За словами Гайдая, з 2014 року все, що виробляли на Луганщині, стало не вигідним з боку економіки
Екс-голова обласної військово-цивільної адміністрації та ОВА Луганщини Сергій Гайдай розповів про початок війни в області та можливі збитки після деокупації регіону. Він також повідомив про складності евакуації та те через що прийшлось пройти. Окремо він згадав, як почалося для нього та регіону російське вторгнення та що відбулося на Луганщині.
Відповідне відео з інтерв'ю з'явилось на YouTube-каналі "Украина Сейчас". Гайдай згадав, як саме він зустрічав повномасштабне вторгнення.
"Це була найкоротша ніч. О 3:20 мені зателефонував командир прикордонного загону і доповів, що передову дозорну групу прикордонників наших російська ДРГ вбила, їх розстріляли і через кордон пішли танки", - розповідає Гайдай.
Після цього він обдзвонив усіх заступників, керівника апарату аби домовитись про терміновий збір в Облдержадміністрації. По дорозі туди екс-голові зателефонував очільник ОП Єрмак та уточнив щодо ситуації у регіоні. Після того почали поступати дзвінки з інших областей з повідомленнями про наступ.
"Я думаю, що вони (росіяни - Ред.) не зовсім на абум пішли, а щось там розраховували. І в нас пішли в першу чергу, тому що вони розуміли, що в нас підрозділи ті, які несуть службу, вони все ж таки обстріляні. Вони бойові частини, які 8 років ротаційно, але все ж таки знаходяться в стані війни. Тому, можливо, вони саме так і обрали саме Луганську й Донецьку область", - додає Гайдай.
За словами екс-очільника, військові героїчно тримали оборону 4,5 місяці, що дало "фору" Бахмату та Харківській області. Майже увесь час вся територія Луганської області знаходилась під обстрілами, через що була оголошена евакуація.
"Ми намагались вивозити людей і евакуювали їх до останнього дня, поки не відійшли вже військові. Нам допомагала Укрзалізниця, якби не вони, то не вдалося б евакуювати таку кількість людей", - каже Гайдай.
Також при евакуації допомагала й Патрульна поліція, й Нацгвардія. Вони заїжджали в сіру зону, куди вже солдати не могли заходити. Але були й ті, хто відмовлявся виїжджати.
"Вони поділялись на дві частини. Перша - це ті, хто думав що буде як у 2014-му році, тобто будуть якісь обстріли, хтось кудись зайде, когось виб'ють і все як в попередні роки. А були й люди "ждуни", - розказує він.
Загалом у той період часу, за словами Гайдая, евакуювалось понад 300 тисяч людей. Близько 50 тисяч було вивезено силами Нацполіції, Нацгвардії та за допомогою Укрзалізниці.
За словами Сергія Гайдая, починаючи з 2014 року, коли ввели економічне ембарго на торгівлю з рф, все що виробляли на Луганщині стало не вигідним з боку економіки.
"Якщо продукція, яка виготовляється на Луганщині потім їде через всю країну у західні області або на порти, то логістика з'їдає увесь прибуток", - пояснює екс-голова.
Щодо об'єднання "Азот", то останнім часом в нього не вкладали гроші й він нагадував "радянську занедбану спадщину". Та не слід забувати, що він працював на ресурсі з росії. Після всії обстрілів, за думкою Гайдая, відновлювати його нема сенсу.
Як каже екс-очільник регіону, задля відновлення Луганщини треба створити певну робочу групу і треба розмірковувати про:
Гайдай нагадав, що будь-яка війна закінчується підписанням документів: це буде мирна угода або капітуляція. Саме це вплине на можливі майбутні сценарії.
"Після підписання капітуляції росії треба буде прописувати демілітаризовані зони в кількості тих областей, які межують з Луганщиною. З боку рф: ніякої важкої зброї чи техніки, тільки поліція для забезпечення порядку. З нашого боку: у будь-якому випадку побудова міцних фортифікаційних споруд", - каже Гайдай.
Також він нагадав, що у будь-якому випадку треба "гасити" пропаганду рф на території України. На питання, чи змінив би щось екс-очільник, якщо б він повернувся у 2022 рік. За його словами він попрацював над більшою кількістю замінувань, техніки та інакше попрацював з правоохоронцями.
Сергій Володимирович Гайдай - очолював Луганську ОВА з 24 лютого 2022. До цього був керівником обласної військово-цивільної адміністрації. Йому вручили вже чимало нагород, серед яких можна виділити Орден Богдана Хмельницького 3 ступеня.
14 березня стало відомо, що він звільнився зі своєї посади. Тоді у планах вищого керівництва держави було направити його на дипломатичну роботу: послом України в Казахстані.
Питання до Сергія часто виникали через гучні заяви, й іноді - передчасні. До прикладу, 10 вересня він фактично анонсував звільнення Сватового, Кремінної та Рубіжного, оголосивши про величезні темпи просування українських сил. Проте, звільнити їх поки що не вийшло, і це питання й досі залишається актуальним.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.