Екстрадиція українців з-за кордону: Малюська розповів, кого повертатимуть до України першими

Взагалі влада хоче повернути абсолютно всіх, хто втік від мобілізації

Повернення ухилянтів
Втім, механізми для цього є досить туманними

Верховна Рада готує до ухвалення новий законопроєкт, який повинен дозволити примусово повертати з-за кордону всіх чоловіків, які незаконно втекли туди, ховаючись від мобілізації. Однак спершу "на вихід" з Євросоюзу "попросять" українських топ-корупціонерів. 

Про це повідомив голова Міністерства юстиції Денис Малюська в етері телемарафону. При цьому сам чиновник визнає, що наразі це все є дуже складною процедурою. 

Так, за словами Малюськи, закордонні суди відмовляють в екстрадиції з огляду на бойові дії, які ведуться в Україні. Вони вимагатимуть чіткого обґрунтування, чому того чи іншого чоловіка слід повернути додому.

“У країнах Європи, де здебільшого перебувають наші топ-злочинці, суди дуже обережно відносяться до питання екстрадиції, зокрема у зв'язку з тим, що у нас триває війна. Їхні адвокати наголошують на тому, що передавати в Україну, екстрадувати таких персонажів буде вкрай-вкрай небезпечно”, - пояснює Малюська.

Однак наша країна в справі повернення усіх, кому вдалося втекти, зупинятися не збирається. Наразі в уряду вже є план дій щодо цього.

“Зараз в Верховній Раді є спеціальний закон, який забезпечить окремий режим тримання для тих, кого екстрадують в війну, щоби забезпечити додаткові заходи їхньої безпеки... Після того, як ми адаптуємо, налаштуємо нашу систему на прийом екстрадованих під час війни, безумовно показники поліпшаться”, - запевняє Малюська. 

Міністр зазначив, що для екстрадиції інших категорій, зокрема й простих громадян-ухилянтів від мобілізації, потрібно виконати одразу кількох умов. Першими ж займуться саме топ-корупціонерами.

"Спочатку підуть топи, які вкрали найбільше - їх ми спробуємо екстрадувати в першу чергу, а середня риба та інші персонажі підуть пізніше трішки", - обіцяє Малюська.

Екстрадиція ухилянтів з-за кордону: які є проблеми

Проблема того, що чиновники та топ-корупціонери, накравши в Україні, втікають за кордон, не є чимось новим. Ідеї щодо того, що їх потрібно якось повертати додому та судити, ходять давно. Однак питання полягає в іншій принциповій площині: а хто взагалі їх випустив та дав їм втекти?

Справа в тому, що в українській політичній системі фактично діє один найсуворіший вид покарання: це остракізм. Тобто "вигнання" тої чи іншої особи з політичного "племені" кудись за кордон - переважно в країни Європейського Союзу. Однак проблема тут не стільки в тому, що всім топам вдається уникнути правосуддя. Проблема в самій системі: вона дозволяє їм це зробити. 

В цьому контексті спроба повернути подібних осіб та судити їх виглядає досить привабливою для широкого загалу. Однак з "простими" ухилянтами від мобілізації справа є дещо складнішою. 

По-перше, в цьому випадку йдеться про десятки тисяч чоловіків - як мінімум. По-друге, багато з них навіть в Європі перебувають на нелегальному чи напівлегальному положенні: їх просто буде майже неможливо знайти. По-третє, Євросоюз має повністю відкриті кордони: ніщо не заважатиме чоловікам просто змінювати періодично країну перебування - і так до безкінечності. Нарешті, головне: а навіщо взагалі їх повертати?

По суті, якщо Україні й вдасться насправді повернути назад тисячі громадян, що втекли за кордон, то в останніх буде лише два варіанти: тюрма або армія. Екстрадиція втікачів задля того, щоб утримувати їх за ґратами за податки українців - ідея абсурдна. А на фронті від таких людей не буде ніякого сенсу: мотивація в них не просто нульова - вона мінусова. Тож наразі подібні ініціативи влади виглядають досить непродуманими і, певно, потребують серйозного допрацювання. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube