Стрімке падіння Коломойського: як олігарх перестав бути українським і в чому його звинувачують

Усього лише за рік очільник групи "Приват" втратив 1 млрд доларів і громадянство, а географія судових тяганин проти нього давно поширилася за межі країни.

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський перестав бути українським мільярдером

Олігарх Ігор Коломойський з початку повномасштабної війни у протистоянні з владою втратив значну частину своїх активів і навіть українське громадянство. На Банковій його непублічно звинувачують у слабкій підтримці держави на тлі російської агресії - через це начебто і зіпсувалося ставлення до бізнесмена. Також останнім часом до фігури колишнього власника "ПриватБанку" посилилася увага з боку правоохоронців.

Інформатор згадав останні повʼязані з Коломойським скандали - всередині держави та за кордоном.

Кишеньковий ПриватБанк

18 грудня 2016 року держава націоналізувала один з найбільших банків України - "ПриватБанк" - головними акціонерами якого були олігарх Ігор Коломойський та бізнес-партнер Геннадій Боголюбов.

Станом на 2016 рік, у банку відкрили рахунки понад 22 мільйони клієнтів, банк обслуговував приблизно 60% транзакцій та половину платіжних карток, випущених в Україні. У фінустанові на той час було сконцентровано 40% депозитів всієї банківської системи.

Націоналізації передували перевірки з боку Національного банку України, які виявили проблеми з достатністю рівня капіталу, кредитним портфелем та виконанням нормативів фінансовою установою. Далі НБУ провів стрес-тест банку, за результатами якого зʼясувався масштаб проблем - за даними НБУ з "ПриватБанку" було незаконно виведено 5,5 млрд доларів. Це становило загрозу усій банківській системі України. НБУ рекомендував власникам банку вирішити проблеми, але ті в свою чергу провалили завдання і банк був націоналізований.

Сам Коломойський називав інформацію про виведення коштів з "ПриватБанку" "маячнею, яку нема сенсу коментувати".

Ігор Коломойський

У травні 2017 року розслідувачі з проекту "Схеми" виявили, що напередодні націоналізації "ПриватБанк" оформив 110 мільярдів гривень кредитів на понад 30 фірм, більшість із яких мають ознаки фіктивності.

Однак Коломойський безліч разів намагався оскаржити рішення про націоналізацію фінансової установи в суді. В квітні 2019 року скандальний Окружний адміністративний суд Києва, ліквідований 3,5 роки по тому, задовольнив позов Ігоря Коломойського до Нацбанку й Кабміну щодо націоналізації "ПриватБанку". У грудні 2021 року Апеляційний суд скасував рішення ОАСК.

Велика Палата Верховного Суду 15 лютого 2023 року підтвердила неможливість повернення державного ПриватБанку колишнім власникам. Це сталося завдяки тому, що в травні 2020 року Верховна Рада прийняла "антиколомойський закон", який врегулював це питання. Ряд нардепів намагалися затягнути розгляд ініціативи, зокрема, заваливши апарат ВР більш ніж 16 тис. поправок. Цих нардепів неофційно називають учасниками "групи Коломойського" в українському парламенті.

12 червня в Лондоні відбудуться слухання у справі за позовом державного "ПриватБанку" до Коломойського та Боголюбова стосовно незаконного виведення грошей.

Боголюбов та Коломойський

ЗМІ повідомили, що олігарх та його бізнес-партнер відмовилися брати участь у перехресному допиті під час судового процесу. "ПриватБанк" у своїй заяві пояснив, що це вказує на те, що "пани Коломойський та Боголюбов не мають адекватної відповіді на заяви ПриватБанку щодо їхніх шахрайських дій".

Перед цим Високий суд Лондона розширив можливості для всесвітнього арешту активів колишніх акціонерів ПриватБанку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Справи про "відмивання" грошей в США

У серпні 2020 року Міністерство юстиції США подали два позови про конфіскацію комерційної нерухомості Коломойського і Боголюбова у Далласі, штат Техас, та у Луїсвіллі, штат Кентуккі. У грудні 2020 року був поданий третій позов про конфіскацію нерухомості в Клівленді, штат Огайо.

У всіх позовах американський мінʼюст стверджує, що бізнес-партнери незаконно вивели з "ПриватБанку" активів на мільярди доларів. Згідно з даними слідства, частину багатомільйонних позик, наданих "Приватбанком" з 2008 до 2016 року, Коломойський і Боголюбов начебто відмивали, виводячи на рахунки підконтрольних офшорних компаній у дочірній структурі банку на Кіпрі. За ці кошти, згідно з версією Мінʼюсту США, згодом нібито й купувалася комерційна нерухомість у США. Зокрема, мова йде про комерційні будівлі Stemmons Towers у Далласі, будівлю 55 Public Square у Клівленді та PNC Plaza у Луїсвіллі і офісну нерухомість у Далласі, колишню штаб-квартиру CompuCom.

У січні 2022 року Штати подали четвертий позов до суду проти Коломойського та Боголюбова з метою конфискації майна.

Обшук ФБР у Коломойського в США

"Міністерство юстиції США подало цивільний позов до окружного суду південного округу Флориди щодо конфіскації суми у понад шість мільйонів доларів, які отримані від продажу комерційної нерухомості в Далласі, штат Техас", - йшлося у повідомленні від 20 січня.

Сам Коломойський відкидає звинувачення у відмиванні коштів "ПриватБанку". Після появи першого позову Мін'юсту США олігарх стверджував, що всі американські активи він купив за гроші, отримані в середині нульових від продажу низки українських металургічних заводів групі "Євраз" Романа Абрамовича.

Санкції США

5 березня 2021 року держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про введення санкцій проти Ігоря Коломойського та його родичів - дружини Ірини, дочки Анжеліки та сина Ізраїля Цві.

"Цей крок робить Ігоря Коломойського та кожного з цих його найближчих родичів неприйнятними для в'їзду до США", - йшлося в заяві Блінкена.

Згідно з заявою очільника Держдепу, Коломойський, перебуваючи на посаді голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації України з 2014 по 2015 рік, "брав участь у корупційних діяннях, що підривали верховенство права і довіру української громадськості до демократичних інститутів і процесів урядування, включаючи використання свого політичного впливу та офіційної влади для особистої вигоди".

"Хоча нинішнє визначення базується на діях у час його перебування на посаді, я також хочу висловити занепокоєння поточними регулярними спробами Коломойського підірвати демократичні процеси й інституції в Україні, що становить серйозну загрозу для її майбутнього", - заявив Блінкен.

Зазначимо, що згідно з цими санкціями активи Коломойського в США заблоковані не були - йдеться лише про заборону вʼїзду на територію держави.

Втрата нафтового бізнесу та обшуки

У вересні 2022 року українські антикорупційні відомства повідомили вісьмом фігурантам кримінального розслідування підозру у заволодінні коштами ПАТ "Укрнафта", одним з акціонерів якої є пов’язана з Ігорем Коломойським група "Приват", на суму у понад 13 мільярдів гривень. Серед підозрюваних — колишній голова правління "Укрнафти"; колишня заступниця керівника управління з продажу нафти, газу та продуктів нафто- і газопереробки компанії; колишня керівниця відділу контролю за обліком та поставками нафти і нафтопродуктів "Укрнафти"; колишні директори п’яти комерційних підприємств.

Укрнафта

Вже 7 листопада держава вилучила майно пʼяти підприємств, серед яких були "Укрнафта" та "Укртатнафта" і передала їх в управління Міноборони. 1 лютого 2023 року в Дніпрі СБУ та Бюро економічної безпеки провели обшук вдома у Коломойського за справою про можливу розтрату нафтопродуктів на 40 млрд гривень та ухилення від сплати митних платежів на величезні суми.

Обшук у Коломойського в Дніпрі

Рішенням Печерського суду від 11 квітня компанію "Укрнафтобуріння", яка пов’язана з Ігорем Коломойським, Павлом Фуксом та Віталієм Хомутинніком, передано на баланс АРМА. Напередодні, 7 квітня цей актив був арештований.

24 травня стало відомо, що Кабінет міністрів схвалив передачу "Укрнафтобуріння" в управління "Укрнафти".

"Рішення повʼязано з тим, щоб наша відсіч агресії Росії була максимально ефективною. Починаючи від постачання до ЗСУ паливно-мастильних матеріалів та ремонту техніки і закінчуючи іншими секторами", - сказав міністр оборони Олексій Резніков.

Укртатнафта

Співрозмовник Forbes у Офісі президента та партії "Слуга народу" повідомили, що перші місяці з початку війни Коломойський не допомагав країні і нічого не перерахував на допомогу армії.

"Тому стосунки сильно зіпсувались, зараз вони критичні", - констатував співрозмовник.

За 2022 рік Коломойський найбільше втратив саме у нафтових активах. Напередодні великої війни його нафтові та газовидобувні активи оцінювались у $920 млн, у той час як станом на грудень 2022 року – у $180 млн.

Нерухомість та яхти

У квіті цього року журналісти проекту "Схеми" повідомили про нерухомість Коломойського у Франції, якою він володіє через свою сестру Ларису Черток. У розслідуванні йдеться про те, що на жінку записаний замок Буффавен 15-го сторіччя у селищі Люллі - разом з прибудовою та земельною ділянкою обʼєкт має площу у майже 110 квадтраних метрів. ЗМІ поточнили, що до осені 2014 року замком володіла дружина соратника Коломойського Ігоря Палиці.

коломойський 1

Також на сестру коломойського записані два паркомісця у Парижі і апартаменти навпроти Ейфелевої вежі. Зокрема мова йде про квартиру на третьому поверсі і чотири квартири та два підвали. Згідно з повідомленням журналістів, паризьку нерухомість родина Коломойського придбала у 2018 році.

Квартира у Парижі
Проект "Слідство.Інфо" повідомляв, що більшістю майна родини Коломойського у Швейцарії володіє саме Лариса Черток. Її власна вілла вдало розташована на березі озера в елітному женевському районі Аньєр. За даними звіту Kroll, Черток купила її за 32 мільйони доларів.

Вілла Черток у Швейцарії
Ще наприкінці 90-х родина олігарха придбала дві вілли в ізраїльскій Герцлії, містечку неподалік від Тель-Авіву. Там розташовані пляжі й парковка для яхт. Вартість цієї нерухомості невідомо, однак, коли будинок поруч з віллою Коломойського виставлявся на продаж, його оцінили в близько 90 млн доларів.

 

Вілла в Ізраїлі

Також, за данними ЗМІ, Коломойському належить одна з найбільших в світі яхт, доступних для бронювання. Це 90-метрова Lauren L побудована в 2002 році на німецькій верфі Cassens-Werth. Журналісти стверджують, що Коломойський її купив у 2016 році за 65 млн євро, зараз вона ходить під прапором Кайманових островів як круїзний лайнер.

Lauren L здається в чартер на сайті Yachtcharterfleet від 695 000 євро на тиждень, з приміткою, що вона недоступна для чартеру резидентам США й у водах США. Останнє місцезнаходження – острів Palmarola неподалік берегів Італії.

Яхта Коломойського Lauren L
Окрім цього відомо, що Коломойському належить яхта з назваю Trident ("Тризуб"), побудована в 2009 році компанією Feadship. 65-метрове судно коштує приблизно 70 млн доларів й здається в чартер від 500 000 євро на тиждень.

Яхта Коломойського "Тризуб"

Позбавлення громадянства 

У жовтні 2014 року Коломойський в коментарі журналістам визнав, що окрім українського паспорту в нього ще є кіпрський та ізраїльский.

20 липня "Українська правла" повідомила про можливе позбавлення олігарха українського громадянства. За даними ЗМІ, станом на 25 липня минулого року паспорт колишнього акціонера "ПриватБанку" був визнаний недійсним. Така сама позначка в базі даних Державної міграційної служби стоїть і стосовно паспорту партнера бізнесмена Боголюбова.

Офіційно указ президента про позбавлення Коломойського громадянства опублікований не був, однак ЗМІ поширювали ймовірну копію документу. Її автентичність доведена не була. Причини рішення про позбавлення громадянства, якщо воно було прийнято, невідомі.

Указ про позбавлення громадянства 

Статки

У 2021-му Forbes оцінив статки Коломойського у 1,8 млрд доларів - тоді олігарх посів четверте місце у списку найбагатших людей країни. Перед повномасштабним російським вторгненням видання переоцінило його статки у 1,9 млрд доларів. Однак після втрати "Укрнафти" та "Укртатнафти" журнал переоцінив його статки у 850 млн доларів. Таким чином бізнесмен збіднів приблизно на 1 млрд доларів усього за один рік. У додаток до цього український Forbes виключив Коломойського з рейтингу найбагатших в Україні через втрату громадянства.

Втім бізнесмен увійшов до оновленого міжнародного рейтингу мільярдерів як громадянин Ізраїлю і посів 2540 місце.

Зокрема, Коломойський повністю або частково володіє:

  • Мережею АЗС групи "Приват" (ANP, "Авіас", Sentosa, "Мавекс") - 150 млн доларів;
  • Металургійними та хімічними підприємствами - 120 млн та 30 млн доларів відповідно;
  • 1+1 Media (телеканал 1+1 та інші супутні продукти) - 70 млн доларів;
  • Авіакомпанія МАУ - вартість активу невідома;
  • Обленерго ("Полтаваобленерго", "Чернігівобленерго", "Сумиобленерго", "Дніпрообленерго") - 20 млн доларів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube