На дно Азовського моря впав другий літак-розвідник рф, у Києві провели велику конференцію «Україна. Рік 2024», Італія та Канада підписали з Україною безпекові угоди, а в Польщі тривають протести фермерів
«Літакопад», який стартував ще 17 лютого, тривав увесь тиждень і у фіналі увінчався ліквідацією другого А-50. Проросійські провокатори використовують протести фермерів, аби поширювати антиукраїнські гасла і Варшава не може втримати ситуацію під контролем. Партія «Слуга народу» провела першу за часи «повномасштабки» конференцію з президентом Володимиром Зеленським. А до Києва на річницю вторгнення росіян приїхали лідери Заходу.
Тиждень розпочався з хороших новин, адже ще два борти росіян, Су-34 та Су-35, не долетіли завдяки старанням Збройних Сил України. Літаки допомагали окупаційній армії на Східному напрямі нищити українські позиції «кабами». Після цих подій всім стало зрозуміло, що йдеться про закономірність, а не про випадок. «Літакопад» розпочався ще в суботу, 17 лютого, коли нашим воїнам вдалося приземлити одразу два бомбардувальники Су-34 та один винищувач Су-35. Уже наступного дня, у неділю, 18 лютого, збили ще один ворожий Су-34.
Тим часом в Іспанії знайшли тіло Максима Кузьмінова — російського пілота, який у серпні 2023-го пішов на співпрацю з українськими розвідниками, перегнав на територію України транспортний гелікоптер Мі-8 та, на додачу, ліквідував двох членів екіпажу. Після цього він отримав нові документи та виїхав за кордон. Припускають, що його показово вбили російські спецслужби. Хоч деталі інциденту дещо підозрілі, ГУР підтвердило його особу.
У вівторок, 20 лютого польські фермери розпочали масштабну акцію блокування пунктів пропуску, залізниць та навантажувальних операторів, вимагаючи заборонити доступ української сільськогосподарської продукції, передовсім зерна, до європейського ринку та надати додаткові субсидії. Дійшло до чергового інциденту, який збурив мережу: у Медиці з транспортного вагона на землю висипали українське зерно. Мітингувальники почали зупиняти автобуси з пасажирами. Згодом протест поширився на всю країну й набув загрозливих рис.
Київ запропонував урядам обох країн зустрітися на кордоні, щоб розв’язати спірне питання, проте Варшава відмовилася від такого формату, зосередившись на перемовинах із Брюсселем та підготовці до тристоронньої зустрічі. Наприкінці тижня прем’єр Денис Шмигаль заявив, що Україна готова піти на поступки Польщі та обмежити експорт своєї продукції
Протест дав можливість провокаторам поширювати антиукраїнські гасла, що посилило підозри про причетність російських спецслужб. У мережі з’явилися фото одного з тракторів, які брали участь у акції. На його капоті «фермер» закріпив прапор СРСР та банер із закликом до путіна «розберися з Україною, Брюсселем та нашими правителями». Це викликало обурення в поляків, тож поліція розпочала провадження за заклики до агресивної війни та пропаганду тоталітарної ідеології.
У середу президент Володимир Зеленський провів першу від початку повномасштабної війни конференцію з партією «Слуга народу». Лідер фракції Давид Арахамія заявив, що предметом обговорення була ситуація на фронті та в економіці, а також партнерська допомога. Депутати давали короткі коментарі, мовляв, не було нічого нового, однак напередодні Арахамія зробив кілька тривожних коментарів щодо безпекової ситуації.
Українські військові в середу, 21 лютого, знищили сьомий ворожий літак за п'ять днів. Навічно приземлився винищувач Су-34. За словами командувача Повітряних Сил Миколи Олещука ще один літак окупантів, Су-35, зумів ухилитися від удару. У цей же день з’явилася інформація, що перші українські пілоти завершать навчання на F-16 до літа. Тож, ймовірно, через пів року таких новин стане більше.
В ООН не змогли знайти підтверджень використання росією ракет із КНДР, що є прямим порушенням резолюцій Радбезу організації. Натомість Служба безпеки України заявила, що має докази використання північнокорейських балістичних ракет Hwasong-11 (KN-23/24) під час обстрілів міст. Починаючи з 30 грудня січня росіяни використали принаймні 20 таких засобів ураження, завдаючи ударів по Запоріжжю, Києву, Харкову та населених пунктів у Донецькій області. За даними дослідження британської організації Conflict Armament Research (CAR) у північнокорейських ракетах маса деталей із Заходу. А тим часом з’явилася інформація, що й Іран таємно передав росії близько 400 балістичних ракет, зокрема Zolfaghar, які можуть вражати цілі на відстані від 300 до 700 км. Проте ці дані потребують уточнення.
У суперечці щодо передачі Україні ракет далекого радіусу дії Taurus, яка триває в Німеччині є певні зрушення: депутати провалили голосування щодо ініціативи опозиції, натоміть проголосували за резолюцію провладної коаліції із закликом до уряду Олафа Шольца надати Києву «засоби враження далекого радіусу дії». Тепер рішення за канцлером, хоча Банкова вже поспішає запевнити Берлін, що не використовуватиме Taurus для ударів по росії в її міжнародно визнаних кордонах. Taurus розроблені для враження укріплених цілей та логістичних об’єктів, до прикладу, таких як Кримський міст.
Наприкінці робочого тижня українські військові зуміли знищити літак-розвідник А-50. Він курсував над Азовським морем, ймовірно, у надії відшукати «блукаючий Patriot», який, нібито, і був причетний до «літакопаду». На борту було 10 росіян, в основному офіцерів. Це вже другий літак такого типу, який знищили за час війни. У рф усього було шість таких бортів, але, за деякими оцінками, два стоять на летовищах і не можуть злетіти.
Відповідальність узяли на себе ГУР та Повітряні сили, а в мережу потрапило відео з інцидентом. Українські розвідники заявили, що таємничою зброєю став модернізований радянський протиракетний комплекс С-200. Пізніше додалися подробиці операції зі збиття, виявилося, що розвідники перехопили розмови окупантів. Втім, очільник ГУР України Кирило Буданов заяв, що подія не приурочена до річниці вторгнення.
У п’ятницю Верховна Рада, проголосувала за закон про демобілізацію військовослужбовців строкової служби. Раніше строковики не могли звільнитися в запас після свого терміну служби, адже на заваді стояли норми законодавства. Документ прийнятий за основу й загалом. До законопроєкту № 11035 включили норму про відстрочку від подальшої мобілізації на 12 місяців для військовослужбовців-строковиків, які повернулися до цивільного життя.
Ціла низка заходів в Україні та по всьому світі відбулася з нагоди другої річниці повномасштабної війни. Європа, Велика Британія та Сполучені Штати ввели санкції проти рф та оголосили про виділення додаткової допомоги. До Києва прибули прем’єр-міністри Італії, Канади та Бельгії, а також глава Єврокомісії. Разом із президентом Зеленським вони провели пресконференцію в Гостомелі, куди на початку війни намагалися висадитися російські десантники. Про найбільш пам’ятні перемоги та трагедії України за час повномасштабного вторгнення читайте тут.
Лідери країн Заходу записали відеозвернення, у яких запевнили про збереження своєї підтримки, у багатьох містах пройшли проукраїнські мітинги, а в різних країнах світу знакові архітектурні споруди підсвітили синьо-жовтими кольорами. До Києва завітав колишній міністр Британії Борис Джонсон, щоб заявити про свою підтримку. А от словацький прем’єр Роберт Фіцо не забув ще раз повторити путінську маячню про нацистів.
У цей же день Україна підписала договори про гарантії безпеки з Італією та Канадою. Обидві угоди розраховані на десять років. Рим обіцяє сприяти підготовці бійців ЗСУ, підтримку членства в НАТО та екстрене реагування у випадку нової агресії впродовж 24 годин. Оттава обіцяє фінансову допомогу, підтримка вступу в Північноатлантичний альянс та допомогу в реформах. Укра\на вже підписала подібні документи з Великою Британією, Німеччиною та Францією, Данією. Ймовірно, у липні 2024 року, на саміті НАТО, Сполучені Штати нададуть безпекові гарантії Києву.
Ціла низка важливих заяв прозвучала на конференції «Україна. Рік 2024», яка відбулася в неділю. Про основні з них, до прикладу, про виробництво українських ракет, дронів та західної допомоги читайте в матеріалі «Інформатора». На полях форуму очільник Офісу президента Андрій Єрмак припустив, що рф можуть покликати на глобальний саміт миру, оскільки Глобальний Південь наполягає на цій присутності.
На конференції президент Володимир Зеленський уперше озвучив втрати ЗСУ, за його словами, йдеться про 31 тисячу вбитими, при тому росіян полягло в рази більше. Він також визнав, що Україна втрачатиме території без західної допомоги. Зеленський розповідав, про небезпеку TikTok та Телеграм, відповів на питання про відставку Залужного та плани ЗСУ на майбутнє. А ще він заявив, що в кремлі було вдосталь інформації про плани контрнаступу 2023 року й жартом прокоментував можливість прямих перемовин із путіним.
Тим часом на польсько-українському кордоні не припиняються протести аграріїв. У неділю знову дійшло до скандалу: «фермери» висипали на колії понад 8 вагонів з українським зерном поблизу Бидгоща. Київ заявив про диверсію та вимагає від Варшави дій. Напередодні, протестувальники висипали на колії ріпак, а до того пошкодили вантажні вагони з бобами. Під час візиту міністра сільського господарства Польщі Чеслава Секерського, «фермери» знову розвісили плакати із закликами до путіна знищити Україну, ЄС та поставити маріонетковий уряд. Вочевидь, санкції, застосовані до попереднього порушника, їх не дуже лякають.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.