Дальнобійні, потужні, небезпечні: що відомо про ракети TAURUS, які Україна може отримати від Німеччини

Читать на русском

Боєприпаси мають здатність пробивати ворожі укриття і тільки після цього вибухати всередині них.

Читать на русском
TAURUS
Ракети мають здатність уражати цілі на відстані 500 км

Боєприпаси мають здатність пробивати ворожі укриття і тільки після цього вибухати всередині них.

За даними ЗМІ, Німеччина невдовзі може ухвалити рішення про постачання Україні ракет TAURUS, які здатні уражати цілі на відстані до 500 км.

У звʼязку з цим Інформатор зібрав все, що відомо про ці ракети.

TAURUS: основна інформація

TAURUS це шведсько-німецька ракета, що з 2004 року виготовляється компанією Taurus Systems. Вона створена у партнерстві MBDA Deutschland та Saab Bofors Dynamics.

Принцип застосування TAURUS схожий з Storm Shadow та SCALP, які вже є на озброєнні України основні цілі - бункери та укріплені пункти управління, захищенні склади БК, мости, порти та інші обʼєкти інфраструктури.

TAURUS
TAURUS

Довжина ракети складає 5 метрів, а вага 1400 кг. Вона може уражати цілі на відстані до 500 кілометрів і розвивати швидкість 900 км на годину. Ракета використовує комбінацію з навігаційних систем, щоб точно вразити ціль та долати рельєф на низькій висоті. Зокрема це:

  • IBN (англ. Image Based Navigation) — Навігація на основі зображення. Вона постійно фотографує місцевість і порівнює ці дані з тими, які були закладені при запуску;

  • TRN (англ. Terrain Reference Navigation). Ця система враховує особливості ландшафту;

  • MIL-GPS (англ. Global Positioning System. Супутникова система навігації.

Також ракета оснащена комбінованим зарядом. Дворівнева 470-кілограмова боєголовка MEPHISTO має попередній заряд, який спрацьовує під час зіткнення з ціллю і початковий проникаючий заряд для подолання твердих поверхонь на глибині. Також є підривач зі змінною затримкою для контролю детонації головної боєголовки.

Ракета була прийнята на озброєння в Німеччині у 2005 році. Бойовий досвід ракет обмежується випробувальною місією іспанської армії в Південній Африці у травні 2009 року, а також розгортанням Taurus у 2016 році силами Південної Кореї для створення системи превентивного знищення ракет Північної Кореї.

TAURUS
TAURUS

Носіями ракет можуть бути бомбардувальники Tornado, а також винищувачі Eurofighter Typhoon, Gripen, FA-18 та F-15К.

Стоїть на озброєнні у Німеччини, Іспанії та Південної Кореї.

Ще одна особливість ракет TAURUS полягає в тому, що вони можуть бути адаптовані під запуск з різних платформ - наземних, морських та авіаційних. У випадку України, яка доки не має західних винищувачів, ракети після передачі можуть бути підчеплені, наприклад, до СУ-24М за допомогою перехідника від винищувача Tornado.

TAURUS: модифікації

  • TAURUS KEPD 350 (Kinetic Energy Penetrating Destroyer) — базова модель, з тандемною бетонобійною БЧ (ТББЧ) MEPHISTO масою 481 кг.

  • TAURUS KEPD 350 L (англ. Light — легкий) — модифікація TAURUS з меншою заправкою паливом та полегшеною ТББЧ, що дозволяє знизити масу для розміщення на носіях з меншою вантажопідйомністю.

  • TAURUS MP (англ. Modular Payload — модульне корисне навантаження) — ракета, що забезпечує можливість встановлення як бойової частини довільного корисного навантаження.

  • TAURUS M — несе багатозарядну бойову частину для ураження розподілених малорозмірних цілей, таких як позиції засобів ППО, пускові установки, командні пункти тощо.

  • TAURUS HPM (англ. High Power Microwave — мікрохвильове випромінювання високої потужності) — варіант спроєктований для тимчасового виведення з ладу інформаційних систем противника та його джерел енергії. На TAURUS HPM встановлюється нелетальна бойова частина, що викликає цей ефект в електронних системах.

  • TAURUS CL (англ. Container Launched — запускається з контейнера) — ракета має конструкцію, що дозволяє здійснювати пуск з мобільних наземних платформ (наприклад на базі вантажного автомобіля) і з носіїв морського базування (надводних кораблів різного класу). При цьому TAURUS CL зберігає дальність дії та точність на рівні базового варіанту (TAURUS KEPD 350) і може вражати наземні та надводні цілі. Пуск даної модифікації здійснюється з транспортно-пускового контейнера, що має прямокутний переріз за допомогою стартового прискорювача, що інтегрується з ракетою і скидається після закінчення роботи стартового двигуна.

  • TAURUS T — спеціальний варіант ракети, адаптований для скидання з військово-транспортних літаків (наприклад C-130 Hercules або Airbus A400M). У такі літаки можна завантажити до 12 ракет типу TAURUS T для проведення атак на дистанціях більших, ніж дозволяє застосування тактичної винищувальної авіації. Така ракета розміщується у вантажному відсіку на спеціальному піддоні, що витягується парашутною системою через задні двері носія. Така можливість може виявитися потрібною в країнах, військово-повітряні сили яких не можуть придбати дорогі дальні бомбардувальники.

Технічні характеристики базової ракети TAURUS

  • Швидкість 0.95 Маха/до 1000 км на год;
  • Довжина фюзеляжу 5.1 м;
  • Ширина фюзеляжу 1.08 м;
  • Дальність пуску понад 500 км;
  • Висота польоту;
  • 30-70 м.

TAURUS для України

7 липня заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв з посиланням на свої джерела у німецькому парламенті розповів, що у Бундестазі дійшли згоди щодо постачання ракет TAURUS Україні.

Представники правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини, до якої належить зокрема і канцлер Олаф Шольц, кажуть про готовність дати Україні далекобійні крилаті ракети Taurus, але за деяких умов. Одна з них – передача далекобійних ракет від Німеччини має бути синхронізована із США.

Речник фракції СДПН у Бундестазі з питань зовнішньої політики Нільс Шмід в інтерв’ю DW 6 серпня заявив:

"Я не виключаю можливості, що у союзі з американцями ми також постачатимемо додаткові системи, як-от Taurus".

Водночас ЗМІ повідомили, що уряд Німеччини вивчає можливість постачання Україні далекобійних крилатих ракет TAURUS зі складів Бундесверу в найближчі місяці, але тільки у разі, якщо ці боєприпаси запрограмують таким чином, щоб ними не можна було бити по території рф.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що Україна запитала у Німеччини крилаті ракети Taurus.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.