622 юридичні особи та 855 ФОПів мають основний вид економічної діяльності 32.12 Виробництво ювелірних і подібних виробів. Переважна їх частина зосереджена у столиці. Про це свідчать дані YouControl
За даними YC.Market, 622 юридичні особи та 855 ФОПів мають основний вид економічної діяльності 32.12 “Виробництво ювелірних і подібних виробів”. Переважна їх частина зосереджена у столиці. У 2024 році виручка виробників ювелірних і подібних виробів зросла у 1,5 раза порівняно з 2023-м. Лідером за виручкою стало ТОВ “Герольдмайстер”, що отримало 342,6 млн грн. У структурі власності 71 компанії присутні фізичні та/або юридичні особи з 25 країн світу. Найбільше підприємств мають співвласників із Туреччини, Узбекистану, Ізраїлю, росії та Молдови. Детальніше — в новому дослідженні YouControl.
Попри повномасштабну війну галузь виробників ювелірних і подібних виробів зростає. Цей ринок в Україні є досить розгалуженим, з великою кількістю малих та середніх підприємств, а також кількома великими гравцями.
З використанням інструментів YC.Market аналітики YouControl виявили 622 юридичні особи та 855 фізичних осіб-підприємців в Україні, що не перебувають у стані припинення, зареєстровані і мають основний вид економічної діяльності 32.12 “Виробництво ювелірних і подібних виробів”, станом на жовтень 2025 року.
Найбільша кількість ФОПів зареєстровані у Харківській (125), Київській (108) областях та в столиці (106). Місцем реєстрації понад 32% з досліджуваних юридичних осіб є Київ (200). Також значна кількість компаній зареєстрована на Харківщині (79) та Вінниччині (51).
Середній “вік” компаній з досліджуваної вибірки складає 15 років. Найстаршою є ПП "САНСІ", зареєстроване у столиці у 1991 році. А наймолодшим серед діючих виробників ювелірних виробів є ТОВ “МАГНАТ ФЕМІЛІ”, що зареєстровано в ЄДР в червні 2025 року. Найбільше компаній з вибірки зареєстровані у 2008 (38) та 2005 (35) роках.
Середня тривалість діяльності проаналізованих ФОПів становить понад 12 років. Перші приватні підприємці-виробники ювелірних та подібних виробів, що продовжують діяти станом на початок жовтня 2025 року, зареєстровані у 1992 році. За останні неповні 5 років спостерігається активність реєстрації ФОПів. З січня 2021 року до вересня 2025 року включно було зареєстровано 191 фізичну-особу підприємця, що потрапили до проаналізованої вибірки. Лише за три квартали поточного року зареєстровано більше ФОПів (52), ніж в інші роки в період з 1992 до 2025-го.
З досліджуваної вибірки 26 юридичних осіб пов’язані з 17 корпоративними групами в системі YouContol. Деякі групи мають у своєму складі одразу по декілька компаній з основним видом економічної діяльності 32.12.
До прикладу до складу “Групи родини Гонта” входять дві компанії з проаналізованого переліку: ТОВ "С.Д. ДИЗАЙН" та ТОВ "ШАРМ ГОЛД". Учасником обох фірм є Микола Гонта, який ймовірно є керівником політичної партії "ЖИВІТЬ В ДОСТАТКУ". А також за інформацією інтернет-видання Bihus.Info пан Гонта є засновником B2B Jewelry.
В структурі власності 71 компанії наявні фізичні та/або юридичні особи з 25 країн світу. Найбільша кількість підприємств із співвласниками з Туреччини (8), Узбекистану (8), Ізраїлю (7), росії (7) та Молдови (5). Також учасниками виробників ювелірних виробів в Україні є представники Азербайджану (4), Китаю (4), Грузії (4), Німеччини (4). Лише одна компанія з семи, що ймовірно мають прямі зв’язки з росією, оприлюднила фінансову звітність за 2022-2024 рр. Це ПрАТ "БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ЮВЕЛІРНИЙ ЗАВОД", акціонером якого є громадянин російської федерації Едуард Уткін.
Крім прямої участі фізичних та юридичних осіб з росії, ще три компанії з досліджуваної вибірки мають ймовірні опосередковані зв’язки з росією, а саме участь їхніх учасників/кінцевих бенефіціарних власників/представників в статутному капіталі російських юридичних осіб. До прикладу, керівник ТОВ "ТВФ "АЛЬФА" Олексій Запорожченко ймовірно є учасником російського ООО "ГОЛД КЭПИТАЛ". Інформація про таку ймовірну пов’язаність із країною-агресоркою відображена в “Експрес-аналізі” системи YouControl.
Ще 7 з проаналізованих компаній ймовірно перереєстровані за законодавством російської федерації. Це юридичні особи, зареєстровані на тимчасово окупованих територіях Криму, Луганської та Донецької областей. Співвласницею однієї компанії з досліджуваної вибірки ТОВ "УКРСПЕЦЛЮКС" із часткою в 10% є громадянка Білорусі Наталія Кабанова. Учасниками ще двох проаналізованих компаній: ТОВ "ГОЛДТРЕЙДІНГ ПЛЮС" та ТОВ "МЕЛОРІН" є громадяни Ірану.
У 2024 році з проаналізованих 622 юридичних осіб фінансову звітність оприлюднили лише 20%, тобто 124 компанії. А виручку більше за нуль отримало 101 підприємство. Її сукупна сума за 2024 рік становила 1,23 млрд грн. У 2023 році прозвітувало трохи менше юридичних осіб — 119. І загальна сума виручки склала трохи більше ніж 770 млн грн. У 2022 році фінансову звітність подали 109 компаній, а сукупна виручка склала 360,2 млн грн.
Найбільшу виручку у 2024 році отримало: ТОВ "ГЕРОЛЬДМАЙСТЕР" (342,6 млн грн), ТОВ "ЮВЕЛІРНЕ ПІДПРИЄМСТВО № 1" (303,1 млн грн) та ТОВ "ЮВЕЛІРНИЙ ЗАВОД №1" (147,7 млн грн). Виручка всіх інших учасників з двадцятки найбільших у 2024 році була в рази меншою, ніж у вищезгаданих компаній.
За інформацією офіційного сайту ТОВ "ГЕРОЛЬДМАЙСТЕР" є недержавним розробником і виробником нагород і сувенірів в Україні. Учасниками компанії є Анатолій та Євгеній Шияни. За даними системи аналізу публічних закупівель ВІ.Prozorro, компанія у період 2024-10.2025 рр. стала переможцем значної кількості процедур публічних закупівель на загальну суму майже 578 млн грн.
Бенефіціаром ТОВ "ЮВЕЛІРНЕ ПІДПРИЄМСТВО № 1" є Роман Петренко з адресою реєстрації в Об’єднаних Арабських Еміратах. Він є ключовою особою корпоративної групи “Група родини Петренко”, до складу якої також входить мережа ломбардів “Перший” та ТОВ "МЕРЕЖА УКРЗОЛОТО". До складу цієї корпоративної групи також відносяться ще 4 компанії з досліджуваної вибірки: ТОВ "КРІСТАЛ РЕЗЕРВ", ТОВ "ЛІМІТ АКТИВ", ПП "ЗОЛОТОЙ ВЕК" та ТОВ "МС АРТ ПРОДАКШН".
Учасником та бенефіціаром ТОВ "ЮВЕЛІРНИЙ ЗАВОД №1" виступає Віталій Валл — ключова особа “Групи родини Валл”. До складу цієї корпоративної групи входить ще одна компанія з досліджуваної вибірки — ТОВ "ЗЛАТА ДАНА".
ПП "САВАНА ГОЛД" увірвалась до п’ятірки лідерів серед виробників ювелірних виробів у 2024 році із показником у 43,3 млн грн. У 2022-2023 рр. виручка компанії становила нуль грн. Учасником підприємства є Володимир Сакали. Особа із ідентичним ПІБ була депутатом Бахмутської міської ради Донецької області.
П’яту сходинку за розміром виручки у 2024 році серед проаналізованих компаній посіло АТ "ЛЬВІВСЬКИЙ ЮВЕЛІРНИЙ ЗАВОД" із 30 млн грн. Раніше компанія належала державі в особі Фонду державного майна України. В жовтні 2022 року відбувся аукціон з продажу 100% акцій. Переможцем стало ТОВ "ДЖІ ДІ СІ УКРАЇНА". Антимонопольний комітет 28.12.2023 року надав дозвіл останньому на безпосереднє набуття у власність акцій у статутному капіталі АТ “Львівський ювелірний завод”, що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління товариства. Учасником та бенефіціаром ТОВ "ДЖІ ДІ СІ УКРАЇНА" є Павло Зварич. Особа із повним співпадінням за ПІБ була помічником народного депутата 7 та 8 скликання Володимира Зубика. Останній за даними інтернет-видання NLG.media, контролює групу компаній “Інтергал-Буд”.
Ще один ювелірний завод, приватизований у 2022 році — АТ "ВІННИЦЬКИЙ ЗАВОД "КРИСТАЛ", виручка якого за 2024 рік склала 19,5 млн грн. Його акціонером стало ТОВ "АРГОН ФУД", що входить до складу корпоративної групи “Гамма”. Ключовими особами групи є Борис Селезньов та ексдепутат Вінницької міськради Олександр Третяк.
ТОВ "АЛЬФА ЕМБЕР", що зареєстрована на Рівненщині, у 2024 році заробила 28 млн грн. Учасником цієї юрособи є Олексій Михайлович Подерня. ТОВ "АЛЬФА ЕМБЕР" фігурує в кількох кримінальних справах: 561/830/25, 461/8732/24, 461/10167/24 та 461/8877/24 ще з однією з проаналізованих компаній — ТОВ "ІСЛАНДВЕЙ". Виручка останньої у 2024 році склала 11,3 млн грн. Учасницею та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "ІСЛАНДВЕЙ" з вересня 2025 року є Катерина Луніна, зареєстрована у Києві. До цього учасником та кінцевим бенефіціарним власником компанії був Сергій Михайлович Подерня, зареєстрований за тією ж адресою у смт Володимирець, що й учасник ТОВ "АЛЬФА ЕМБЕР" Олексій Подерня.
ТОВ "ЮВЕЛІРНА ФАБРИКА "МОРІОН", зареєстроване у столиці, у 2024 році отримало виручку в 11 млн грн. Керівником, учасником та кінцевим бенефіціарним власником цієї компанії є Олександр Андрощук. За даними Єдиного державного реєстру декларацій, він є чоловіком Світлани Андрощук, яка обіймає посаду Головного державного інспектора відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Київській області.
Виручка ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД" у 2024 році склала 12,9 млн грн. Одним з учасників та бенефіціарів компанії є Олег Богельський — ключова особа “Групи братів Богельських”. Згідно з інформацією офіційного сайту групи компаній “Амбер Гальбин” “Олег Богельський: виробами “Амбер Гальбин” зацікавилися європейці, араби та китайці”, що займається видобутком бурштину та виробництвом виробів з нього, Олег Богельський є її співзасновником. Другою бенефіціаркою ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРО ТРЕЙД" є Леся Примушко. Особа із аналогічним ПІБ очолює ТОВ "ГАЛЬБИН ІНВЕСТ ГРУП", яке входить до складу “Групи родини Рудьковських”, де одним з ключових осіб є екснардеп Микола Рудьковський. За інформацією інтернет-видання LB.ua у досьє вказують пана Рудьковського, що він був міністром транспорту та зв'язку України у 2006-2007 рр.
До двадцятки ювелірних виробників за найбільшою виручкою за 2024 рік потрапили одразу дві компанії зі складу “Групи родини Сова” — ТОВ "СОВА ДЖЕВЕЛРІ ХАУС" та ТОВ "ЮВЕЛІРНИЙ ДІМ "СОВА". Ключовою особою цієї групи є народний депутат 9 скликання Олександр Сова. Сукупно зазначені компанії за 2024 рік заробили 19,4 млн грн.
Повна версія дослідження на сайті YouControl
Партнерський матеріал