Перше вересня-2023, стрілянина в Дніпрі, арешт Коломойського та удар по Пскову — найцікавіші події та скандали за тиждень

Скандальні заяви папи Франциска, екстрадиція ухилянтів з-за кордону та нова оцінка придатності до служби в армії — найголовніші новини та скандали тижня від Інформатор-Україна

Головне за тиждень
Підбірка головних новин за тиждень із 28 серпня по 3 вересня

Тиждень розпочався з грандіозного скандалу, який спричинили слова Папи Римського про «матінку росію» і «велич» Петра І та Катерини ІІ. Не встигли українці оговтатися, як трапилася нова суперечлива подія — поліцейський у Дніпрі застрелив цивільного в спину. У середу ж шокованими були вже росіяни, адже виявилося, що Україна якимось чином може знищувати їхні аеродроми за 700 кілометрів від лінії кордону. Київ всерйоз вдався до мобілізаційних заходів і в слід за масштабною кампанією викриття корупціонерів у ВЛК та центрах комплектації оголосив про намір екстрадувати ухилянтів, які за підробленими документами виїхали за кордон. Під кінець тижня з’явилася інформація про новий перелік хвороб, який розширює кількість осіб, визнаних придатними до служби в ЗСУ за станом здоров’я. А в суботу олігарха Ігоря Коломойського арештували й запроторили до СІЗО. Але найбільшою подією тижня, безумовно, стало свято 1 вересня. На жаль, уже другий рік поспіль українські школярі йдуть вчать уроки під звуки сирен.

Інформатор зібрав основні події та скандали, що відбулися із 28 серпня по 3 вересня.

Понеділок, 28 серпня: заява Папи Римського й реакція України

Папа Франциск захоплюється імперським минулим росії — такий висновок зробили у світі, коли почули нові заяви очільника католицького світу. Під час відеозв’язку з російською католицькою молоддю в Петербурзі він їх закликав «ніколи не забувати свою історію» і пам’ятати, що вони — спадкоємці великої імперії, нащадки великої «матінки росії». Окремо Папа згадав про «велич» Петра I та Катерини II.

Такі заяви стали шоком для українців, оскільки російська пропаганда й так постійно навіює росіянам почуття вищості над іншими народами та обгрунтовує цим агресію проти України. У МЗС України вирішили обережно критикувати одного з найвпливовіших людей на планеті, особливо зважаючи на роль католицької церкви в житті африканських та латиноамериканських країн.

Катерина ІІ
Українці не поділяють захоплення Катериною ІІ та Петром І. Фото з соцмереж

Росії, звісно, дуже сподобалися такі заяви речник кремля Дмитро Пєсков заявив, що Папа Римський «знає російську історію дуже добре». Пізніше Ватикан запевнив, що Понтифік не це мав на увазі й засуджує російську агресію, а вставка про «матінку росію» була особистою ініціативою Папи, який не дуже розуміється на історії.

Але вже 2 вересня, перебуваючи з візитом у Монголії, Понтифік розповідав про «монгольський мир» на Землі та те, як досвід керування імперією Чінгізидів може бути привабливим для сучасності. Він також закликав католиків комуністичного Китаю «бути хорошими християнами та хорошими громадянами».

Вівторок, 29 серпня: патрульний застрелив чоловіка в Дніпрі

У вівторок Україну шокував випадок у Дніпрі — патрульний застрелив чоловіка, який напав із кулаками на його напарницю. З’явилося відео із салону автомобіля, де видно, як поліцейські намагаються витягнута з машини жінку, яка сиділа за кермом авто, чути крики чоловіка на пасажирському кріслі, а потім звуки стрілянини. Виявилося, це були звуки пострілів, які призвели до смерті чоловіка.

Пізніше в мережі з’явилося відео з камер спостережень патрульних, де видно, що «Ягуар», на якому рухалися цивільні, грубо порушив правила дорожнього руху, через що їх і зупинив патруль. За кермом сидів загиблий, але після зупинки вони ж жінкою, яка виявилася його коханкою, помінялися місцями. Під час розмови обидва підозрюваних поводилися зухвало й не хотіли виконувати наказів поліції. Чоловік закликав жінку рушати, попри заборону правоохоронців, тоді патрульні спробували витягнути підозрювану з авто. Після цього цивільний вибіг і напав на поліцейську, а жінка, тим часом утримувала її напарника. У загиблого виявили в крові велику дозу алкоголю.

Правоохоронні органи розпочали провадження на предмет вбивства й перевищення службових повноважень, пізніше відкрили провадження про напад на поліцейських. Мережа спочатку розділилася в оцінці того, що відбувається, але все більше голосів лунало на підтримку патрульного. Його адвокат подякував за це в суді. Підозрюваному призначили запобіжний захід у формі домашнього арешту, чим захист задоволений. Колега 21-річного поліцейського, на яку напав п’яний водій, розпочала збір коштів на підтримку захисту й за кілька годин назбирала понад мільйон гривень.

Середа, 30 серпня: чотири ІЛ-76 знищені в аеропорту Пскова

У середу українці дізналися про наймасовішу атаку дронів по території ворога. Цього разу БПЛА залетіли в глиб території рф, у наслідок чого в п’яти областях закрили авіапростір. Найпотужнішого удару завдали по військовій авіабазі в Пскові — знищили принаймні чотири літаки та пошкодивши ще два. Відчули на собі наслідки «СВО» і в Брянську.

Для росіян це стало шоком, у мережу потрапило фото та відео масштабних вибухів. Російські пропагандисти, розпочали лякати світ акціями відплати, погрожували напасти на Балтію. Володимир Соловйов, навіть, назвав місцевого губернатора "коригувальником".

Скріншот відео
Правду про успішну атаку росіяни не змогли приховати. Скріншот відео

Пізніше президент України Володимир Зеленський заявив, що українська зброя дає можливість вражати ціль на відстані 700 кілометрів. Водночас Кирило Буданов, керівник української розвідки повідомив, що ми знищили Іл-76 у Пскові з території росії. У мережі також з’явилося вражаюче відео з моментом завдання удару по авіабазі ворога з камери дрона.

Четвер, 31 серпня: Арахамія заявив, що українців, які втекли за кордон за підробленими документами, можуть екстрадувати назад

У четвер керівник фракції правлячої партії «Слуга народу» Давід Арахамія заявив, що в Україні розпочались перевірки військово-лікарських комісій на предмет корупції. У разі виявлення фактів злочинів, правоохоронці здійснюватимуть екстрадицію військовозобов’язаних, які виїхали за кордон за підробленими документами. Він додав, що відповідальність за хабар нестимуть обидві сторони.

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що незабаром буде оприлюднено імена лікарів, яких підозрюють у хабарництві. Вони, за його словами, не дуже й напружувалися, вигадуючи діагнози.

Правозахисники вважають, що екстрадиція українських ухилянтів у еміграції «цілком реальна». А от голова Міністерства юстиції Денис Малюська заявив, що відповідний закон готують для прийняття Верховною Радою, адже наразі процедура екстрадиції дуже ускладнена.

П'ятниця, 1 вересня: День Знань

У п’ятницю в Україні відзначали День Знань. Вдруге це відбувалося під час війни, питання безпеки залишаються на першому місці, тому багато закладів освіти працюватимуть віддалено. Першачки Харкова провели "Перший дзвоник" у метро, у Кривому розі під час урочистих заходів оголосили повітряну тривогу, у Києві були повідомлення про замінування шкіл. Наскільки освітні заклади в Києві готові до навчального процесу, ми писали ось тут.

Але хай там як, а свято є свято. У цей день військові привітали школярів серйозними та кумедними відео. Головнокомандувач Валерій Залужний записав із такої нагоди зворушливе відео. А очільник Офісу президента Андрій Єрмак нагадав, що десятки тисяч українських дітей викрадені ворогом. Сам Володимир Зеленський у цей день презентував застосунок «Мрія» який має стати платформою для навчання, на зразок «Дії». Однак повноцінно цей продукт запрацює в грудні.

Школа в Україні
Школи працюють в умовах війни вже другий рік. Фото: Unisef

Українське суспільство, у тому числі й школа, поступово адаптується до війни, хай як страшно це не звучить. Школярі у Львові вчаться складати та керувати дронами, а в Харкові облаштували навчальні класи прямо в метро. У Міністерстві освіти та науки заявили, що заклади освіти матимуть можливість самостійно визначати тривалість зимових канікул, особливо, якщо будуть відключення електроенергії

Субота, 2 вересня: арешт Коломойського

У суботу вранці працівники СБУ приїхали до садиби олігарха Ігоря Коломойського. Йому оголосили підозру за двома статтями: шахрайство та відмивання грошей. За даними слідства, упродовж 2013–2020 років він легалізував 570 мільйонів гривень, вивівши їх за кордон. Суд обрав у якості запобіжного заходу тримання під вартою в СІЗО на два місяці з можливістю внести заставу розміром 509 мільйонів гривень. Адвокат Коломойського повідомив, що вони будуть оскаржувати вирок і не вноситимуть заставу.

У матеріалах слідства Ігор Коломойський фігурує як громадянин Ізраїлю та Кіпру. За словами радника очільника Офісу президента Сергія Лещенка, його позбавили громадянства України. Коломойського розшукує правосуддя США. Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов незаконно вивели з «ПриватБанку» активів на мільярди доларів. За заявою Лещенка, покищо запитів на екстрадицію не надходило, але якщо такі будуть, Київ їх погодить.

Ігор Коломойський
Коломойського звинувачують у шахрайстві та відмиванні коштів. Фото: Athletistic

Неділя, 3 вересня: оновлено список хвороб для оцінки придатності військовослужбовців

У Міністерстві оборони затвердили указ про мобілізацію. Згідно з новими нормами, призивати можуть осіб із вилікуваним туберкульозом, хворобами ендокринної системи, повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи, або ж з, наприклад, з безсимптомним ВІЛом. Про повний перелік ми писали ось тут. Про те, хто має право на відстрочку, ми розповідали в цьому матеріалі.

Секретар РНБО Олексій Данілов і раніше заявляв, що в Україні можуть призивати до служби в армії обмежено придатних. Задля уникнення непорозумінь, пропонують розтлумачити це поняття вже найближчим часом. Данілов також зазначив, що Міносвіти матиме право вирішувати, чи зможуть чоловіки призовного віку отримувати другу вищу освіту, що дає право на відстрочку. А крім того, з 1 жовтня жінки, які працюють у медичній та фармацевтичній сферах будуть зобов’язані зареєструватись у військкоматах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube