Нам брехали: не снідайте, забудьте про спорт і любіть алкоголь - професор викрив медиків

Лікар зі Швеції вважає за нормальне явище, коли людина не ідеальна

Здоров'я, медицина, скандал, книга, лікар, корисні поради, дієта
Експерт з питань ожиріння, який не вірить у дієти, каже, що спортом слід займатися – якомога менше!

Професор медицини та ендокринології зі Швеції Фредрік Нюстрьом не вважає себе суперечливою особистістю. При цьому його 25-річна кар'єра побудована на розвіюванні міфів про здоров’я. Він наполягає, що хочете зменшити хвилювання людей щодо цього, адже прожити довше і краще, за його глибоким переконанням, можна тільки без хвилювань, йдеться в матеріалі The Telegraph.

"Як ендокринолог, я лікує пацієнтів із ожирінням, цукровим діабетом 2 типу, апное уві сні, високим холестерином тощо. І більшісьб з них починають наші консультації зізнанням про те, що вони грішили. Люди почуваються жахливо, бо не можуть виправдати очікувань, яких від них вимагає західна охорона здоров’я. Це несправедливо", – каже медик.

Так лікар в лабораторних умовах впродовж місяця годував пацієнтів їжею з McDonald's, і ті були в порядку. Єдине, дещо погладшили. Лікар пояснив, що чим більше учасники споживали насичених жирів, тим кращим ставав їхній рівень холестерину. А це геть не те, про що ми звикли звідусіль чути. Отже, його висновок суперечить загальноприйнятій думці та незліченній кількості інших досліджень, які незмінно доводять, що насичені жири підвищують ризик серцевих нападів та інсультів. 

"Нашим іншим великим відкриттям було те, що цукор створює набагато більший ризик жирової хвороби печінки, ніж споживання насичених жирів. Ці висновки були суперечливими, але інші експерименти підтверджують їх", – розповів лікар.

У своїй суперечливій новій книзі "Полегшіть тягар на своїх плечах" професор різко критикує поширені поради щодо підтримки здоров’я. Її центральна ідея, висловлена ​​в передмові, полягає в тому, що щасливі люди живуть довше, ніж ті, хто частіше буває похмурим, навіть якщо всі маркери серцево-судинного ризику встановлені на одному рівні. Книга посилається на 113 досліджень за останні два десятиліття, які часто проводив сам професор Нюстрьом.

"Я хочу полегшити навантаження на плечі людей і дати їм зрозуміти, що це нормально, якщо вони мають проблеми зі здоров’ям. Я провів велике дослідження 756 пацієнтів і виявив, що ті, хто почуваються щасливішими, є здоровими. Бути щасливим і почуватися добре – це величезний показник міцного здоров’я", – каже Нюстрьом.

Ось деякі з найцікавіших ідей.

Єдина дієта, яка працює

Професор ендокринології визнав лише середземноморську дієту.
Професор ендокринології визнав лише середземноморську дієту.

Стандартна порада протягом останніх 40 років зводиться до – їжте більше овочів, їжте більше фруктів і уникайте жиру, але в кількох довгострокових випробуваннях щодо дієти ніхто не дотримувався поради довго. А вже через кілька років піддослідні знову набирають вагу. Це також показали дослідження: люди з ожирінням ніколи не повертаються до нормальної ваги. Вони можуть скинути пару кілограмів, але вкрай рідко можна побачити, як хтось худне назавжди.

"За 35 років роботи лікарем у мене було два таких пацієнта", – каже лікар.

Всупереч стандартним порадам і великому огляду 2021 року, немає реальних доказів того, що втрата ваги веде до покращення здоров’я. Численні дослідження показали цей парадокс ожиріння. Якщо у вас надмірна вага і вам вдається схуднути, ви помрете раніше, ніж люди, які залишаються із зайвою вагою. Медик вважає, що причина в тому, що дієта руйнує душу.

"Якщо ти голодуєш, постійно відчуваєш голод, відмовляєш собі в келиху вина чи шоколаду, то це тебе розчавлює. Це те, що вас вбиває", – вважає він.

Нові препарати для схуднення, такі як Wegovy чи Ozempic, можуть бути рішенням. Ця втрата ваги діє і зменшує серцево-судинні захворювання. Принаймні це дозволяє людині їсти те, що вона хоче, і коли вона хоче, наполягає лікар, тобто не робить її вкрай нещасною. Професор Нюстрьом визнає, що надмірна вага шкідлива. Через неї виникають інфаркти, інсульти, деменція тощо. Він радить середземноморську дієту.

Припиніть тренуватися занадто інтенсивно 

Не варто тренуватися до втрати свідомості!
Не варто тренуватися до втрати свідомості!

Хоча ми схильні думати, що марафонці та кролики в спортзалах є бастіонами міцного здоров’я, це може бути небезпечніше, ніж ми думаємо. Фізичні вправи корисні, але в міру. Лікар радить ходити, адже ходьба знижує рівень глюкози, допомагає боротися з резистентністю до інсуліну та певною мірою прискорює швидкість метаболізму.

Дослідження клініки Мейо показало, що люди, які пробігли марафон, мають потрійний ризик отримати шрами на серцевому м’язі, які можна побачити на МРТ. Це створює ризик нерегулярного серцебиття, що може призвести до утворення тромбів і навіть серцевої недостатності.

"Я провів тест, де ми попросили групу 25-річних хлопців пробігти 5 км якомога швидше. У 70% із них було незначне пошкодження серця", – каже лікар.

Існує багато інших досліджень, які показуть, що дуже інтенсивні вправи покращують фізичну форму й змінюють жир, але навіть молоді спортсмени  повинні мати достатній відпочинок. Ключове повідомлення тут таке: не перестарайтеся.

Інша причина для тренувань – втрата ваги, хоча це складніше. Якщо ви значно збільшите фізичні вправи, ваш метаболізм – калорії, які ви спалюєте – сповільняться, і він стане менш ефективним для схуднення. Лікар вважає, що помірні фізичні вправи можуть бути корисними, але найважливіше робити їх на рівні, за яким ви можете виконувати їх постійно.

Алкоголь корисний, якщо потрошку

Келих вина нікому не зашкодить.
Келих вина нікому не зашкодить.

І не тільки червоне вино, переконаний медик. В людей є спеціальна система розщеплення алкоголю. Тож, пити алкоголь у помірних кількостях нормально, і, ймовірно, навіть корисно, каже він. Дослідження показали, що помірна кількість алкоголю – один невеликий келих вина на день для жінок або два на день для чоловіків – допомагає знизити рівень глюкози та збалансувати рівень холестерину протягом трьох місяців.

Також є докази того, що келих вина ввечері знижує артеріальний тиск. Але це може бути не тільки червоне вино. У великому дослідженні середземноморської дієти рекомендувалося червоне вино, тож у нас є докази цього, каже професор Нюстрьом. Однак інший алкоголь може мати такий же ефект.

"Я провів дослідження, у якому учасники пили або червоне вино, або червоне вино без алкоголю. Те саме, тільки в одного був алкоголь, а в іншого ні. Ті, хто вживав алкоголь, мали нижчий рівень глюкози в крові, ніж ті, хто вживав безалкогольну версію. Це означає, що ви можете потроху випивати в рамках вказаних дозувань", – каже лікар.

При цьому інші менш веселі дослідження все ще пов’язують алкоголь із раком і деменцією.

Пийте каву зранку – замість сніданку

Пийте каву і ліжку – зранку, можна навіть замість сніданку.
Пийте каву в ліжку – зранку, можна навіть замість сніданку.

Хоча сніданок часто називають найважливішим прийомом їжі протягом дня, сучасна наука часто повертається до цього питання. А професор Нюстрьом твердо стоїть на стороні проти сніданку. При цьому вживання кави щоранку впливає на здоров’я вашого кишечника.

"Як я вже сказав, середземноморська дієта є єдиною доведено здоровою дієтою, а вона традиційно не має повноцінного сніданку, натомість має великий обід і вечерю", – нагадав медик.

Ви можете випити ранкову каву без хвилювань. Давні дослідження викликали паніку в зв’язку з тим, що кава підвищує рівень кортизолу –гормону стресу, який, як припускали вчені, може викликати нерівномірний серцевий ритм і потенційно призвести до інсульту. Нові ж дослідження виявили, що ці ризики перебільшені.

Насправді кава покращує концентрацію уваги та надає людям, які її п’ють, бадьорість і захист для їхнього кишечника. Так, рівень кортизолу підвищується, коли ви п’єте каву, але це незначно, і, ймовірно, це пов’язано з підвищеною концентрацією уваги. Коли люди п’ють каву, вони працюють краще. Просто зробіть це раніше, щоб це не вплинуло на сон.

Але якщо кава викликає у вас нервозність, відкладіть першу каву до середини ранку (9:00) або до пізнього ранку (10-11:00), коли рівень кортизолу починає природним чином падати.

Не перекушуйте, щоб схуднути

Перекуси призводять до того, що організм накопичує жир.
Перекуси призводять до того, що організм накопичує жир. Харчуйтесь повноцінно!

Дослідження професора показали, що вживання великої та малої кількості їжі без вуглеводів, допомагає спалювати калорії ефективніше.

"Багато даних показали, що ми створені для великого прийому їжі, тому не перекушуйте, а їжте два великі прийоми їжі на день з достатньою кількістю часу між ними. Це знижує ризик набору ваги та допомагає схуднути", – пояснює професор.

Ключ до здоров’я – це самопочуття

Ви не можете почуватися здоровим, якщо вам постійно говорять, що ви робите неправильні речі.

"Я написав статтю, у якій порівнював результати здоров’я великої групи пацієнтів із діабетом 2 типу на основі їхнього самопочуття. Ми оцінюємо бадьоріть людей за шкалою від 1 до 5. Ті, хто відчував бадьорість, незважаючи на такі ж або навіть гірші показники фізичного здоров'я, жили довше і менше страждали від серцево-судинних захворювань", – розповів вчений.

Медики не знають чому, але існує сильний зв’язок між благополуччям і нашим відчуттям благополуччя, що виходить за межі того, що ми можемо фізично виміряти.

"Це мене мотивує. Якщо я зможу змусити людей почуватися менш погано через те, що вони роблять не надто правильні речі з точки зору класичної медицини, деякі життя можуть бути врятовані, і люди матимуть вищу якість життя. Я спробував усі хитрощі, щоб продовжити життя – і відкрив секрет – це жити добре, підсумував медик", – наголошує професор від медицини.

Прислуйхамося!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube