Суд винес рішення у справі журналіста Інформатора. Чим закінчилась історія із Карпатським походом

Прикордонники затримали журналіста Інформатора у 18 км від кордону та передали ТЦК 18 травня. А вже 7 серпня суд закрив провадження по справі за відсутності події правопорушення. Наслідком цього може бути притягнення до відповідальності посадовців Хустського ТЦК та ДПСУ, каже адвокат.

Суд винес рішення у справі журналіста Інформатора. Чим закінчилась історія із Карпатським походом

Рахівський райсуд Закарпатської області виніс рішення на користь журналіста Інформатора. Зокрема було враховано, що він знаходився в горах з метою публікації циклу матеріалів, та що у його перебуванні там немає складу правопорушення, про що він і заявляв прикордонникам під час затримання.

Нагадаємо, раніше ми публікували серію матеріалів про те, як влаштовані гірські маршрути ухилянтів та хто ними ходить. Наш журналіст пройшов найнебезпечніший, втім легальний відрізок "стежки ухилянтів", жив у гірському будинку, аж поки на третю добу до нього не завітали прикордонники, склали на нього протокол і відвезли у ТЦК.

Судова практика. Як судді ставляться до "перетинання" за 20 кілометрів від кордону

За тиждень до судового засідання зі мною зв'язався читач Інформатора, історію якого я наводив в шостій частині циклу матеріалів, в розділі "Буває набагато гірше. Читачі Інформатора розповіли про побиття у Діловому". В його ситуації суд не знайшов в події складу злочину ч.1 204-1  КУпАП. Тож попереду в нього ще суд стосовно його побиття на прикордонній заставі. Також мені вдалося дізнатись долю 24-річного хлопця, якого затримали на вокзалі в 50 км від кордону та утримували разом зі мною прикордонники. Його також виправдав суд. Нарешті, сталося і моє засідання, яке супроводжував захисник. 

Суд врахував, що я журналіст і займався журналістською роботою. І не знайшов у події (тобто у затриманні мене в 18 км від кордону) складу правопорушення.

Суд виправдав журналіста по ч.1 204-1  КУпАП
Суд виправдав журналіста по ч.1 204-1 КУпАП

"Ти повідомив, з якою метою знаходишся в горах, натомість без жодних доказів було складено протокол. Суд, розібравшись, виніс законне рішення — закрити провадження, адже немає події правопорушення", - пояснює адвокат Ігор Чудовський.

"Звичайно, посадові особи на цьому заробляють"

"Коли держава створює механізми щодо порушення прав громадян, паралельно створюються і корупційні механізми збагачення посадових осіб", - каже адвокат. Тобто справи про затримання у прикордонній зоні за "незаконний перетин" це фактично новий напрямок діяльності прикордонної служби. Щодо тенденцій у юриста негативні прогнози.

"Ми чуємо про скандали з ТЦК, а тепер чутимемо про скандали з ДПСУ. Адже  фактично таких справ до військового положення не було. Раніше затримувалися громадяни які безпосередньо намагались перетнути кордон поза пунктами пропуску. Суди реагували на складені протоколи і карали порушників. Але це були поодинокі випадки. Зараз ми бачимо масове затримання в горах Карпат громадян України. З них відсоток тих, хто дійсно збирався перетнути кордон поза пунктами пропуску - поодинокий. Натомість чіпають людей, які приїхали сім'ями, туристів, військових", - каже Ігор Чудовський.

За результатами поїздки в суд до Закарпаття адвокат ознайомився і з настроями місцевих судових юристів. Ті стривожені різким збільшенням потоку протоколів від ДПСУ щодо "незаконного перетинання" кордону. За їх словами, це призводить і до корупційних ризиків, коли у натренованого протоколами прикордонника з'являється спокуса запропонувати туристу "порішати на місці". Втім на думку адвоката, ключова роль звинувачень у "перетинанні" в легалізації мобілізаційних заходів.

"Звичайно, якщо це стосується громадян, які не сильно розбираються в законі, посадові особи на цьому заробляють. Але за своїми повноваженнями ТЦК не має права на затримання громадян, і Прикордонслужба легалізує передачу громадян до ТЦК. Часу вистачає, щоб прискорено провести ВЛК та направити у військову частину. Втім треба віддати належне судам, які чітко помічають подібні порушення. До прикладу зараз ми можемо звернутись у ДБР з заявою про притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які порушили права громадянина України та журналіста", - каже адвокат. 

Як Ігор Рець вижив на стежці ухилянтів із Закарпаття в Румунію

Кореспондент Інформатора забрався на високогір'я Карпат і прожив тиждень у притулку для туристів, щоби взяти інтерв'ю у ухилянтів; на шляху він зустрів прикордонників, військкомів із Хуста, а також численні порушення закону
Image
Подорож Ігоря закінчилася у ТЦК та СП Хуста, звідки, як вважають ухилянти, одна дорога – до учебки, а потім на фронт. У Хусті кореспондент Інформатора зафіксував численні порушення закону. Підсумком поїздки став докладний звіт про пригоди. Інформатор публікує цей звіт у кількох частинах.

Чому справа йшла до суду майже три місяці?

І в моєму випадку, і у читача Інформатора, і у хлопця якого утримували зі мною термін між оформленням протоколу і його розглядом склав майже 3 місяці. Хоча може здатись, що такий термін зумовлений потребою передати матеріали до суду, втім, на думку адвоката це грає ще одну важливу роль — відповідачеві залишається геть мало часу на розгляд, адже сукупний час на розгляд подібних адмінсправ — три місяці.

"Подавши матеріали до суду через 2,5 місяці вони дуже ускладнили можливість допиту свідків чи розгляд документів. До того ж це виключає можливість допиту посадових осіб. Ми планували допитати прикордонників, які брали участь у затриманні, втім, врешті суду вистачило наявних матеріалів", - пояснює адвокат.

Нагадаємо, наприкінці минулого місяця по маршруту, яким возили нашого журналіста, прикордонники провезли й діючого військовослужбовця. Його також схиляли до визнання того, що він є утікачем, і його також відвезли до ТЦК міста Хуст. Нашого журналіста відпустили звідти через 4,5 години, військового тримали майже вдвічі довше - понад 7 годин.

 

Війна дронів. Репортаж Ігора Реця з Південного фронту

Як безпілотники розширюють "сіру зону" та що кажуть бійці про технології ворога
Image
Кореспондент Інформатору проїхав разом з розробниками дронів сотні кілометрів розпечених доріг уздовж прифронтового півдня. Під час подорожі ми побували у звільнених селах, поспілкувались з бійцями підрозділів безпілотних систем та дізнались про їх проблеми та очікування

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube