"Новочеркаськ" на дні, новий закон про мобілізацію, рекордний ракетний обстріл України та неприємності в Бєлгороді: головне за тиждень

Читать на русском

Україна розпочала серійне виробництво далекобійних дронів-камікадзе, в мережу потрапило відео з фіксацією чергового воєнного злочину росіян, а поляки думали, як реагувати на російську ракету у своєму повітряному просторі

Читать на русском
головне за тиждень
Головні події з 25 по 31 грудня

Україна розпочала серійне виробництво далекобійних дронів-камікадзе, в мережу потрапило відео з фіксацією чергового воєнного злочину росіян, а поляки думали, як реагувати на російську ракету у своєму повітряному просторі

Тиждень видався насиченим. Кабмін подав на розгляд Верховної Ради новий закон про мобілізацію, який викликав широкий резонанс в Україні. Щоб втихомирити пристрасті з пресконференцією виступав навіть головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Цього вівторка на дно до крейсера «Москва» пішов великий десантний корабель ЧФ рф «Новочеркаськ». А у п'ятницю росіяни провели наймасштабнішу атаку на українські міста за останні два роки, але були дуже ображені, коли Україна обстріляла Бєлгород у відповідь. Уряд налагодив виробництво власного аналога «Шахедів», а мільйони українців вперше святкують Новий рік та Щедрий вечір в один день. 

Понеділок, 25 грудня: законопроєкт про мобілізацію, кремль погрожує «знищувати бази НАТО в Україні»

Тиждень розпочався з новини про реєстрацію у Верховній Раді нового законопроєкту про мобілізацію. Його текст ще не було опубліковано, а сайт парламенту «ліг» через наплив бажаючих ознайомитися з його змістом. І не дивно, адже нововведення, запропоновані урядом торкаються всіх українців. Йдеться про зниження призовного віку до 25 років, вилучення із законодавства поняття «обмежено придатний», електронні повістки, скасування строкової служби, збільшення відповідальності для ухилянтів, аж до обмеження громадянських прав та ін. Детальніше про це можна прочитати тут, а щодо того, хто має право на відстрочку, ми писали ось тут.

Законодавці кажуть, що запропоновані зміни враховують досвід інших країн, зокрема Ізраїлю, у проведенні мобілізації. У народі ж одні критикують законопроєкт, як подібний до російського, або й жорсткішій, такий, що порушує конституційні права, інші стверджують, що виняткові часи вимагають виняткових рішень. Влада спробувала дистанціюватися від непопулярних нововведень, але зрештою, у Кабміні поспішили запевнити, що в законопроєкт внесуть багато поправок.

А тим часом у кремлі подав звук «рот путіна» Дмитрій Мєдвєдєв. Він запевнив, що росія точно атакуватиме бази ненависного НАТО, якщо вони з’являться на території України.Такою стала його реакція на новину про те, що Київ веде із західними союзниками перемовини про гарантії безпеки. Його слова можна розглядати як частину ІПСО, спрямовану на розпалювання страхів про потенційну ескалацію подій, аж до Третьої світової, яку завзято роздмухують російські пропагандисти.

Вівторок, 26 грудня: «Новочеркаськ» пішов на дно, пресконференція Залужного

У вівторок українці та весь цивілізований світ мав привід для гарного настрою. Як виявилося, вночі повітряні сили ЗСУ атакували ракетами великий десантний корабель окупантів «Новочеркаськ». У тимчасово окупованій Феодосії пів ночі лунали потужні вибухи, адже він перевозив чимало боєприпасів та озброєння, зокрема «Шахеди». Знищення «Новочеркаська», яке забрало із собою життя 74 моряків, було важким ударом по «вєлічію». Зі страху росіяни поспішили заявити про появу в Україні F-16, і, навіть, «збили» кілька. Але, ймовірно, мова про старі-добрі Storm Shadow, щоправда, ймовірно, зі збільшеним радіусом дії.

Російські кораблі, про всяк випадок, почали втікати з Феодосії. Уперше за довгі десятиліття Крим перестав бути базою Чорноморського флоту. Розвідка Британії заявила, що ліквідація «Новочеркаська» зайвий раз підкреслює, наскільки крихкою є логістика ворога на окупованому півострові та яким вразливим є Кримський міст.

Спершу росіяни говорили, що "пошкодження незначні"  

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний провів спеціальну пресконференцію з приводу запропонованих змін до мобілізаційного законодавства. Він підкреслив, що захищати країну мають усі, у тому числі люди з інвалідністю, якщо ВЛК вважає, що вони здатні це робити. Водночас він відмовився коментувати журналістам будь-які цифри щодо кількості громадян, які потрібно буде мобілізувати у 2024 році.

Середа, 27 грудня: розстріл українських полонених, Україна запустила серійне виробництво аналога «Шахедів»

За цю війну росіяни вчинили стільки звірств і порушили стільки міжнародних договорів та конвенцій, що вони поступово перетворюються на статистику. Але коли це не може не обурювати. У середу на відео потрапив розстріл трьох українських полонених зі 117 окремої механізованої бригади. Двоє окупантів зробили свою чорну справу, але побачили, що їх знімають із дрона та втекли. Трагедія трапилася під селом Роботине в Запорізькій області. В Офісі генпрокурора повідомили, що розпочали розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством.

У середу Міністр із питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін заявив, що Україна запустила в серійне виробництво далекобійні дрони-камікадзе, аналоги «Шахедів». Розробка з’явилася ще у 2016 році, але до масового виробництва дійшло лише зараз. За словами міністра, наразі йдеться про виробництво по кілька десятків у місяць, але його мають намір розширити. Дрон може діяти на дистанції в понад тисячу кілометрів. Міністр не розкрив назву чи інші характеристики цього проєкту.

Четвер, 28 грудня: українки потрапили в масштабну автотрощу в Туреччині, службовці ТЦК на Дніпропетровщині перевіряють особисті речі громадян

У Туреччині трапилася масова автотроща, у яку потрапили сім автівок, три автобуси та одна вантажівка. 10 людей загинуло на місце, ще 61 отримали поранення різної тяжкості. Постраждалих, серед яких є двоє українок, доставляли до лікарні 30 машин «швидкої». Наразі загроз життю українських громадянок немає.

На Дніпропетровщини впровадили додаткові заходи воєнного стану. Обмежено свободу пересування громадян, а представники ТЦК отримали право перевіряти документи та оглядати особисті речі громадян. Такий наказ видало військове командування 18 грудня 2023 року. Порядок діятиме до кінця режиму воєнного стану.

Пятниця, 29 грудня: найбільший обстріл території України, російська ракета в повітряному просторі НАТО

Наприкінці робочого тижня вороги влаштували наймасштабніший ракетний обстріл України за останні два роки. Витягували з-під завалів мешканців Києва, Харкова, Дніпра, Одеси, Запоріжжя, Конотопа, Сміли та Львова. Усього росіяни запустили по Україні 158 повітряних цілей. Сили ППО збили 87 крилатих ракет та 27 ударних дронів різних типів. Загинуло 33 цивільних, а понад 160 отримали поранення. 1 січня в Києві проголошено днем жалоби.

Росіяни наробили багато лиха своєю атакою. Фото з відкритих джерел
Росіяни наробили багато лиха своєю атакою. Фото з відкритих джерел

Доки росіяни пишалися собою, в мережі з новою силою запустили хештег #RussiaIsATerroristState. Дії кремля засудили президент США Джо Байден, генсек ООН Антоніу Гуттеріш та низка інших політичних лідерів. Союзники пообіцяли свою підтримку Києву.

Одна з ракет залетіла на територію Польщі, але після трихвилинного перебування в повітряному просторі країни НАТО, повернула до України. Польські експерти ще не визначилися, була це крилата ракета Х-22 або Х-101. Президент Анджей Дуда скликав екстренне засідання радбезу, а збройні сили привели до стану бойової готовності. Однак, обмежилися лише попередженням кремлю. Втім, російський посол у Варшаві назвав звинувачення «голослівними» та відмовилися коментувати інцидент.

Субота, 30 грудня: удар по Бєлгороду, атака на готель Kharkiv Palace

Зате в суботу росіяни завили про порушення женевських конвенцій, оскільки відчули, що це значить, коли війна повертається до того, хто її розпочав. Україна завдала удару по Бєлгороду, де розташовано низку важливих для російської армії підприємств. Кілька ракет, яких, ймовірно, збила з траєкторії російська ППО, втрапили до центру міста, де спокійнісінько розгулювали громадяни. Як наслідок, бєлгородці відчули на собі той шок та страх, який чинять їхні «мальчікі» в Україні. Повідомляють про загибель 9 дорослих та однієї дитини. Ще 45 росіян отримали поранення, серед них четверо дітей.

 Бєлгородці радіють обстрілам України

Найдивніше в цій історії те, як самі росіяни реагують на обстріл: їм ніяк не доходить «за що». Москва намагалася залучити до цієї справи Раду безпеки ООН, але Чехія взагалі проігнорувала цю апеляцію кремля до міжнародного права, а решта учасників порадили подивитися спершу на себе.

У той же день росіяни знову завдали удару по українських містах, зокрема Харкову. Він був набагато слабшим, ніж 29 грудня, але певні «успіхи» вони мають: пошкодили елітний готель Kharkiv Palace, лікувальну установу, багатоповерхівки, магазини й багато чого ще. Жертв за попередніми повідомленнями не було, але 16 осіб отримали поранення. Кремль заявив, що вдарив «по працівниках ГУР, які наводили ракети на Бєлгород».

Неділя, 31 грудня: посилення контролю над виїздом чоловіків, Меланка та Новий рік в один день

У неділю, 31 грудня, на польсько-українському кордоні вишикувалися довжелезні черги. Прикордонники перестали пропускати чоловіків, які мають документи про інвалідність III групи та багатодітних батьків за межі країни. Для того, щоби перетнути кордон потрібно мати довідку з ТЦК, яка б підтверджувала відстрочку від мобілізації.

При тому довгий час не пояснювали, на основі яких нормативно-правових актів забороняли перетинати кордон українським чоловікам, тож дійшло до конфліктів та страйків. Згодом з’явилося офіційне роз’яснення: довідку з ТЦК вимагають, оскільки поширилися випадки підробки документів про інвалідність та багатодітність.

Прикордонники не випускають за межі України без довідки ТЦК. Фото: Держприкордонслужба
Прикордонники не випускають за межі України без довідки ТЦК. Фото: Держприкордонслужба

Цьогоріч половина українців святкує Різдво за новоюліанським календарем, 25 грудня, як його святкували перші християни в Римі. Через це Новий рік збігається зі Щедрим вечором. Тож це свято тепер асоціюватиметься не лише з ялинкою, боєм курантів, шампанським та олів’є, але також зі щедрівками, кутею, дідухом, посіваннями та дівочим ворожінням «на судженого». Ми розповідали, що не можна робити 31 грудня, а ще підготували для вас рецепти п’яти оригінальних коктейлів на Новий рік. Ось тут ми розповідали коли за новоюліанським календарем святкувати Хрещення Господнє.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.