Це ж було вже! Чому, як і перед початком вторгнення, про кінець війни пишуть на Заході, а Київ все заперечує

Телефонна розмова Дональда Трампа та Володимира Путіна може бути першим важливим кроком до мирних переговорів, на Заході кажуть, що ситуація з війною має вирішитися вже весною. Але Україна все заперечує

мирні переговори
Українським медіа порекомендували розсудливо реагувати на інформацію з Заходу щодо переговорів

Ніколи такого не було - і от знову! Українська влада палко заперечує чутки про те, що мирні переговори щодо завершення війни вже на низькому старті. І це попри те, що про цей процес пишуть найавторитетніші західні ЗМІ. Така ж ситуація відбувалася три роки тому - іноземні медіа попереджали про початок великої війни, втім президент Володимир Зеленський та інші українські політики заперечували це та закликали українців не панікувати та "спокійно готуватися до весняних шашликів". Але наступило 24 лютого 2022 року. Невже історія й справді циклічна чи українську владу нічого не навчило?

Перемовини Трампа і Путіна: які заяви зробили західні ЗМІ

25 січня видання ABC News написало, що американський президент Дональд Трамп та російський правитель Володимир Путін сигналізують, що найближчим часом відбудеться їхня телефонна розмова. ЗМІ підкреслило, що ідея зустрічі або телефонного дзвінка між ними може бути першим важливим кроком до переговорів.

Головною проблемою залишається питання, чи буде Україна брати повноцінну участь у цих переговорах і як будуть враховані її інтереси. Переговори без представників України ризикують стати спробою "заморозити" конфлікт на умовах, вигідних Кремлю, але неприйнятних для Києва. Як зазначає видання, поки зрозуміло як Трамп планує включити Україну в переговори, і чи планує залучити її до цього процесу загалом.

Газета The New York Times 27 січня повідомляє, що переговори Трампа та Путіна щодо України можуть бути об'єднані з переговорами щодо контролю за ядерною зброєю. І ця розмова, як наголошує ЗМІ, має дедлайн: основний договір, який обмежує арсенали обох країн, спливає майже рівно через рік. У разі його непродовження обидві країни можуть вести таку гонку озброєнь, якої світ не бачив з часів Холодної війни.

"Останні переговори щодо контролю над озброєннями були завершені незадовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. З того часу Путін стверджував, що будь-які переговори щодо обмеження ядерних озброєнь мають також охоплювати війну в Україні. Адміністрація Байдена відмовилася змішувати ці два питання, побоюючись, що справжньою метою Путіна було обміняти обмеження на свій ядерний арсенал на територію, яку він захопив в Україні, та інші поступки", - пояснили аналітики.

Однак Трамп, схоже, відкритий для ширших переговорів. А це саме те, чого хотів би Путін, що може дозволити йому піти на цей компроміс. Незрозуміло, які довгострокові гарантії безпеки Трамп готовий запропонувати президенту Володимиру Зеленському, який, як він останніми днями наполягав, мав укласти угоду з Путіним і уникнути руйнівної війни.

"Трамп явно хоче зарекомендувати себе як миротворця: у свій перший термін він заявив, що заслуговує на Нобелівську премію миру, і що припинення найбільшої війни в Європі з часів Другої світової війни зміцнить його аргументи. Він, здається, не стурбований наданням Україні суттєвої ролі у цьому процесі, на відміну від колишнього президента Джо Байдена, чиєю мантрою було "Нічого про Україну без України", - зазначили у NYT.

Також наголошується, що Путін впевнений у своїй позиції на фронті в Україні попри величезні втрати, і він намагається продемонструвати Трампу вичікувальну позицію. Цілі Росії не змінилися, і хоча вона готова до переговорів про припинення війни, вона зробить це лише на своїх умовах. Тобто Кремль вимагатиме збереження приблизно 20% території України, які зараз контролює Росія, а також угоди, яка виключає членство України в НАТО й обмежує розмір її збройних сил.

Газета The Wall Street Journal 22 січня написала, що Дональд Трамп доручив генералу у відставці Кіту Келлогу, який є спецпосланцем США з питань України, завершити війну протягом 100 днів. (Що, орієнтовно, мало б відбутися наприкінці квітня - початку травня - ред.).

The Independent теж називає схожі терміни. Видання з посиланням на інсайдерів у Білому домі у статті за 26 січня пише, що президент США прагне покласти кінець війні в Україні до весни.

26 січня у мережі оприлюднили нібито мирний план Трампа для завершення війни в Україні за 100 днів. Згідно з планом, який опублікувала британська газета The Sunday Time, війна має закінчитися до 9 травня 2025 року, а у серпні-жовтні мають бути проведені президентські, парламентські та місцеві вибори. План включає й телефонні переговори Трампа з українською владою та російським правителем Володимиром Путіним та "перемир'я" на Великдень. Угоду нібито мають укласти за посередництва США, Китаю, країн Європи та Глобального Півдня.

Експерти називають й інші терміни початку мирних переговорів. Втім вони все ж не сильно відрізняються від заявлених вище. Так, оглядач турецької газети Hürriyet Абдулкадір Селві 27 січня написав, що очікується, що мирний процес щодо України розпочнеться у квітні-травні цього року.

"Спочатку буде оголошено режим припинення вогню. Тоді почнуться мирні переговори... Потім санкції проти Росії будуть переглянуті. Не видається можливим ухвалити рішення щодо окупованих земель у короткий термін", - йдеться в статті.

Селві пише, що Туреччина на чолі з президентом Реджепом Ердоганом може взяти на себе роль посередника. Звідки в нього ця інформація, журналіст не розкриває.

WSJ також наголошує, що Путін та Трамп раніше підтвердили, що ще не мали особистої розмови, але пообіцяли зробити це найближчим часом. Водночас колишній радник з нацбезпеки США в адміністрації Трампа Джон Болтон вважає, що новий президент може змусити Київ піти на руйнівні поступки Москві. Окрім того, Росія не висловила жодної зацікавленості у співпраці з Келлогом.

Що на це каже Кремль?

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков під час брифінгу 27 січня прокоментував чутки про переговори Дональда Трампа з Володимиром Путіним. Він заявив, що Москва досі не отримувала сигналів від Вашингтона щодо організації розмови між лідерами.

"Москва поки не отримувала сигналів від США щодо контактів Путіна і Трампа. Готовність зберігається", - висловився представник Кремля.

Говорячи про можливість організації зустрічі лідерів у Росії чи США, Пєсков зазначив, що, як правило, це обговорюється самими президентами. Тобто, у РФ не заперечують ймовірності перемовин Путіна й Трампа.

А що Україна?

Офіс президента України заперечує інформацію про початок мирних переговорів. Керівник ОП Андрій Єрмак назвав західні статті вкидом.

"Жодних "мирних планів" за "100 днів" у медіа НЕ існує в реальності. Під це маскують лише вкиди, які частіше за все легалізовують росіяни", - написав він у Telegram.

Керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко 27 січня теж заявив, що повідомлення ЗМІ про дати перемовин між Україною та Росією не відповідають дійсності. Каже, що ця тема хайпова, він додав, що ще може зрозуміти іноземні ЗМІ, а от українським медіа порекомендував підходити до цього більш розсудливо.

"Наразі інформація, що фігурує в медіа різних країн, не відповідає дійсності взагалі. Також важливо пам‘ятати - важкі бої на фронті продовжуються, триває інтенсивна війна, дуже важка, росіяни проводять наступальні операції на Сході і тиснуть на Курщині. Це все вимагає від Сил оборони міцності, і від всього сектору, що займається національною безпекою, фокусу виключно на обороні держави", - написав Коваленко.

Провладні телеграм-канали теж пишуть, що будь-які мирні плани щодо України, які періодично з'являються у ЗМІ, не мають за собою реальних підстав. Українцям наголошують, що фальсифікація реальності є улюбленою методикою кремлівських пропагандистів.

це ж було вже 1
Пост Коваленка

Це ж було вже!

Схожа ситуація в інфопросторі була напередодні початку повномасштабної війни у 2022 році. Зокрема, тоді про можливий удар Росії по Україні заявляла адміністрація США. Масовий потік новин про напад спостерігався й у західних ЗМІ. На це президент Володимир Зеленський просив українців не панікувати та готуватися до шашликів й взагалі не підігравати агресивним намірам Росії.

"А в чому, власне, новина? Хіба це не реальність уже 8 років? Хіба вторгнення почалось не у 2014? Хіба загроза масштабної війни з’явилась тільки зараз? Ці ризики існують не один день. І вони не стали більшими... Потрібно видихнути. Заспокоїтись. Не бігти по гречку і сірники. Не думати тривожно і постійно "Що ж буде завтра, що ж буде в майбутньому". А знати. Розповідаю... В квітні - відзначимо Великдень. В травні як завжди - сонце, вихідні, шашлики, і звісно - День Перемоги. А далі літо. Ми будемо здавати ЗНО, вступати до університетів, планувати відпустку, копати городи, одружуватись і гуляти весілля. А далі осінь... І будемо готуватись до новорічних свят", - сказав Зеленський у своєму відеозверненні 19 січня 2022 року.

Зараз ми спостерігаємо дежавю. Знову ж таки - західні медіа пишуть про початок мирних переговорів, а українська влада все заперечує та наголошує на поширенні пропаганди, зокрема російської. Тому тут і хочеться процитувати колишнього президента Леоніда Кучму.

Також тут є цікава паралель щодо керівника ГУР Кирила Буданова. Перед великою війною він був чи не єдиним високопосадовцем, який попереджав про напад Росії. Зараз Буданов теж чи не єдиний український чиновник, який заявив, що найближчим часом треба провести переговори з РФ.

Так, ще у листопаді 2021 року Буданов заявив, що РФ зосередила понад 92 тисячі військовослужбовців біля кордонів України та готується до нападу наприкінці січня або початку лютого 2022 року. Він говорив, що напад, який готує Росія, буде набагато більш руйнівним, ніж коли-небудь у конфлікті, що почався у 2014 році. Він прогнозував, що атака, ймовірно, охоплюватиме авіаудари, артилерійські та бронетанкові атаки, за якими підуть повітряно-десантні атаки на сході країни, десантні атаки в Одесі та Маріуполі Донецької області й вторгнення через сусідню Білорусь.

Зараз також прозвучав невтішний прогноз від Буданова. Керівник ГУР попередив про загрозу існування України без переговорів до літа. 27 січня стало відомо, що керівники парламенту та фракцій запросили командування Сил оборони України для обговорення реального військового стану на фронті, пише видання "Українська правда". Журналісти кажуть, що на нараді був присутній й очільник ГУР МО Кирило Буданов, який, м'яко кажучи, шокував прогнозом ймовірного розвитку подій.

"Спочатку багато, заплутано, але дуже цікаво розповідали представники Генштабу. Потім були різні доповіді ще. Але найбільше запам'яталася відповідь Буданова. Хтось запитав його, скільки часу ми ще маємо. І Кирило зі своєю холодною усмішкою каже: "Якщо до літа не буде серйозних переговорів, то далі можуть запуститись дуже небезпечні процеси для самого існування України", - пригадує в розмові з УП один із учасників зустрічі.

Нардепи вже відреагували на інформацію про прогноз Буданова. Втім заяви в Раді розділилися - слова головного розвідника, як підтверджують, так і заперечують.

Зокрема, нардеп від "Слуги народу" Олег Дунда в етері "24 Каналу" заявив, що ця інформація не мала б витікати із закритого засідання. Він додав, що розмови про нібито необхідність переговорів до літа, приписані Кирилу Буданову, вирвані з контексту.

"Вирвано з контексту, не розуміючи, за яких умов це було сказано і для чого. Ми не знаємо, з яких причин і з якою метою робляться заяви, які звучать із цієї інституції (ГУР - ред.)", - заявив Дунда.

А нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко все заперечує. Каже, Буданов такого не казав. 

Пост Гончаренка
Пост Гончаренка про слова Буданова

Втім вже після резонансу у ЗМІ пресслужба ГУР спростувала інформацію про заяву Кирила Буданова. Там заявили, що вона не відповідає дійсності.

"Закликаємо усіх представників медіа не поширювати чутки, неперевірену та непідтверджену офіційно інформацію, тим більше щодо питань захисту у війні, які окремі політичні діячі, на жаль, можуть перекручувати у своїх інтересах, використовуючи для цього журналістів. Наголошуємо - поширення будь-яких повідомлень про те, що начебто обговорюється на офіційних нарадах з грифом таємно за участі воєнно-політичного керівництва держави, шкодить безпеці держави та використовується ворогом у своїх інтересах", - йдеться в повідомленні.

Інформація з Заходу проти заяв ОП

Варто зазначити, що статті західних журналістів вже довгий час є для української влади головним болем, оскільки їхня інформація доволі часто виявляється правдивішою, ніж ту, яку офіційно поширюють в Україні. Боротися з західними медіа не вийде, переслідувати іноземних журналістів теж, тому в діло йдуть тези про те, що "на Заході ведуться на російські провокації, женуться за сенсаціями чи не розбираються у внутрішній ситуації в Україні".

До слова, це не лише стосується початку чи можливого кінця великої війни в Україні. Про провал контрнаступу-2023 західні ЗМІ писали ще ледь не за місяць до того, як інформація про це зʼявилася у вітчизняній пресі. І зрозуміти українських журналістів також можна - спробуй таке написати, одразу "прилетить" за "зрадоньку" та непатріотизм.

Втім доки українська влада не стане чеснішою з громадянами, доти й буде попит на інформацію західних ЗМІ, які мають високий рівень довіри серед українців, та є більш авторитетні, ніж українські. Але, схоже, наразі українська влада не хоче вчитися на власних помилках.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube