Перший день тижня викликає не лише стрес, а й може спричинити серцево-судинні захворювання
Мільйони людей у світі не люблять понеділки, бо вони викликають негатив. Все тому, що цей день асоціюється з початком робочого тижня, новими завданнями і дедлайнами. А ще з додатковим психологічним та фізичним навантаженням, яке було відсутнє у вихідні дні.
Негативне ставлення до понеділків може викликати стрес, втому, а ще зниження продуктивності і проблеми зі здоров'ям, наприклад, серцево-судинні захворювання. Як пише видання ScienceAlert, посилаючись на вчених з Університету Гонконгу, це не просто слова, шкода першого дня тижня для здоров'я людини доведена навіть дослідженнями.
Перший день тижня запускає в організмі людини низку біохімічних та гормональних процесів. Так, у понеділок стрімко зростає рівень кортизолу – гормону стресу. І цей ефект проявляється навіть у людей, які давно вийшли на пенсію та не мають ні графіка дня, ні певних обов'язків перед роботодавцем. Тобто ця тривога від того, що починається робочий тиждень зберігається на роки.
Вчені провели дослідження, у рамках якого обстежили 3511 дорослих людей у віці 50 років і старше на предмет тривожності у різні дні тижня, і взяли зразки волосся для аналізу на рівень гормону стресу кортизолу. Воно показало, що у людей, які повідомляли про почуття особливої тривожності по понеділках, рівень кортизолу був приблизно на 23% вище, ніж у тих, хто відчував тривожність в інші дні.
Виявлений зв'язок припускає, що понеділкова тривога впливає на гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної систему (ГГТ), яка є в організмі основною, що відповідає за управління стресом. Саме у цей день тижня вона працює активніше, вивільняючи гормони, які підвищують тиск, пришвидшують пульс, пригнічують імунну систему, збільшують ризик гіпертонії та діабету і серцево-судинних хвороб.
Для початку треба усвідомити, що понеділок такий самий день, як і інші, і вбачати у ньому лише негатив не варто. Для того, щоб не почуватись цього дня розчавленим і знесиленим, змініть до нього ставлення та певні шаблони поведінки. Перший крок до змін – планування вечорів понеділків, які можуть не менш цікавими, ніж ті вихідні, які були вам до душі.
Також зранку не варто вставати похмурим та чекати початку робочого дня. Почніть ранок з кави, улюбленої книжки чи музики, і посмішки. Робіть справи без поспіху і насолоджуйтесь кожною хвилиною. Щоб це стало можливим, підготуйте одяг та інші потрібні речі з вечора. Нагадуйте собі про цілі та плани. І це допоможе вам зосередитися та відчути мотивацію.
Щоб у понеділок прокидатися бадьорим та повним сил, налагодьте ще режим сну. Намагайтесь лягати та вставати в один час. це допоможе організму не стресувати. Спробуйте бачити у роботі чи навчанні лише приємне і не концентруватись на негативі. Не думайте про понеділок як про кінець вихідних, сприймайте його як початок нового тижня, нових можливостей та досягнень. Будьте вдячні за те, що маєте.