Рослідувачі Bihus знайшли співробітників СБУ, які стежили за ними, Сирський замінив Залужного: скандали та головні новини тижня

Читать на русском

Сенат проголосував за допомогу Україні, Трамп обіцяє закликати росію нападати на країни НАТО, у Харкові через удар по нафтобазі загинула ціла родина, а в ЗСУ виник новий рід військ

Читать на русском
Головне за тиждень
Головні події в Україні та світі за тиждень з 5 по 11 лютого

Сенат проголосував за допомогу Україні, Трамп обіцяє закликати росію нападати на країни НАТО, у Харкові через удар по нафтобазі загинула ціла родина, а в ЗСУ виник новий рід військ

Тиждень був насичений важливими подіями. У верховному командуванні ЗСУ серйозні зміни, колишній головком Валерій Залужний отримав  з рук президента Зеленського звання Героя України. Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт про посилення мобілізації, а у столиці з'явилися блокпости. Упродовж тижня ворог здійснив кілька комбінованих повітряних атак, які мали трагічні наслідки. Водночас гіперзвукова ракета «Циркон», одна з «вундерваффе» путіна, схоже, виявилася вразливою для української протиповітряної оборони.

Понеділок, 5 лютого: журналісти Bihus.Info знайшли своїх переслідувачів з СБУ, блокпости на Оболоні

Скандал з Bihus.Info отримав продовження в понеділок, адже журналісти проєкту заявили, що ідентифікували працівників СБУ, які незаконно стежили за їхніми співробітниками під час новорічного корпоративу. За даними розслідувачів, операція спецслужби тривала 6 діб. Журналісти виявили чисельні фото та відео, на якому, ймовірно, зафіксовані співробітники різних департаментів спецслужби. Редакція зуміла ідентифікувати одного з них — Кравченка Ігоря Борисовича, ймовірно, службовця Департаменту захисту національної державності.

З пояснення Служби безпеки України випливає, що вони відстежували торгівлю наркотичними засобами, а окремі співробітники «Bihus.Info» виявилися клієнтами одного з дилерів. Водночас визнають, що витік оперативних матеріалів до соцмереж є неприпустимим і вже прийняли «відповідні кадрові рішення». Минулого місяця президент України Володимир Зеленський звільнив Романа Семенченка, який очолював Департамент захисту національної державності СБУ. Справу про скандальне стеження за Bihus.info розслідуватиме ДБР. А тим часом очільник СБУ Василь Малюк змушений був пояснювати ситуацію послам G7 та депутатам у Верховній Раді.

У цей же день в Оболонському районі столиці організували роботу мобільних блокпостів. Військова адміністрація повідомляє, що метою є навчання з виявлення ворожих ДРГ і до цих пошуків доєдналися представники Тероборони, Нацполіції, Сектору оборони, а також ТЦК. Водночас на фото, які раніше опублікували в на сторінках ТЦК у соцмережах, видно що водіям роздавали повістки. Пізніше цей допис у Facebook, видалили. Начальник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко заявив, що періодично такі блокпости у Києві з’являтимуться, однак додає:

«Коли йдуть навчання, військові не займаються такою діяльністю, як роздача повісток».

Вівторок, 6 лютого: удар по готелю в Золочеві, день народження Сил безпілотних систем

У ніч на вівторок росіяни завдали масованого удару ракетами, артилерію та «КАБами» по Харківщині. Пошкодили та зруйнували вщент 30 цивільних споруд у селищі Золочів. Ракета С-300 влучила по будівлі триповерхового готелю. Унаслідок удару споруду зруйнувано до фундаменту, загинуло двомісячне немовля. Його матір та ще двох жінок вдалося врятувати з-під завалів. Їх госпіталізували з пораненнями різної тяжкості.

Україна стала першою країною у світі, яка виділила в окремий рід військ Сили безпілотних систем (СБС). Відповідний наказ підписав президент країни Володимир Зеленський. Наприкінці тижня СБС отримали свого командира — полковника Вадима Сухаревського.

Безпілотники давно стали потужною силою в цій війні, яка дала можливість Україні здобути суттєві переваги перед набагато чисельнішим та потужнішим супротивником. Морські дрони, до прикладу, гарантують функціонування морського коридору, а далекобійні дрони стали жахом для логістики ворога. Значення БПЛА у 2024 році буде ще більшим, прогнозує Мінцифри.

Україна першою у світі виділила безпілотники в окремий рід військ. Фото: Getty Images
Україна першою у світі виділила безпілотники в окремий рід військ. Фото: Getty Images

Середа, 7 лютого: масована ракетна атака

У ніч на середу росія підняла в повітря принаймні 9 бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95, аби завдати по Україні комбінованого удару ракетами та безпілотниками. Загалом застосували 64 ударних засоби, наша ППО знищила 44 повітряні цілі, серед яких 15 БПЛА «Shahed-136/131» з 20. Уперше ворог використав «вундерваффе путіна» гіперзвукову ракету «Циркон», яка, втім, не продемонструвала ефективної роботи та, ймовірно, була підбита. За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, знищити цілі було важко, оскільки ракети постійно змінювали курс.

Десятки будинків та об’єктів інфраструктури зруйнували в Миколаївській, Львівській областях, Харкові та Києві. У столичному Голосіївському районі палала багатоповерхівка. Загинуло, за попередньою інформацією, троє людей. Після нової ракетної атаки посол США Бріджит Брінк закликала якомога швидше надати допомогу Україні.

У середу Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт щодо посилення мобілізації. Тепер у парламенті планують працювати над внесенням правок, на що виділено 14 днів. Ймовірно, після всіх процедурних питань закон набере силу у квітні.

Законопроєкт викликав неоднозначну реакцію в суспільстві, до прикладу, бізнесмени, айтішники та аспіранти вимагають суттєвого послаблення. Очільник правлячої фракції «Слуга народу» Давид Арахамія обіцяє внести зміни. Зокрема спірними залишаються положення щодо блокування банківських рахунків за ухиляння від призову та норми щодо відстрочки для людей з інвалідністю, а також їхніх опікунів.

Четвер, 8 лютого: Сирський став головнокомандувачем ЗСУ, Сенат проголосував за допомогу Україні

Президент України Володимир Зеленський звільнив головнокомандувача Валерія Залужного з посади й призначив на його місце генерал-полковника Олександра Сирського. За словами українського президента, він сподівається, що нове керівництво дасть новий поштовх ЗСУ у війні.

Сирський відомий командуванням 72-ю механізованою бригадою, яка брала участь в АТО із самого початку у 2014 році, керував обороною Києва та Харківською контрнаступальною операцією. Разом із зміною головнокомандувача були також інші кадрові призначення. Відразу після призначення Сирський розповів про свої плани на новій посаді.

Сирський на нагородженні бійців 10-ї гірсько-штурмової бригади «Едельвейс». Фото: Getty Images
Сирський на нагородженні бійців 10-ї гірсько-штурмової бригади «Едельвейс». Фото: Getty Images

Звільнення Залужного викликало обурення серед українського суспільства, чим намагається скористатися російська пропаганда, яка знайшла в його біографії слабкі місця. Ми також писали, чому вибір впав на Сирського, а не на очільника ГУР Кирила Буданова.

У США Сенат подолав опір трампістів і проголосував за виділення допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню окремо від міграційної політики. Законопроєкт підтримали 67 сенаторів, хоч достатньо було б і 60 голосів. Це стало можливим завдяки потужному міжнародному тиску та внутрішньопартійній опозиції Трампу в Республіканській партії. Рішення ще мають затвердити остаточно після обговорення всіх поправок. Далі має бути найскладніше — голосування в Палаті представників. Тут у республіканців більшість і їхнє ультраправе крило, MAGA, має потужний вплив. За словами очільника українського РНБО Олександра Данілова, без американської допомоги «ситуація ускладниться».

Пятниця, 9 лютого: Залужний та Буданов отримали зірку Героя, генерал Баргилевич став начальником Генштабу

Президент Володимир Зеленський надав звання «Герой України» колишньому головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному та керівнику ГУР Кирилу Буданову. Нагороду такого рівня рідко отримують вищі командири, зазвичай її дають за заслуги та особисту хоробрість на полі бою, однак популярність цих воєначальників настільки велика, що це рішення мало всенародну підтримку. Залужний заявив, що для нього велика честь бути удостоєним цієї відзнаки.

Зеленський також призначив нового начальника Генерального штабу, ним став генерал-майор Анатолій Баргилевич, який замінив на посаді генерала Сергія Шаптала. Раніше він очолював сили Територіальної оборони. Кандидатуру нового начштабу затвердили за поданням головкома Сирського. Він привітав Баргилевича з новою посадою начальника й розповів, як вони разом воювали. Були також інші призначення, зокрема новим командувачем Сухопутних військ призначено генерала Олександра Павлюка.

Субота, 10 лютого: пожежа через удар по нафтобазі у Харкові

У ніч проти суботи, окупанти атакували Харків безпілотниками типу «Shahed-136» і влучили в нафтобазу. Перші хвилини після удару потрапили на боді-камери поліцейських. Через атаку загорілося до 30 приватних будинків, 15 з них повністю перетворилися на попіл. Понад тисячу будинків у місті залишилися без світла.

Дрон рашистів убив цілу родину в Харкові. Фото: Getty Images
Дрон рашистів убив цілу родину в Харкові. Фото: Getty Images

Людей евакуювали, але всіх не змогли врятувати. Загинули четверо дорослих, троє дітей семи та чотирьох років, а також шестимісячне немовля. Діти разом зі своїми батьками намагалися сховатися від пожежі у ванній, там їх і знайшла смерть. Виявилося, що загинула ціла родина прокурорки Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури Ольги Путятіної, яка перебувала в декретній відпустці. Мер Харкова Ігор Терехов оголосив у місті День жалоби.

Неділя, 11 лютого: скандальні заяви Трампа

Після голосувань у Сенаті за виділення допомоги Україні, експрезидент Дональд Трамп остаточно визнав, що його опір цьому законопроєкту не пов’язаний з проблемою нелегальної міграції. У своїй соціальній мережі Truth Social він заявив, що не підтримує виділення допомоги союзникам. Водночас він каже, що ще може сприйняти ідею давати кошти в безпроцентну позику, а не як безповоротний платіж. Заява, проголошена Трампом, по-суті, є його згодою на Ленд-Ліз, що можна розцінювати як певний позитивний сигнал, от тільки вона дасть його прихильникам нові аргументи для затягування допомоги.

Це не всі скандальні заяви експрезидента, які пролунали в неділю. На передвиборчому заході в Південній Кароліні Трамп заявив, що у разі перемоги заохочував би росію атакувати країни-учасниці НАТО, якщо ті платять у скарбницю Альянсу суму меншу, ніж передбачену у зобов’язаннях. Його слова обурили не лише Білий дім, але й союзників по блоку. Водночас посол України в США Оксана Маркарова каже, що Україні є за що дякувати Трампу, тож закликає спокійніше ставитися до його можливої перемоги.

 Трамп каже, що проти, аби Україні виділяли допомогу і заохочуватиме путіна нападати на країни НАТО 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.