Ці маски нібито здатні вилікувати акне, освітлити шкіру й підтягнути контур обличчя
У мережі можна побачити рекламу світлодіодних масок для обличчя, на яких жінки лежать на дивані в образі сирійного вбивці, а з-під їхніх дивних масок вибивається різнокольорове світло. Ці світловипромінювальні пристрої є по всьому Інтернету. Українки теж можуть замовити таку, задоволення обійдеться в кругленьку суму (до тисячі доларів), якщо брати напівпрофесійний чи професійний гаджет. Побутові гаджети для щоденного догляду за шкірою, які обіцяють позбавити вас від прищів, зморшок і навіть зробити підтяжку шкіри обличчя, стартують в ціні від п'яти-шести сотень гривень.
Ці пристрої зазвичай називають світлотерапією або світлодіодними масками для обличчя. Вони використовують світлодіоди, щоб освітлювати шкіру певною довжиною хвилі з різними цілями, наприклад, зменшувати зморшки, зміцнювати шкіру чи контролювати прищі, йдеться в матеріалі NYTimes. Дерматологи й пластичні хірурги оцінили їхню ефективність.
Світлодіодні маски мають отвори для очей і рота і зазвичай фіксуються ременями. Лампи у формі паличок злегка притискають до шкіри і повільно переміщують. Обидва види ламп омивають шкіру хвилями різної довжини, залежно від того, чого вони намагаються досягти.
Багато пристроїв випромінюють червоне світло з довжиною хвилі від 630 до 700 нанометрів. Червоне світло може проникати глибоко в шкіру, щоб підвищити вироблення колагену та еластину – білків, які допомагають підтримувати міцність і еластичність шкіри. Збільшуючи рівень цих білків, червоне світло може мінімізувати зморшки та допомогти шкірі виглядати молодшою. Це також може зменшити запалення та прискорити загоєння.
Інші пристрої випромінюють ближнє інфрачервоне світло, близько 700 або більше нанометрів, яке може сприяти загоєнню ран і зменшити хронічне запалення. Незрозуміло, як саме світло викликає ці ефекти. Але існує думка, що клітини шкіри поглинають світло і перетворюють його на сигнали, які збільшують виробництво білків і допомагають в інших аспектах загоєння.
Деякі пристрої випромінюють синє світло, зазвичай від 400 до 490 нанометрів. Вважається, що ці коротші хвилі проникають не так глибоко в шкіру, де вони можуть вбивати деякі типи бактерій і зменшувати активність сальних залоз, допомагаючи контролювати акне. Багато продуктів можуть перемикатися між різними довжинами хвиль залежно від ваших потреб.
Хоча дослідження показують, що світлотерапія загалом може принести користь шкірі, було проведено небагато контрольованих випробувань типів домашніх пристроїв, які зараз популярні. В одному дослідженні, опублікованому в 2007 році, дослідники залучили 76 жінок з мімічними зморшками. Використовуючи безрецептурну світлодіодну маску, дослідники застосовували червоне світло, ближнє інфрачервоне світло, комбінацію двох або фіктивне світло на праві сторони облич учасників.
Вони робили це по 20 хвилин двічі на тиждень протягом чотирьох тижнів. Кожна форма світлового лікування зменшувала появу зморшок і покращувала еластичність шкіри порівняно з фіктивним лікуванням. Отже, пацієнти, які постійно використовують ці пристрої, відчувають помітне покращення пружності шкіри та іноді почервоніння.
Однак коли справа доходить до використання синього світла для боротьби з акне, результати більш неоднозначні. У 2019 році під час огляду та аналізу 14 клінічних випробувань ефективності терапії синім світлом проти прищів, включно з лікуванням, яке проводиться в кабінетах лікарів, дослідники встановили, що більшість випробувань були погано розроблені.
Ще менше досліджень щодо впливу домашніх пристроїв. В одному дослідженні 2011 року, в якому взяли участь 30 дорослих із легкими та помірними акне на обличчі, учасники використовували ручний пристрій із синім світлом двічі на день протягом двох днів з одного боку обличчя та використовували фіктивний пристрій з іншого боку. Через десять днів в учасників було значно менше прищів на тій стороні, де вони використовували пристрій. Однак один із авторів дослідження був консультантом компанії, яка виробляє пристрій, а це конфлікт інтересів.
Навіть якщо терапія синім світлом виявиться ефективною проти прищів, вона може не повністю їх очистити. Тобто вона не замінить інших, більш перевірених місцевих методів лікування, таких як ретиноїди або терапія інтенсивним імпульсним світлом. Зазначається, що світлотерапію безпечно використовувати разом з іншими засобами лікування прищів, наприклад ретинолом.
Чарівні палички та маски можуть працювати, але палички зазвичай вимагають більше зусиль, тому що вам доводиться вручну ковзати ними по обличчю. Крім того, купуючи такий пристрій, ви мусите звернути увагу, чи сертифікований він Асоціацією дерматологів України чи світу.
Обирайте прилади з колбами, розташованими рівномірно, щоб всі ділянки шкіри отримували однакову обробку. Загалом, чим більше лампочок має пристрій, тим краще максимізувати кількість світла, що потрапляє на шкіру.
Перед використанням будь-якого пристрою вимийте обличчя, щоб допомогти світлу проникнути в шкіру. І завжди використовуйте його відповідно до вказівок – зазвичай від 10 до 20 хвилин на сеанс, три-п’ять разів на тиждень. І запасіться терпінням, оскільки для видимих результатів може знадобитися кілька тижнів постійного використання.
Хоча побічні ефекти рідкісні, проте вони можуть статися. Світло може пошкодити ваші очі, тому важливо одягати захисні окуляри або закривати очі під час використання портативних пристроїв, або використовувати маски з отворами для очей чи щитки для очей.
Люди, які приймають ліки, що можуть спричинити чутливість до світла, зокрема деякі ретиноїди, антибіотики та антидепресанти, можуть мати вищий ризик таких побічних ефектів, як почервоніння та печіння.
Люди з більш темним відтінком шкіри можуть рідко відчувати потемніння шкіри після світлодіодної терапії. Потемніння шкіри більш імовірне, якщо лікування зігріває вашу шкіру – в ідеалі цього не повинно бути. Але якщо це так, ви можете припинити його використання.
Вагітним чи людям з активними інфекціями шкіри, а також аутоімунними захворюваннями слід уникати використання світлодіодних пристроїв, якщо вони попередньо не проконсультувалися з дерматологом.
Отже, хоча іноді ці пристрої виглядають безглуздими, вони, здається, приносять користь шкірі. Але зазвичай вони найкраще працюють як частина ширшого режиму догляду за шкірою, а не як окреме рішення, переконані дерматологи.