Найбільші ІТ-спільноти України, Українська Рада Бізнесу та Спілка Аспірантів України звернулися до президента, уряду й депутатів з проханням виправити основні положення законопроєкту №10449
Представники бізнесу, IT- сфери та аспіранти звернулись до народних депутатів і президента з вимогою усунути деякі недоліки у законопроєкті №10449 про посилення мобілізації, який Верховна Рада України прийняла у першому читанні 7 лютого. На їхню думку, він потребує комплексного доопрацювання. Деякі норми відверто порушують Конституцію України та можуть негативно вплинути на функціонування бізнесу й науки яким і так нелегко вижити під час війни.
Вже через кілька годин після того, як проголосували депутати, з'явились три гучні заяви від Української Ради Бізнесу, низки найбільших українських IT-об'єднань та Спільноти аспірантів України. Усі вимагають негайно винести документ на обговорення й прибрати або уточнити у ньому деякі положення.
Хоча "деякі" - м'яко сказано. До закону висловили стільки зауважень і нарікань, що, схоже, його доведеться переписати наново - якщо, звісно, до прохання заявників дослухаються.
У своєму зверненні до президента, прем'єра та народних депутатів Українська Рада Бізнесу (УРБ) заявляє, що у законопроєкті №10449 частково враховані пропозиції та зауваження бізнесу, через які й був відкликаний законопроєкт №10378. Але - далеко не до кінця. Зокрема, тут гостро критикують процедура реєстрації електронного кабінету військовозобов’язаного, яка стане обов’язковою.
"Зазначена норма є контрпродуктивною та шкідливою. Відправлення будь-якої інформації в електронний кабінет військовозобов’язаного не може вважатись фактом отримання такої інформації особою", - вважають представники бізнесу.
Також у заяві йдеться про необхідність перегляду процедури бронювання. Зокрема, пропонують збільшити строк броні спеціалістів і можливість 100% бронювання працівників для підприємств, які працюють на користь Збройних Сил України, Національної гвардії України, СБУ, ДПСУ.
Проєкт пропонує обмеження прав осіб, що перебувають за кордоном, на отримання консульських послуг за відсутності військово-облікових документів. Асоціація вважає це неприпустимим і зауважує, що це може призвести до проблем на дипломатичному.
"Ця норма порушує принцип рівності прав і свобод усіх громадян України, в тому числі в частині отримання гарантованих сервісів держави, які не можуть обмежуватися для будь-якого громадянина, незалежно від місця його перебування, і навіть для притягненого до будь-якої адміністративної чи кримінальної відповідальності", - зауважують бізнесмени.
У заяві пишуть, що новий закон автоматично зробить "ухилянтами" всіх військовозобов’язаних, хто вчасно не з’явиться в ТЦК оновити дані. Таким громадянам планується блокувати банківські рахунки, забороняти проведення угод із майном і позбавляти водійських прав. Але норми щодо блокування банківських рахунків є неконституційними й контрпродуктивними, такі обмеження негативно вплинуть на економіку країни.
"Закликаємо представників влади долучити провідні бізнес-асоціації та аналітичні центри до інклюзивного обговорення та доопрацювання цих проєктів з урахуванням викладеного у зверненні, для забезпечення балансу інтересів держави-суспільства-бізнесу та досягнення спільної мети – перемоги ворога", - пишуть бізнесмени у заяві.
Асоціація IT Ukraine, Lviv IT Cluster, Kharkiv IT Cluster та інші менші організації виступили зі спільною заявою. Пояснюють, що законопроєкт №10449 фактично дублює попередній №10378 та жодним чином не вирішує нагальних питань.
Деякі його положення вважають згубними для ІТ-галузі, яка дає немалий прибуток для економіки. Зокрема, працівники IT-сфери вимагають перегляд пунктів закону, у яких йдеться про:
"IT-спільнота загалом підтримує необхідність впорядкування підходу до обліку військовозобов’язаних під час воєнного стану. Водночас необхідно знайти баланс між обсягом мобілізації та здатності підтримувати економіку України на належному рівні для всебічного забезпечення Сил Оборони", - йдеться у заяві.
Закон передбачає відстрочку аспірантам, але не всім. Ті, хто вчиться на бюджеті, отримають її. А той, хто оплачує своє навчання сам - піде в армію. У заяві Спільноти аспірантів України таку норму назвали дискримінаційною. Адже лише 5-10% аспірантів в Україні навчаються за державні кошти, тобто відстрочку втрачає переважна більшість цих науковців.
"Законопроєкт 10449 виступає відвертою порукою нерівності, тобто вирізняє аспірантів за ознакою їхнього джерела фінансування, а не заслуг, навчальних досягнень чи потенціалу", – йдеться у заяві.
Тут також пишуть, що аспіранти своїми розробками роблять великий внесок в оборону нашої держави, зокрема проводять велику кількість досліджень, спрямованих на розробку та створення високоточної техніки для ЗСУ. Багато наукових робіт стосуються розробки дронів, кіберзахисту, виробництва броні, забезпечення інноваційних методів та засобів медичної допомоги та іншого. Тому, на думку членів асоціації, аспіранти зможуть принести більше користі в тилу, аніж проявити свої здібності в армії.
7 лютого депутати ВР у першому читанні підтримали урядовий законопроєкт №10449 про посилення мобілізації. Але до нього є низка серйозних зауважень - зокрема, документ порушує конституційні права українців, стверджує омбудсмен Дмитро Лубінець. Він виявив стільки недоліків, що, описуючи їх, витратив дев'ять аркушів паперу.
На доопрацювання депутатам дали 14 днів. Відтак до 21 лютого мають виправити усі зауваження до тексту документа і далі буде друге читання документа. Ймовірно, його затвердять до березня та віддадуть на підпис президенту - так вважають кілька депутатів Верховної Ради.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.