В цей день народилися український письменник Іван Котляревський та розробник операційної системи "Windows" Вагеман Максим - свята, церковні та народні традиції, народні прикмети на суботу, 9 вересня
У суботу, 9 вересня, українці святкують День українського кіно, а християни східного обряду вшановують пам'ять святих праведників Іоакима і Анни, які були батьками Діви Марії. Згідно з прикметами, погода цього дня визначає, якою буде осінь та зима.
Іменини сьогодні святкують Олександр, Олексій, Ганна, Опанас, Василь, Григорій, Дмитро, Захар, Йосип, Микита та Сергій.
9 вересня християни східного обряду вшановують пам'ять святих праведників Іоакима і Анни. Вважається, що Іоаким і Анна довгий час були бездітними, що було джерелом їхнього горя і загального осуду. Кожен день вони молилися про те, щоб Бог послав їм потомство. Одного разу Іоаким відправився в храм, щоб принести жертву, але отримав відмову первосвященика.
Тоді Іоаким відправився в пустелю, де віддався молитві. Після того як він провів 40 днів в молитвах і скорботі, йому з'явився ангел, який повідав про швидке народження дочки. Наказавши йому повернутися в Єрусалим, він також повідомив, що його потомство буде присвячено Богу і стане відомим світу.
Цей же ангел з'явився і Анні, повідавши їй про виконання її молитви і швидке зачаття доньки на ім'я Марія. Через дев'ять місяців у праведного подружжя народилася дівчинка. У трирічному віці вона була приведена в Храм, де виховувалася до 12 років. Іоаким помер через кілька років після Введення Богородиці в Храм, у віці 80 років, а Анна - ще через два роки, які вона також провела при Храмі, в віці 70 років.
Традиційно в цей день прийнято було оновлювати вогонь в будинку і спалювати старий одяг, щоб запобігти появі хвороб, пристріту, наклепу.
Наречені в день Якима і Анни приступають до випічки круглих пирогів, а решта християн готують частування і запрошують в гості повитух.
Щорічно у другу суботу вересня в Україні відзначається День українського кіно. Історія українського кінематографу починається з 1893 року. Йосип Тимченко, механік Одеського університету, зібрав перший у світі апарат, що вмів знімати та відтворювати кіно (знаменитий винахід братів Люм’єр з’явився на два роки пізніше). Тоді кінематограф називали "рухомою фотографією".
Перший в Україні сеанс кіно відбувся 2 грудня 1896 року в Харківському оперному театрі, сучасній обласній філармонії. На сеансі було показано декілька короткометражних стрічок, відзнятих у Харкові українським фотографом та першим оператором хроніко-документальних фільмів Альфредом Федецьким. Відтоді по Україні у містах Дніпро (тодішньому Катеринославі), Київ та Одеса почали з’являтися невеликі кіностудії, які знімали перші водевілі, комедії та драми.
Сьогодні українське кіно потроху набирає оберти. Деякі з кінострічок було висунуто на номінацію премії "Оскар".
У другі вихідні вересня (друга субота-неділя) житомиряни відзначають свято рідного міста - День міста Житомир. Житомир є одним із найстаріших міст Русі та розташовується на півночі сучасної України. Датою заснування вважається 884 рік. Археологічні дослідження вказують, що перші поселення тут були ще в бронзову епоху.
У 1240 році під час навали татаро-монгол місто було розорене та зруйноване, як і більшість поселень Русі того часу. У 1320 році Житомир відвоював литовський князь Гедимін і звільнив від Золотої Орди, хоча місто піддавалося татарським набігам ще декілька разів до XVII ст.
Житомир отримав магдебурзьке право в 1444 році. У 1569 році увійшов до складу Речі Посполитої, а пізніше - до Російської імперії, у 1804 році став адміністративним центром Волинської губернії. Найбільших руйнувань місто зазнало під час Другої світової війни і лише у 50-х роках XX століття чисельність населення досягла довоєнного рівня.
Сьогодні Житомир - надзвичайно гарне місто із багатьма пам’ятками архітектури. Одна з них - Житомирська обласна філармонія ім. Святослава Ріхтера, яка була побудована у 1858 році і є найстарішим театром України.
Також у другу суботу вересня кожного року Луганськ відзначає День міста. Прийнято вважати, що місту поклав початок наказ Катерини II 14 листопада 1795 року, коли в долині ріки Лугань, у місці її злиття з річкою Вільховою, неподалік поселення Кам’яний Брід було вирішено збудувати перший на півдні Російської імперії чавуноливарний завод. Назва міста походить саме від річки Лугань.
У 1882 році Луганськ отримав статус міста. За часів СРСР місто було перейменоване на Ворошиловград. В 1990 році місту повернули його першу назву, яка використовується і досі.
У 1895 році чавуноливарний завод закрили, а на його місці почав працювати завод із виготовлення патронів. Після Другої світової війни там почали виготовляти верстати. Цей завод цікавий ще й тим, що з 1992 по 1996 рік тут виготовляли перші монети незалежної України номіналом 2, 10, 25 і 50 копійок, а також одну гривню.
Миколаїв щороку у другу суботу вересня святкує своє свято. Місто розташоване у 80 км. від Чорного моря, в місці злиття двох річок - Інгул та Південний Буг.
Відомо, що перші поселення на сучасній Миколаївщині зустрічались ще в епоху палеоліту, а це близько 20 тис. років тому. У період з XII по VIII ст. до н.е. на місці Миколаєва розташовувалось величезне місто, яке за розмірами не поступалося легендарній Трої. У самому центрі Миколаєва знаходиться археологічна пам’ятка - городище Дикий Сад, що нагадує про те давнє місто.
У 1788 році в гирлі річки Інгул була закладена верф. Нове місто почало рости навколо цієї верфі і вже через рік отримало свою назву на честь взяття Очакова в день Святого Миколая. Тоді й почалося масове заселення Миколаєва.
День міста співпадає із Днем фізичної культури і спорту України і, можливо, саме тому святкова програма має спортивне спрямування.
Місто Каховка щороку у другу суботу вересня святкує свій день народження. Каховка - це райцентр в Херсонській області. Офіційно заснування міста датується 1791 роком. Каховка була заснована Дмитром Куликовським та названа за прізвищем відомих військових братів Василя та Миколи Каховських.
До кінця XIX ст. у місті розвилось промислове виробництво. З’явилися заводи сільськогосподарської техніки, лісопильний завод, пивоварня та горілчаний завод. За час свого існування місто входило до складу різних областей. Наприклад, з 1932 року Каховка належала Одещині, а з 1937-го - Миколаївській області. Лише у 1944 році місто перейшло до новоствореної Херсонської області.
Сьогодні Каховка є одним із промислових центрів Херсонщини. Також місто є лідером із іноземних інвестицій на душу населення.
Щорічно у другу суботу вересня, за винятком окремих рішень міської ради, місто Вінниця відзначає свій День народження. Згідно з літописом, заснування міста відбулося 1363 року. Хоча ці території здавна були заселені племенами уличів і тиверців, які входили до складу Русі. Пізніше землі відійшли до Галицько-Волинського князівства. Більше ста років на території сучасної Вінниччини панувала Золота Орда. У 1362 році Поділля потрапило до складу Князівства Литовського після того, як литовський князь Ольгерд переміг монголо-татар.
Походження назви досі достеменно не встановлено. За одними джерелами, назва походить від староруського слова "віно", що означає придане нареченої. За іншими джерелами - від слова "вінниця", гуральня, де варилося пиво. Також серед версій походження назви - від річки Віннички.
У 1991 зі здобуттям незалежності місто перетворилось на один із туристичних центрів України, адже тут є багато цікавих та визначних місць.
Над людською красою працюють косметологи, стилісти, перукарі та інші спеціалісти. Щороку 9 вересня всі вони відзначають своє професійне свято, адже цей день є Міжнародним днем краси.
Першість серед культур давнього світу щодо поширення концепції краси займає Єгипет. Як жінки, так і чоловіки там користувалися косметикою, парфумами, робили макіяж та старанно доглядали за тілом. Все це, на їхню думку, не тільки покращувало зовнішність, але й магічним чином впливало на долю.
У Давній Греції краса теж цінувалася, про що свідчать витвори мистецтва та філософські трактати на цю тему. Греки вважали, що фізична краса прямо пов’язана з внутрішньою, а отже, красиві люди мають моральні чесноти, натомість потворність і недоглянутість вважалися ознаками варварства.
В Середні віки люди сприймали тіло лише як вмістилище душі, тому демонструвати тілесну красу вважалося гріхом. За умови закритого одягу головним критерієм краси було обличчя, яке мало бути худим, блідим і високочолим, тому косметика призначалася в основному для відбілювання шкіри, при цьому містила токсичні компоненти.
В цей день слід звертати увагу на все красиве, що нас оточує, в тому числі й на красу природи. Тому доречно вибратися в парк, за місто або на берег річки чи моря, насолодитися прекрасними пейзажами і зробити кілька фотографій, враховуючи, що свіже повітря робить колір обличчя яскравішим.
Міжнародний день краси також вважається професійним святом, тому треба обов’язково привітати знайомих перукарів, стилістів, косметологів, дизайнерів, інструкторів з фітнесу, пластичних хірургів, моделей, фотографів - всіх, хто допомагає людям ставати красивими або професійно демонструє красу.
Наша країна завжди славилася видатними спортсменами, а залучати до спортивних занять якнайбільше дітей та дорослих є одним із завдань державної політики. Реалізації цієї мети сприяє День фізичної культури і спорту України, який щороку відзначається в другу суботу вересня.
Звичною практикою для наших пращурів були "ігрища" між селами, тобто змагання з бігу, метання, стрибків, кулачних боїв. Професійне військово-фізичне виховання підлітків і юнацтва проводилося в князівських дворах та школах при монастирях. Згодом найсильніші та найспритніші юнаки поповнювали регулярне військо - княжу дружину.
Пізніше системою фізичної підготовки прославилося українське козацтво. Козаки Запорізької Січі були неперевершеними вершниками, лучниками, плавцями та борцями, при цьому розробили власне бойове мистецтво, яке не поступалося східним єдиноборствам.
Провести День фізичної культури і спорту краще в активному русі, і якщо спортивні заняття з якоїсь причини не входять у плани, то їх цілком зможе замінити піший туристичний похід або просто тривала прогулянка на свіжому повітрі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.