Поліцейські можуть отримати право приводити осіб, які порушують закон про мобілізацію, до військкоматів з метою взяття на облік
Після тривалої підготовки до Верховної Ради внесли законопроєкт 10378 про мобілізацію. Він передбачає низку змін - від зниження призовного віку до надання права поліції доставляти ухилянтів до ТЦК. Також документ покликаний врегулювати питання відпусток для військових та звільнення від служби.
Окрім цього право на звільнення зі служби можуть отримати військові, які забезпечували оборону протягом 36 місяців. На розгляд парламенту законопроєкт подав премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Він був опублікований на сайті Ради у понеділок, 25 грудня.
Для громадян, які самостійно прибули до ТЦК та підлягають направленню на підготовку, час явки до ТЦК встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.
Поважними причинами неприбуття до ТЦК у строк визнаються:
У період проведення мобілізації громадяни віком 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті з нього, зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника ТЦК або поліцейського.
Під час перевірки документів представник ТЦК або поліцейський може фіксувати це за допомогою фото та відео, а також використовувати технічні прилади та програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для громадян, які порушили законодавство про мобілізацію, можуть бути застосовані "тимчасові заходи". Вони вносяться до реєстру боржників і до них застосовуються такі обмеження:
У законопроєкті є норма, за якою всі військовозобов'язані протягом 20 днів після продовження терміну мобілізації (найближче продовження очікується 14 лютого) мають стати на облік або оновити свої дані. Тимчасові заходи анулюватимуться за повідомленням керівника ТЦК.
Також законопроєкт вводить поняття "центри рекрутингу", положення про роботу яких має затвердити Кабінет міністрів.
Пропонується запровадити базову військову службу, яку мають проходити громадяни віком до 25 років з метою здобуття спеціальності, набуття навичок і умінь для захисту Вітчизни. Ці громадяни можуть обирати рік та період проходження базової військової служби до досягнення 25 років.
Крім цього автори ініціативи вводять поняття "рекрут". Це військове звання осіб рядового складу, які проходять випробування при прийнятті на військову службу за контрактом, проходять базову військову службу або призвані на військову службу за призовом під час мобілізації протягом строку підготовки до військової служби.
За зверненням ТЦК, СБУ або розвідувальних органів України, органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у оповіщенні військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками ТЦК, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Підставою для цього законодавці хочуть встановити адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП.
Згідно з кодексом, затримати та доставити до ТЦК можуть тих, хто
Автори ініціативи пропонують, щоб військові після звільнення з полону отримували додаткову відпустку із збереженням зарплатні на строк 90 днів. Це стосуватиметься тільки тих колишніх полонених, які не висловили бажання звільнитися зі служби.
Сільські, селищні, міські ради пропонують наділити повноваженнями із забезпечення, а не сприяння організації призову. Під цим розуміють направлення для проходження базової військової служби, підготовку молоді до неї. Крім цього місцева влада матиме доводити до підприємств та населення загалом розпорядження щодо мобілізації та виклику військовозобовʼязаних до ТЦК. Місцеву владу також хочуть зобовʼязати забезпечити персонально-первинний військовий облік призовників.
Вилучати транспорт, у тому числі водний, для потреб Сил оборони, тепер пропонується не тільки у державних органів влади, а також в організацій всіх форм власності, суб’єктів господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності та фізичних осіб, зареєстрованих в установленому законом порядку як ФОП.
Також автори ініціативи хочуть, щоб МВС України подавало до ТЦК відомості про зареєстрований транспорт, який може бути призначения для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період. Водночас ці транспортні засоби забороняється відправляти в інші регіони або за межі території України, передавати права власності тощо.
Нагадаємо, що в Україні планують розширити мобілізацію військовозобов'язаних. Командування зробило запит на 500 тисяч військових. Кабмін розробив та доповнив напрацювання депутатів у документі, за яким буде визначена ця процедура. Верховна Рада має ознайомитись з ним та почати готування до першого читання. Можливо, ініціатива зазнає змін протягом розгляду у парламенті.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.