Майже всі прокурори з інвалідністю будуть скеровані на розгляд Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів
Питання прокурорів зі статусом інвалідності викликало широкий суспільний резонанс і за 9 місяців не вирішено. Генеральний прокурор Руслан Кравченко 15 липня зробив офіційну заяву з цього приводу.
Він зазначив, що законодавець не передбачив для Генерального прокурора повноваження одноосібно звільняти прокурорів, в таких випадках, як масові отримання статусу інвалідності. Звільнення прокурорів, за вказаних обставин, відбуваються на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (КДКП). Наразі в органах прокуратури залишилось 484 прокурори з інвалідністю: 41 особа подала заяви на звільнення за власним бажанням. Їх задовольнили.
Руслан Кравченко ухвалив рішення, в межах свої повноважень, що всі прокурори з інвалідністю будуть скеровані на розгляд КДКП.
Окрім тих, які мають статус:
Таких в органах прокуратури 136 осіб. Тож, на 348 прокурорів чекають рішення дисциплінарної комісії.
“Розумію, що серед них можуть бути особи, чий статус, в результаті перевірки, буде підтверджено. При цьому, встановлені факти недоброчесності, не повинні ставити «хрест» на авторитеті всіх прокурорів, які продовжують сумлінно виконувати свою роботу. Відновлення довіри — це шлях, який має пройти кожен. Без винятків. Без маніпуляцій. Процес запущено. Чекаємо на рішення. І це буде рішення не за емоціями, а за законом”, - заявив Руслан Кравченко.
Стараннями голови МСЕК Хмельниччині Тетяни Крупи та за допомогою сина - Олександра Крупи, який очолював Пенсійний фонд области - прокурори могли стати "інвалідами" та роками отримувати ще й пенсії. Близькі родичі прокурорів, які не служили в прокуратурі, також оформлені інвалідами, стверджує Юрій Бутусов.
За його даними, майже всі прокурори Хмельницької області на чолі з обласним прокурором Олексієм Олійником та його дружиною виявились інвалідами 2 групи – згідно з рішенням головного лікаря МСЕК Тетяни Крупи. І багато років отримували та продовжують отримувати від держави пенсії за інвалідність – згідно з рішеннями начальника Пенсійного фонду Олександра Крупи.
Згідно із законодавством про працю, люди з інвалідністю мають перевагу при працевлаштуванні та переміщенні з посади на посаду. Їх також набагато складніше звільнити, пояснює журналіст.
За його словами, наявність дружини з інвалідністю – додаткова підстава, щоб не допустити переведення прокурора зі "своєї" області, "де в нього всі знайомі, майно, потоки налагоджені в якусь іншу область не таку зручну".
Деякі прокурори оформлювали пенсії з 2016 року, деякі - останнім часом. Якщо порахувати за деклараціями загальну суму пенсій, які отримали тільки встановлені 49 прокурорів-інвалідів від платників податків, це становить як мінімум 54,1 мільйона гривень, пише Бутусов.
5 жовтня працівники Державного бюро розслідування навідались з обшуком до помешкань очільниці Хмельницького МСЕК Тетяни Купи та її сина. Під час обшуків слідчі знайшли таку кількість готівки у доларах, яку раніше ще не бачили. Гроші були у кожному куточку квартири, починаючи від шаф, завершуючи доверху набитими валютою шухлядами. У ході обшуків з вікна кабінету очільниці МСЕК навіть викинули дві сумки з доларами.
Світлини, на яких чоловік очільниці МСЕК Володимир Крупа лежить на ліжку та погрожує найняти найкращих адвокатів, розлетілися по соцмережах, здійнявши спершу хвилю обурення, а далі - нескінченні меми. Українці почали викладати у мережу свої "статки", записуючи у TikTok відео, що могло б знайти у них ДБР, якби навідалось з обшуком. У декого це просто копійки та дрібні купюри на ліжку, у декого - котики, є й такі, що викладали власну консервацію. Так чи інакше, цей випадок незаконного збагачення надовго запам'ятається громадянам.
10 жовтня Печерський суд Києва відправив очільницю Хмельницького МСЕК Тетяну Крупу під варту. Також їй присудили заставу у розмірі майже 50 мільйонів гривень, по сплаті якої вона може вийти на волю.
Згідно з офіційними документами, Крупа та її близькі родичі мають у власності 39 земельних ділянок на 27,885 га, а також електростанції та мільйони гривень готівкою. За декларацією Крупи за 2023 рік лише за місцем основної роботи головлікарка отримала 597 300 гривень.
Також слідство виявило у Крупи та її сім'ї ще 590 тисяч доларів у польських банках (21,5 млн грн за курсом НБУ). Ці кошти не було відображено у декларації Крупи за 2023 рік. Правоохоронці кажуть, що її чоловік Володимир Крупа теж має збереження у Польщі – загалом нарахували 11,3 тис. євро і $1,2 млн. Він теж не вніс до декларації дружини перелічені кошти.