Обмеження прав ухилянтів та доставка до ТЦК: детальний розбір змін, які пропонує законопроєкт про посилення мобілізації

Поліцейські можуть отримати право приводити осіб, які порушують закон про мобілізацію, до військкоматів з метою взяття на облік

Мобілізація, повістка
Також ініціатива передбачає звільнення від служби через 36 місяців

Після тривалої підготовки до Верховної Ради внесли законопроєкт 10378 про мобілізацію. Він передбачає низку змін - від зниження призовного віку до надання права поліції доставляти ухилянтів до ТЦК. Також документ покликаний врегулювати питання відпусток для військових та звільнення від служби.

Окрім цього право на звільнення зі служби можуть отримати військові, які забезпечували оборону протягом 36 місяців. На розгляд парламенту законопроєкт подав премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Він був опублікований на сайті Ради у понеділок, 25 грудня.

Нові обовʼязки для громадян

  • З’являтися за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік, визначення призначення на особливий період, проходження медичного огляду (раніше йшлося про обовʼязок зʼявитися до ТЦК без зазначення дати та місця).
  • зареєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста
  • проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішенням ВЛК чи ТЦК
  • військовозобовʼязаних - протягом 60 днів з дати початку проведення мобілізації або протягом 20 днів з дати її продовження - уточнити свої облікові данні через ЦНАП, або електронний кабінет, або особисто у ТЦК.

Для громадян, які самостійно прибули до ТЦК та підлягають направленню на підготовку, час явки до ТЦК встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.

Як вручатимуть повістки

  • Повістка може бути вручена громадянам особисто в ТЦК, за місцем проживання або перебування, за місцем роботи та в громадських місцях. Робити це можуть тільки представники ТЦК та поліцейські, а у випадку з місцем роботи - ще й роботодавці.
  • Також повістка про виклик до ТЦК може бути надіслана громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту.

Поважними причинами неприбуття до ТЦК у строк визнаються:

  • стихійне лихо, хвороба або інші обставини, які позбавили можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
  • смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка).

У період проведення мобілізації громадяни віком 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті з нього, зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника ТЦК або поліцейського.

Під час перевірки документів представник ТЦК або поліцейський може фіксувати це за допомогою фото та відео, а також використовувати технічні прилади та програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідальність за неявку до ТЦК

Для громадян, які порушили законодавство про мобілізацію, можуть бути застосовані "тимчасові заходи". Вони вносяться до реєстру боржників і до них застосовуються такі обмеження:

  • заборона на виїзд за кордон;
  • заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
  • обмеження в праві керувати транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
  • обмеження прав розпоряджатися коштами та іншими цінностями;
  • відмова у підписанні кредитних договорів;
  • зупинення отримання пільг та послуг від держави.

У законопроєкті є норма, за якою всі військовозобов'язані протягом 20 днів після продовження терміну мобілізації (найближче продовження очікується 14 лютого) мають стати на облік або оновити свої дані. Тимчасові заходи анулюватимуться за повідомленням керівника ТЦК. 

Право на звільнення від служби/призову отримають

  • Особи з інвалідністю І чи ІІ групи. Таким чином, особи з інвалідністю ІІІ групи більше не матимуть права на відстрочку;
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи II групи та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  • опікуни особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї) за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи (батьки, діти, чоловік, дружина) з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком потребує постійного догляду, зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї) за умови, за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  • жінки та чоловіки з дитиною (дітьми) віком до 18 років і чоловіком (дружиною), який (яка) проходить військову службу;
  • жінки у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • вагітні жінки;
  • чинні народні депутати;
  • не підлягають призову протягом 6 місяців - військовозобов’язані з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану;
  • здобувачі освіти, які навчаються за денною або дуальною формами і здобувають рівень освіти, що є вищим за попередній за однією спеціальністю, докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами - відстрочка;
  • наукові та науково-педагогічні працівники на повній ставці - відстрочка;
  • протягом двох років з дня звільнення з військової служби - військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії воєнного стану та були звільненні зі служби у запас;
  • звільнені з полону;
  • у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців.

Також законопроєкт вводить поняття "центри рекрутингу", положення про роботу яких має затвердити Кабінет міністрів.

Пропонується запровадити базову військову службу, яку мають проходити громадяни віком до 25 років з метою здобуття спеціальності, набуття навичок і умінь для захисту Вітчизни. Ці громадяни можуть обирати рік та період проходження базової військової служби до досягнення 25 років.

Крім цього автори ініціативи вводять поняття "рекрут". Це військове звання осіб рядового складу, які проходять випробування при прийнятті на військову службу за контрактом, проходять базову військову службу або призвані на військову службу за призовом під час мобілізації протягом строку підготовки до військової служби.

За зверненням ТЦК, СБУ або розвідувальних органів України, органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у оповіщенні військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками ТЦК, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Підставою для цього законодавці хочуть встановити адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП.

Згідно з кодексом, затримати та доставити до ТЦК можуть тих, хто

  • порушив правила військового обліку
  • не зʼявився на виклик до ТЦК без поважних причин
  • несвоєчасно подав до облікового органу відомості про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади
  • порушив порядок проходження навчальних зборів.

Відпустки для звільнених з полону

Автори ініціативи пропонують, щоб військові після звільнення з полону отримували додаткову відпустку із збереженням зарплатні на строк 90 днів. Це стосуватиметься тільки тих колишніх полонених, які не висловили бажання звільнитися зі служби.

Повноваження місцевої влади

Сільські, селищні, міські ради пропонують наділити повноваженнями із забезпечення, а не сприяння організації призову. Під цим розуміють направлення для проходження базової військової служби, підготовку молоді до неї. Крім цього місцева влада матиме доводити до підприємств та населення загалом розпорядження щодо мобілізації та виклику військовозобовʼязаних до ТЦК. Місцеву владу також хочуть зобовʼязати забезпечити персонально-первинний військовий облік призовників.

Вилучення транспорту під час війни

Вилучати транспорт, у тому числі водний, для потреб Сил оборони, тепер пропонується не тільки у державних органів влади, а також в організацій всіх форм власності, суб’єктів господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності та фізичних осіб, зареєстрованих в установленому законом порядку як ФОП.

Також автори ініціативи хочуть, щоб МВС України подавало до ТЦК відомості про зареєстрований транспорт, який може бути призначения для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період. Водночас ці транспортні засоби забороняється відправляти в інші регіони або за межі території України, передавати права власності тощо.

Зміни до мобілізації в Україні

Нагадаємо, що в Україні планують розширити мобілізацію військовозобов'язаних. Командування зробило запит на 500 тисяч військових. Кабмін розробив та доповнив напрацювання депутатів у документі, за яким буде визначена ця процедура. Верховна Рада має ознайомитись з ним та почати готування до першого читання. Можливо, ініціатива зазнає змін протягом розгляду у парламенті.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube