Найвідоміші операції нового головнокомандувача ЗСУ - оборона Києва, звільнення Київщини та Харківщини, а у армії він користався славою альтернативного центру впливу
Новим Головнокомандувачем ЗСУ призначено 58-річного командувача Сухопутних військ, генерал-полковника Олександра Сирського. Володимир Зеленський повідомив про це призначення у четвер, 8 лютого. Сирський є досвіченим командиром, на якого орієнтувалася "опозиційна" частина керівників української армії. Як і кожен військовий, він має сильні та слабкі сторони – і вже почав формувати склад Генерального штабу.
Олександр Сирський походить з рф, де він народився (Владимирська область) і навчався (московське вище загальновійськове командне училище). До України переїхав напочатку 90-х, і почав робити кар'єру у ЗСУ, закінчив Академію ЗСУ і Національну академію оборони України. Серед інших бойових частин ЗСУ, керував 72-ю механізованою бригадою, яка приймала участь в АТО з самого початку у 2014 році.
Генерал-полковник зарекомендував себе, як досвічений командир, за його безпосереднього командування проходили такі операції російсько-української війни:
У 2014 став начальником штабу АТО. Командував військами під час боїв за Дебальцеве взимку 2015 року (тодішні рішення "тримати" місто, які зрештою завершилися "Дебальцевским котлом", мають дуже різні оцінки у фаховому середовищі). Тоді ж разом з начальником Генштабу ЗСУ Віктором Муженком виїздив до самого Дебальцева.
З 2017 року очолював уже всю Антитерористичну операцію (згодом стала Операцією об'єднаних сил). Після приходу на посаду президента Володимира Зеленського очолив Сухопутні війська ЗСУ.
Цікаво, що від початку повномасштабного вторгнення Сирський займав позицію альтернативного центру впливу у ЗСУ, щоправда, не створюючи перешкод дійсному головкому. Джерела Інформатора у ЗСУ стверджують, що частина військових, особливо серед вищого керівництва, підтримували і орієнтувалися на Олександра Сирського, і ЗСУ зараз до нього ставляться у цілому схвально, через що президент обрав саме цю кандидатуру.
Інформацію про альтернативний центр впливу, доречі, підтверджують і інші військові, які опинилися у політиці. Такі дані, зокрема, озвучив у ефірі Радіо НВ Роман Костенко, секретар "оборонного" Комітету Верховної Ради.
"Є, скажімо так, різні угруповання у ЗСУ: є армія одного генерала (Залужного - Авт.) і іншого (Сирського - авт.), а допускати цього не можна", - сказав Костенко.
Серед "мінусів" Сирського у західних медіа, які детально досліджували ситуацію всередині ЗСУ, називають погану репутацію серед частини військових: нібито, його вважають "типовим радянським командиром". Також закидають, що він може "не зважати на втрати" серед українських військових. Про це пише The Washington Post, видання, яке ще наприкінці 2023 року повідомляло про можливість відставки Залужного.
Новий головком, схоже, вже почав формувати свій Генштаб. Так, президент у зверненні з приводу кадрових рішень 8 лютого зазначив, що мав спілкування з кількома генералами та полковниками. Це, вочевидь, ті військові, кого бачить на відповідних посадах сам Олександр Сирський.
"Зокрема, сьогодні говорив із бригадними генералами Андрієм Гнатовим, Михайлом Драпатим, Ігорем Скибюком та полковниками Павлом Палісою і Вадимом Сухаревським", - зазначив Володимир Зеленський у зверненні.
Андрій Гнатов - начштабу, заступник командувача військ ОК "Південь" Сухопутних сил, екс-колишній начштабу і командир 36-ї окремої бригади морської піхоти. Напочатку вторгнення командував ОУВ "Примор'я", відповідав за стримування агресії рф на Одеському напрямку.
Михайло Драпатий зустрів 2014-й у ранзі майора, на чолі 2-го мехбатальйону 72-ї ОМБр не допустив захоплення Маріуполя. Прорив барикад бронетехнікою, відео з якою стало відомим, - теж його заслуга: він їхав у тому самому БМП.
Ігор Скибюк командував 80-ю Галицькою ОДШБр (базується у Львові), власне, там і починав службу з 1998 року. Одним з найвідоміших епізодів нинішньої війни була оборона у районі села Білогорівка на Луганщині, де ЗСУ у травні 2022-го вдалося впродовж 8 діб не допустити форсування Сіверського Донця агресором - зс рф втратили загалом від 100 до 150 одиниць техніки.
Чи правда Володимир Зеленський планував звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, і як це відбилося б на бойових діях та українській політиці - дивіться коментар політтехнолога Андрія Золотарьова.
Зазначимо, що колишній радник Офісу президента та блогер Олексій Арестович прокоментував можливу відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Останнього, за його словами, намагатимуться “розтащити” або ж нападатимуть на нього. Водночас Арестович назвав Залужного видатним, порядним та людяним воєначальником.
Також, що цікаво, за два дні до відставки Валерія Залужного очільник МЗС Дмитро Кулеба вже модерував ставлення Заходу до відповідного кадрового рішення. Він казав, що воно не означатиме розкол у військових зусиллях України. Західні партнери, на думку Кулеби, поставляться з розумінням до такого рішення. На відносинах з Україною та допомозі у війні з росією заміна Залужного не позначиться.