У Ватикані заявили, що Папа Римський не заохочував молодих росіян хвалити імперіалістичну логіку
На Папу Римського Франциска посипався шквал критики після того, як він закликав російську молодь не відмовлятися від свого спадку, називаючи молодих людей спадкоємцями "великої, освіченої російської імперії" та її колишніх царів, зокрема Петра Першого. Останнє відсил до цього російського царя використав й диктатор володимир путін — так він виправдовував своє незаконне вторгнення в Україну.
Така заява Франциска викликала справжню бурю серед українців, Кремль лукаво посміхається і задоволений, а Ватикан спробував виправдатись, мовляв все знову не так зрозуміли.
Франциск прочитав свою промову іспанською, але під кінець перейшов на імпровізовану італійську та сказав:
Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини, ви – спадкоємці великої матінки-росії, ідіть з нею вперед, – звернувся Папа Франциск до молодих росіян, які зібралися у п’ятницю на Всеросійській зустрічі католицької молоді у Санкт-Петербурзі.
Під час промови, відеозапис якої було опубліковано у мережі, Папа також згадав колишніх російських імператорів Петра I і Катерину II – двох правителів, які зіграли ключову роль у розширенні завоювань росії в Європі, і які відомі як символи російського імперіалізму.
Ви є спадкоємцями великої росії: великої росії святих, царів, великої росії Петра Великого, Катерини II, цієї великої, освіченої російської імперії, великої культури і великої людяності, – сказав він.
У суботу Ватикан опублікував текст промови, але не включив останнього імпровізованого абзацу. Відео коментаря Папи опублікувало безліч релігійних сайтів у всьому світі.
Ці коментарі викликали обурення в Інтернеті: багато хто критикував рішення Папи прославляти імперіалістичне минуле рф, особливо з огляду на війну росії в Україні.
Україна назвала коментарі, зроблені Франциском у п'ятницю під час відеозвернення до католицької молоді, що зібралася в Санкт-Петербурзі, "глибоким жалем".
Саме такою імперіалістичною пропагандою, "духовними зв’язками" і "необхідністю" порятунку "великої матінки росії" Кремль виправдовує вбивства тисяч українців і знищення українських міст і сіл, – заявив речник МЗС Олег Ніколенко.
Глибоко прикро, що Папа Римський свідомо чи несвідомо дотримується таких поглядів на велику державу, які насправді сприяють хронічній агресивності росії, – додав Ніколенко.
Верховний архиєпископ Києво-Галицький Святослав Шевчук у зв’язку зі промовою Франциска припустив, що слова Його Святості були сказані спонтанно, без наміру історичної оцінки чи наміру підтримати імперіалістичні амбіції росії.
Тим не менш, ми поділяємо великий сум, який його слова викликали серед єпископів, духовенства, монашества та вірних не лише нашої Церкви, але й інших християнських конфесій, а також представників інших релігійних конфесій. Водночас ми поділяємо велике розчарування українського громадянського суспільства після цих слів, – йдеться у заяві УГКЦ.
Шевчук зазначив, що слова про "велику росію Петра І, Катерини ІІ, цю імперію — велику і освічену, країну великої культури і великого гуманізму" стосуються найгіршого прикладу російського імперіалізму та крайнього націоналізму.
Ми стурбовані тим, що дехто зрозуміє ці слова як запрошення до того націоналізму та імперіалізму, які є справжньою причиною війни в Україні. Війни, яка щодня приносить смерть і руйнування нашим людям, – йдеться у заяві УГКЦ.
Як пише видання El País, італійський веб-сайт Il Sismografo, який спеціалізується на католицьких справах, назвав слова Папи "дивними" у такий "делікатний момент" історії.
Зазначається, що Катерина, більш відома як Катерина Велика, яка правила з 1729 по 1796 роки, анексувала Крим у 1783 році. Катерина захищала єзуїтів на контрольованих росією землях після того, як Папа Климент XIV скасував орден у всьому світі у 1773 році, а Папа Франциск є єзуїтом.
Минулого року путін віддав шану царю Петру Великому, якого також згадав Папа Римський, порівнюючи себе з ним через бажання "повернення російських земель".
Однак у решті своєї промови, опублікованої Ватиканом в Інтернеті, Папа закликає російську молодь бути "майстрами миру" і "сіяти насіння примирення".
На запити журналістів з проханням пояснити слова Папи відповів директор пресслужби Святого Престолу Маттео Бруні. У заяві Бруні пояснив, що мовляв, акцент зробили не на тому...
У імпровізованому посланні молодим російським католикам кілька днів тому, як зрозуміло з контексту, у якому він це виголосив, Папа Римський мав на меті заохотити молодь зберігати та популяризувати те, що є позитивним у великій культурній і духовній спадщині росії, і, звичайно, не вихваляти імперіалістичну логіку та правлячих особистостей, цитованих для позначення деяких історичних періодів, – йдеться у заяві Святого престолу.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Папа Римський знає російську історію дуже добре. Він також зазначив, що російська історія має глибші коріння, ніж лише Петро I або Катерина II.
Пєсков додав, що історичними питаннями займаються держава та школа. Він висловив задоволення тим, що слова Папи Римського співзвучні з цими зусиллями.
Як відомо, Папа Франциск неодноразово критикував російське вторгнення в Україну, закликаючи припинити конфлікт.
Однак він також зробив кілька суперечливих зауважень, звинувативши НАТО у конфлікті та відмовився засудити путіна у розв'язаній ним війни проти України по імені.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що Папа Римський назвав війну в Україні "політичною проблемою".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.