На фото, яке використовують пропагандисти, зображено не банкомат, а платіжний термінал ПриватБанку, який нібито "з'їв" картку чоловіка призовного віку
Проросійські пропагандисти поширюють новий фейк про Україну. Цього разу про те, що українці призовного віку нібито втратили доступ до своїх коштів на картках ПриватБанку. А ще вигадали, що банкомати буцімто вилучають картки ухилянтів і пропонують звернутися до ТЦК та СП.
Ба більше, показували фото з дисплеєм, який містив напис після вилучення: "Ваша картка залишиться в банкоматі. Зверніться до ТЦК та СП". На це звернув увагу проєкт StopFake.
Але все це виявилося дешевим фейком. На знімку, який поширюють роспропагандисти, навіть зображений не банкомат, а термінал ПриватБанку. Він має плаский екран із чорним тлом, а банкомати - із заглибленими дисплеями.
Але і це не все: ворог використовує для свого фейку фото 27 червня 2017 року, яке публікувало миколаївське видання "Свідок.info". На ньому екран термінала повідомляє про затримку обробки операції через технічні проблеми, спричинені кібератакою на українські компанії.
А от знадок про ТЦК там немає немає. Ба більше, на обох фото видно однаковий код помилки - TS200944, а також відображення чоловіка в смугастій футболці, що підтверджує ідентичність знімку.
Відомо, що у ТЦК немає повноважнь блокувати банківські рахунки. Це можливо лише за рішенням суду або в межах виконавчого провадження - зокрема, якщо військовозобов’язаний ухиляється від виконання законних обов’язків. Але самі банки не можуть "ловити" ухилянтів - вони затримують картки лише у випадку технічних збоїв або при спробі зняття коштів із заблокованого рахунку.
Журналісти зазначають, що звинувачення ТЦК у нібито прямому втручанні в банківські рахунки спрямоване на створення негативного іміджу української влади та армії. Поширення такої дезінформації провокувати конфлікти між громадянами та владою, а також спонукати людей масово знімати кошти, що створює ризик для фінансової системи.
У лютому американський мільярдер Ілон Маск теж поширив брехню у своїй соцмережі X. Він репостнув брехливе відео про те, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) платило знаменитостям за відвідування України. Ще й нібито для того, щоб збільшити популярність президента Володимира Зеленського.
У грудні 2024-го у мережі з'явилося відео про те, як громадянин України у посольстві Данії отримав буклет з поясненнями, як слід поводитися з представниками ТЦК в Україні. Серед "порад" йшлося, зокрема, й про те, що поліція і ТЦК можуть застосовувати силу проти українських чоловіків. Попри намагання роспропаганди представити цей буклет, як надійний збірник правил, він все ж виявився фейком. Спалилися росіяни на "ламаній" данській мові та неналежному стилі викладу тексту.
А ще російські пропагандисти лякають українців фейком про "мобілізацію трьох мільйонів бездітних жінок". Ця інформація не відповідає дійсності. Джерелом фейку стала стаття з неавторитетного видання Texty, яку пропагандисти видають за офіційну позицію українського уряду.