Премʼєр Угорщини Віктор Орбан заявив, що українські посадовці винні у смерті мобілізованого етнічного угорця на Закарпатті. Будапешт вимагає внести їх до санкційного списку ЄС з прав людини
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його уряд ініціював включення українських посадовців до санкційного списку Європейського Союзу з прав людини. Причиною стало повідомлення про смерть етнічного угорця Йожефа Шебештьєна після його мобілізації в Україні. Про це Орбан написав на своїй офіційній сторінці у Facebook.
"Сьогодні в Брюсселі уряд Угорщини розпочав негайну процедуру внесення до санкційного списку ЄС з прав людини українських лідерів, відповідальних за смерть громадянина Угорщини Йожефа Шебештьєна", - заявив Орбан.
Глава угорського уряду підкреслив, що не можна говорити про європейське майбутнє України та одночасно "ховати людей, яких забивають до смерті під час примусової мобілізації".
За даними угорського видання Telex, нещодавно до МЗС Угорщини викликали українського посла Федора Шандора через смерть мешканця Закарпаття - Йожефа Шебештьєна. Заступник міністра закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр заявив, що чоловіка нібито силоміць затримали працівники українського територіального центру комплектування (ТЦК), доставили до військкомату та побили залізним прутом. Попри те, що його родичам повідомляли, нібито з ним усе гаразд, згодом він помер від отриманих травм.
Президент Угорщини Тамаш Шуйок надіслав родині загиблого листа зі словами співчуття, назвавши смерть Шебештьєна "національною трагедією".
У Сухопутних військах ЗСУ підтвердили факт смерті, але заявили, що загиблого звали Йосип Шебештень, і він мав українське громадянство. За даними командування, його було мобілізовано законно, проте згодом він самовільно залишив частину. Через два тижні після цього чоловік помер - причиною смерті медики вказали тромбоемболію легеневої артерії. Слідів побиття, за даними військових, не виявлено.
Нагадаємо, що Будапешт часто звинувачує Україну в переслідуванні угорської національної меншини й це є виправданням до багатьох антиукраїнських кроків. Це стало приводом для заяв про готовність блокувати вступ України до ЄС, що викликало бурхливу реакцію в суспільстві. У Європі проблема нацменшин далеко не розв’язана, але в Україні ситуація із цим точно не найгірша. Правляча партія "Фідес" використовує питання меншин у своїх політичних цілях, і це не має стосунку до "вето" на євроінтеграцію.