"Ви спадкоємці великої матінки - росії": заява Папи Римського обурила українців - у МЗС та УГКЦ відповіли понтифіку

Франциск звернувся до "молодих росіян", дозволивши собі низку сумнівних та заплутаних тез

Папа Римський — МЗС
Понтифік подякував російській молоді за "їхній спосіб бути росіянами"

Папа Римський Франциск закликав російську молодь "ніколи не забувати свою історію" і заявив, що росіяни - спадкоємці великої імперії. Він також нагадав про роль Петра I, Катерини II та інших російських лідерів. Крім цього він подякував російським католикам за їхній спосіб рухатися вперед, що також викликає чимало питань. У МЗС України на це натякнули 

На сумнівну заяву намісника РКЦ відреагували в МЗС України. Особливу увагу звернули на його вислови щодо великої російської імперії.

"Ніколи не забувайте про спадщину. Ви спадкоємці великої росії: великої росії святих, правителів, великої Росії Петра I, Катерини II, тієї імперії - великої, освіченої, країни великої культури і великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини, ви спадкоємці великої матінки - росії, йдіть уперед із цим. І спасибі вам. Дякую за ваш спосіб бути росіянами", - сказав Франциск росіянам. 

У зовнішньополітичному відомстві України розкритикували заяву понтифіка. Там заявили, що "саме такою імперіалістичною пропагандою, духовними скріпами та потребою в порятунку "великої Матінки Росії" Кремль виправдовує вбивства тисяч українців та українок і знищення сотень українських міст і сіл".

"Дуже прикро, що російські великодержавні ідеї, які, власне, і є причиною хронічної агресивності росії, свідомо чи несвідомо, лунають з вуст Папи Римського, місія якого, в нашому розумінні, якраз полягає в тому, щоб відкрити очі російській молоді на руйнівний курс нинішнього російського керівництва...", — заявив речник МЗС Олег Ніколенко.

Також відреагували на такі слова Папи Римського і в Українській Греко-Католицькій Цервкві (УГКЦ). Зокрема, голова церкви Блаженніший Святослав зазначив, що тепер очікує пояснення від Папи Франциска через його великодержавні висловлювання. Він зазначив, що слова Папи про велику російську імперію виглядають, як можливість підтримки російського імперіалізму. Саме тому він очікує на пояснення і сподівається, що вони мали інший контекст і були вимовлені спонтанно. 

"Як Церква, ми хочемо заявити, що в контексті агресії росії проти України подібні висловлювання надихають неоколоніальні амбіції країни-агресора, хоча мали б категорично засуджувати такий спосіб "бути росіянами". З метою уникнення будь-яких маніпуляцій щодо намірів, контексту та висловлювань, присвоєних Святішому Отцеві, ми очікуємо від Святого Престолу пояснення цієї ситуації", - заявив Блаженніший Святослав. 

До кого міг звертатися Папа Римський?

Варто зазначити, що заява Папа Римського також могла мати деякий доволі цілеспрямований підтекст. До прикладу, він звернувся не просто до російської молоді, а саме до католицької російської молоді. Таким чином він намагається відокремити тих, хто підтримує віру, від усіх інших росіян.

Він також закликав ту саму молодь бути “ремісниками світу” та “сіяти зерна примирення”. Останні ж мають “розквітнути навесні”, що може як натякати на можливе закінчення війни весною, так і бути афоризмом. У другому випадку це може натякати на відродження життя після важкого періоду, як повернення квітів після зими.

Згадуючи про відокремлення католиків від інших росіян, тут важливо також зауважити один факт. В рф католицька церква не намагається влаштовувати масштабні вербувальні акції. Загалом, молоді католики в країні-агресорці – це ті, хто пішли з таких самих сімей. Фактично, дехто їх може вважати навіть іноземцями в самій рф. Таким чином, він міг звернутися напряму саме до них, що не є повною підтримкою усієї російської молоді та прагнень рф.

Щоправда, це не надто виправдовує згадку “великої просвітницької імперії Єкатерини другої та Петра першого”. Також питання викликають і вигуки, як “дякую за ваш спосіб бути росіянами”, що чимало громадян в рф явно сприйняли як підтримку шляху агресії. Водночас, це також могло б бути відгуком саме на адресу прямих католиків, що намагаються не втручатися у війну.  Хоча, згадки російський правителів цю теорію дещо псують. Відсутність навіть спроби конкретизувати, на кого спрямовано таке несподіване звернення - також не покращує сприйняття його слів. Залишається лише чекати на пряму відповідь, яку вже вимагають від нього представники України, аби переконатися в тому, що хотів сказати Папа.

Які ще були суперечливі заяви Папи Римського

Раніше понтифік заявляв, що вважає росіян "великим народом" і не вірить у їхню жорстокість. Були й розмови про те, що війна в Україні — це протистояння добра і зла, а рф просто спровокували, і що жертвою є не лише наша держава. Крайньою заявою Папи Римського було прохання до "своїх братів, влади російської федерації" повернутися до зернової угоди.

А ще Папа Римський називав війну в Україні "політичною проблемою" і закликав Київ до переговорів з Кремлем.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube