Законопроєкт про мобілізацію необхідний, але він сирий: його потрібно доопрацювати - політолог Фесенко

Читать на русском

Без збільшення чисельності військ трагедії Бучі та Ірпеня поширяться на всю Україну, впевнений експерт

Читать на русском
Фесенко, мобілізація
Фесенко закликав владу навчитися підтримувати складні, але необхідні рішення

Без збільшення чисельності військ трагедії Бучі та Ірпеня поширяться на всю Україну, впевнений експерт

Законопроєкт про мобілізацію, який Кабмін вніс до Верховної Ради напередодні, є недопрацьованим. Там містяться дещо неоднозначні норми, які викликали великий резонанс у суспільстві. Водночас загальна суть ініціативи, яка полягає у збільшенні чисельності українського війська, є правильною.

Багатьом наразі треба зрозуміти, що росіяни мають значно більший мобілізаційний ресурс, ніж Україна. Протистояти такому ворогу можна лише за умови консолідації зусиль, оскільки в протилежному випадку трагедії, які сталися в Бучі та Ірпені, поширяться на всю країну. Таку думку висловив політолог, директор Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, пише NV.

За словами експерта, дискусія щодо нового законопроєкту про мобілізацію набула хибної тональності. Він визнав, що документ "є сирим і певною мірою еклектичним" і в ньому є "неоднозначні норми", які привернули до себе найбільшу увагу. Політолог назвав очевидним те, що ініціатива потребує допрацювання, але, на його думку, "акцент треба робити не на окремих контрверсійних нормах цього законопроєкту, а на його суті і загальній ідеології".

Фесенко закликав визнати, що Україна не має іншого виходу, крім як побудувати ефективну систему мобілізації. Він зауважив, що мобілізаційні плани держава провалила ще минулого року, а рушійною силою нашої армії є добровольці. Без достатньо масової та ефективної мобілізації "у нас у всіх будуть достатньо серйозні проблеми", зауважив експерт.

"Тоді не тільки доведеться забути мрію про перемогу і вихід на кордони 1991 р., буде дужко важко утримувати навіть нинішні оборонні позиції. В Україні треба проводити поточну мобілізацію для того, щоб підтримувати нашу обороноздатність в протистоянні з ворогом, який має набагато більший мобілізаційний потенціал. Тому доцільність закону про мобілізацію не викликає сумнівів. Зволікати з цим законом не можна. Але він має бути ретельно опрацьований і спрямований саме на формування системи ефективної мобілізації", - додав Фесенко.

Політолог також висловив впевненість, що єдиною альтернативою мобілізації наразі є поразка України у війні та трагедії Бучі та Ірпеня "в масштабах всієї країни". Наївною Фесенко назвав думку про те, що путіну достатньо запропонувати мир та відмову від амбіцій вступити до НАТО. Саме за такого розвитку подій Кремль "відчує нашу слабкість і захоче не часткових поступок, а всю Україну в цілому". Експерт підкреслив, що хоча б до угоди про припинення військових дій путіна ще треба примусити, і зробити це можливо "лише військовим шляхом" і за допомогою мобілізації".

Фесенко також заявив, що українським політикам треба негайно припинити "політичний футбол" - ситуацію, за якої різні інституції, окремі державні діячі та політичні партії намагаються перекласти відповідальність за непопулярні рішення на іншого.

"Не випадково деякі парламентські фракції вже заявляють, що не будуть голосувати за цей законопроєкт. Журналісти вже задають запитання про те, як цей законопроєкт вплине на рейтинги Зеленського, Залужного, окремих партій. Відповідь дуже проста - вплине негативно. Але зараз треба думати не про рейтинги, а про майбутнє країни. Якщо завтра, чи післязавтра нема кому буде воювати за країну, і ворог знов буде біля Києва, то всі ці рейтинги втратять будь який сенс. Для всіх без виключення", - заявив Фесенко.

Політолог додав, що доопрацьований законопроєкт про мобілізацію має бути спільною державною ініціативою, яку публічно мають підтримати всі топ-посадовці - президент Володимир Зеленський, головком ЗСУ Валерій Залужний, весь Кабмін включно з очільником Мінцифри Михайлом Федоровим, монобільшість та опозиція.

"Відповідно і доопрацювати його треба разом, але без популістських ігрищ, так щоб процес мобілізації нарешті став дієвим і відновив наш оборонний потенціал", - резюмував Фесенко.

В Україні планують посилити мобілізацію

Вже відомо, що в Україні вже наступного року може початися призов осіб віком від 25 років. Така норма закріплена в законопроєкті про посилення мобілізації, який Кабмін вінс на розгляд до Верховної Ради. Також уряд хоче обмежити коло осіб з інвалідністю, які не підлягають призову.

Водночас українцям, які порушуватимуть закон про мобілізацію, можуть загрожувати санкцїі. Згідно з проектом закону, йдеться про "обмеження прав користування коштами та іншими цінностями". Однак, за даними Forbes, законопроєкт буде доопрацьований, оскільки в поточній редакції він навряд чи набере достатньо голосів у Верховній Раді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.