Трамп втрачає популярність у своїй партії - шанси на пакет допомоги Україні ростуть

Читать на русском

Провал голосування за законопроєкти Республіканської партії в Конгресі США може сигналізувати про зниження впливу експрезидента ДональдаТрампа

Читать на русском
Трамп і слон
Експрезидент бореться з опозицією всередині Республіканської партії

Провал голосування за законопроєкти Республіканської партії в Конгресі США може сигналізувати про зниження впливу експрезидента ДональдаТрампа

Республіканці в Нижній палаті американського парламенту провалили голосування одразу за два свої законопроєкти. Подія стала шоком для багатьох і, ймовірно, сигналізує про зниження впливу групи трампістів. Тригером могло стати рішення Апеляційного суду, яке дає нове дихання кримінальним справам експрезидента Дональда Трампа. Хоч його популярність серед виборців залишається високою, він практично не матиме шансів повернутися в Білий дім, якщо отримає обвинувальний вирок.

Голосування виявилося із сюрпризами

Президент США Джо Байден закликав республіканців підтримати законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю, Тайваню та прив’язану до нього угоду про міграційну політику й не йти на повідку у фаворита республіканців Дональда Трампа. Надії, що це трапиться, мінімальні, адже вважається, що консерватори не хочуть суперечити експрезиденту, який поставив власну передвиборчу кампанію над загальнонаціональними інтересами.

Але у вівторок, 6 січня, трапилося несподіване: республіканці у Палаті представників Конгресу провалили одразу два рішення — це стало нечуваною поразкою для Трампа. Шокуючими були результати голосування щодо імпічменту міністра внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркасу. Не вистачило трьох голосів республіканців. Вони приєдналися до всіх демократів, і проголосували «проти». Щоб врятувати ситуацію, четвертий республіканець змінив своє попереднє рішення і проголосував так само — процедурна хитрість, яка дає можливість спікеру Джонсону повернутися до розгляду питання пізніше. 

Спікер Джонсон був впевнений, що законопроєкти приймуть. Фото з відкритих джерел
Спікер Джонсон був впевнений, що законопроєкти приймуть. Фото з відкритих джерел

На додачу Нижня палата Конгресу не підтримала законопроєкт республіканців про допомогу лише Ізраїлю окремо від підтримки України та міграційної угоди. Раніше демократи називали цей законопроєкт «цинічним», а Байден обіцяв його ветувати. Для Трампа він створював можливість із легкістю, без тиску ізраїльського лобі, зберегти хаос на кордоні та гарантувати проблеми Україні — прибічники MAGA сподіваються, що це знищить рейтинг Байдена. Хоч «за» проголосувало 46 демократів, спікеру Майку Джонсону не вдалося переконати 14 республіканців: дехто з консерваторів вимагав передбачити від Ізраїлю компенсації, дехто називав такий варіант «мертвонародженим», оскільки його заблокує Сенат та Байден, інші пропонували виділити допомогу також іншим союзникам.

Експерти називали ці голосування «рутинною справою» і були впевнені в їхній успішності. Тому відкритим залишається питання: що коїться в Республіканській партії?

Вертикаль Трампа зламана?

Цікаво дізнатися докладніше про трьох республіканців, які мали вирішальний вплив на провальне голосування по імпічменту Майоркеса, оскільки воно є суто символічним. Поміркований Майк Галлахе одразу заявив однопартійцям, що голосуватиме проти, оскільки, на його думку, такий крок «відчиняє скриньку Пандори». Тоді колеги не дуже й наполягали, адже мали в запасі ще голоси. А вже пізніше, коли стало очевидно, що рішення не проходить, «представник Трапа в Конгресі», одіозна Марджері Тейлор Грін, верещала на Галлахера в залі засідань, щоб він змінив свою позицію, але він залишився незворушним.

«Створення нового, нижчого стандарту для імпічменту, без будь-яких чітких обмежувальних принципів, не захистить кордон і не притягне Байдена до відповідальності. Натомість це створить новий небезпечний прецедент, який використають проти майбутніх республіканських адміністрацій», — знизував плечима він.

Несподіванкою стало голосування Кена Бака — юриста й колишнього окружного прокурора. А ще він член Кокусу Свободи, найбільш ультраправого крила партії, яке вважають протрампівським. Весь час Бак активно критикував Майоркеса та Байдена за міграційну політику, виступав за будівництво стіни на кордоні та драконівські антимігрантські закони. Але цього разу свою позицію він пояснив тим, що імпічмент застосовується, якщо людина вчинила злочин, і ця процедура не є засобом впливу через політичні розбіжності чи некомпетентність.

Конгресмен Бак каже, що імпічмент - це не засіб для політичної розправи. Фото: Getty Images
Конгресмен Бак каже, що імпічмент - це не засіб для політичної розправи. Фото: Getty Images

Третім був Том Макклінток. Він критикував міграційну політику уряду, але зазначив, що Майоркесу не було висунуто жодних серйозних звинувачень. Він також наполягав, що рішення точно не пройде Сенат, де в демократів більшість.

Але ж аргументи, якими послуговуються конгресмени-бунтарі загальновідомі, про це знали й решта республіканців. Щодо голосування за імпічмент Майоркеса, усі прекрасно розуміли, що йдеться саме про політичну розправу і це символічний крок. Зрозуміло, така практика є небезпечною, а також, що імпічмент не пройде Сенат. Так само очевидно, що блокування міграційної угоди та допомоги Україні — це крок, аби завдати шкоди Байдену. Усе це не мало значення для MAGA, бо йдеться про додаткову можливість для Трампа. Однак знайшлися республіканці, які проголосували проти.

Для Трампа настав критичний час

Вплив Трампа все ще достатньо міцний. Нема сумнівів у тому, що навіть Сенат провалить голосування за об'єднаний законопроєкт про підтримку союзників та міграційну політику. А проте поразки MAGA у двох, хай і символічних, але важливих для Трампа голосуваннях, демонструють тріщини, які розширюються чимраз далі.

Лідер більшості в Сенаті Чак Шумер хоче цим скористатися. Він виніс на голосування узгоджений пакет допомоги для України, Ізраїлю та Тайваню окремо від такої спірної міграційної угоди. Оскільки в Нижній палаті намагалися провести подібний законопроєкт, сенатори-республіканці можуть використати це, щоби підтримати допомогу союзникам, не наражаючись на відкритий бунт проти Трампа. Тим більше, що шанси експрезидента на повернення в Білий дім щораз менші.

Конкурентка експрезидента на праймеріз, Ніккі Гейлі тролить його, заявляючи, що він мало витрачає на рекламу, оскільки більшість грошей із виборчого фонду йде на гонорари юристам. У Трампа нараховують 91 кримінальну справу, при чому нещодавно вони отримали серйозний поштовх. Апеляційний суд округу Колумбія одноголосним рішенням підтримав висновок нижчої інстанції щодо того, що експрезидента можна переслідувати за кримінальні злочини. Останнє слово ще за Верховним судом, але все менше сумнівів, що він вважатиме так само.

Якщо у суді визнають Трампа винуватим у кримінальному злочині, його шанси на президенство стрімко впадуть. Фото: Getty Immages
Якщо у суді визнають Трампа винуватим у кримінальному злочині, його шанси на президенство стрімко впадуть. Фото: Getty Immages

Імунітет, яким нібито володів Трамп, коли намагався скасувати результати виборів та підбурював своїх фанатів до штурму Капітолія, був центральним елементом його юридичного захисту. Розгляд багатьох кримінальних справ Трампа стояли на паузі, поки розглядалася ця справа. Тепер ймовірність обвинувального вироку суду ще до початку президентських виборів видається чимраз більшою.

Експрезидент може стати першим в історії США лідером партії, який намагатиметься виграти президентські вибори, бувши визнаним злочинцем. 36 % виборців Республіканської партії заявили, що за таких обставин хотіли б бачити якогось іншого кандидата. Лише 23 % американців готові віддати голос кандидату, якого визнають винним у скоєні кримінального злочину — це дасть Байдену рішучу перевагу й поставить хрест на впливі Трампа.

Цьогоріч Національний комітет Республіканської партії (RNC), який завжди зберігає нейтралітет відносно кандидатів на праймеріз, спромігся зібрати найменшу за останнє десятиліття суму коштів. У 2023 році симпатики пожертвували 87,2 мільйона доларів США на президентську кампанію єдиного кандидата від партії. Для порівняння, у 2022-му ця сума була майже вдвічі більшою — 176,6 мільйона. Коли Трамп про це дізнався, то накинувся з критикою на Ронну Макденіел, голову RNC, закликаючи її піти у відставку. Але багато хто вважає, що головною причиною невдачі зборів була кандидатура самого експрезидента.

Хоч Дональд Трамп і досі найпопулярніший кандидат республіканців, у перспективі його шанси стати майбутнім для партії та Америки падають із кожним днем. Йому потрібно якомога швидше завдати серйозної політичної поразки Байдену, щоби понизити його рейтинг до свого рівня. Однак тішить те, що чимраз більше його однопартійців переконуються, що якщо станеться, так, як Трамп задумав, то Америці, яку вони знають і люблять, настане кінець.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.