У всьому світі скуповують діабетичний препарат Ozempic, щоб худнути. Що відбувається?

Цікавість до Оземпіку нагадує вірусний маркетинг

У всьому світі скуповують діабетичний препарат Ozempic, щоб худнути. Що відбувається?
Фото з TikTok

У TikTok відео про препарат Оземпік, який використовується для лікування діабету 2 типу, набрало понад 400 мільйонів переглядів. Причому одні користувачі вихваляли його вплив на схуднення, а інші розповідали про негативний досвід його використання. Чи дійсно Оземпік такий ефективний та одночасно небезпечний?

Оземпік - від ліків проти діабету до препарату для схуднення

«Оземпік» - це торгова марка, під якою данська фармацевтична компанія  Novo Nordisk випускає ін’єкції препарату Семаглутид.  Призначення препарату Оземпік - лікування дорослих пацієнтів, у яких діагностовано цукровий діабет II типу.

Але Семаглутид - це препарат, який пригнічує відчуття голоду. Хворі на діабет другого типу, як відомо, постійно відчувають почуття голоду через надлишок цукру в крові. Саме ці властивості Семаглутиду і стали причиною ажіотажу навколо Оземпіка. 

Отже, у червні 2021 року препарат був ухвалений FDA під назвою Wegovy, щоб допомогти пацієнтам, які страждають від ожиріння, скинути вагу. 

«Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США схвалило ін’єкції Wegovy (семаглутид) (2,4 мг один раз на тиждень) для хронічного контролю ваги у дорослих з ожирінням або надмірною вагою», — повідомив Джон Шарреттс, доктор медичних наук, заступник директора відділу діабету, ліпідних розладів і ожиріння в Центрі оцінки ліків FDA. 

За даними FDA, найбільше клінічне дослідження показало, що люди, які приймали Wegovy втратили у середньому майже 13% від своєї первісної маси тіла. Але висновки призвели до того, що люди, які забажали швидко скинути декілька кілограмів, стали шукати лікарів, які б були готові надати препарат «без етикетки». Тобто, щоб використовувати його для схуднення при незначному перебільшенні ваги тіла. 

Ажіотаж навколо препарату «підігріли» зірки і лікарі

В Інтернеті «завірусилися» чутки, що знаменитості на чолі з Кім Кардаш’ян худнуть за допомогою ін’єкцій препарату від діабету. Одним із джерел «сенсації» стала комедійна акторка Хізер Макдональд. 

«Багато людей питають, як Кардаш’ян так швидко худне, а її тіло повністю перетворюється. Всі обговорюють цю тему і згадують ліки Оземпік», - сказала вона.

Саме цей препарат, але під назвою Wegovy - також згадує у твіттері Ілон Маск, відповідаючи на питання, як він досяг такої блискучої фізичної форми. У серйозності Маска ніколи не можна бути впевненими, але, за даними FDA, ефективність препарату підтверджена в ході 17-місячних плацебо-контрольованих досліджень.

Пластичний хірург з Нью-Йорка Девид Шафер підтвердив одному з американських видань, що в своїй клініці використовує Оземпік понад рік і популярність цього препарату тільки зростає. За ін’єкціями звертається кожен день близько 20 пацієнтів і всі готові платити від  $1000 до $1400 в місяць. Сам Шафер завдяки Оземпіку схуднув на 9 кг, а одна з його співробітниць - на 13 кг.

Тому раптова цікавість до Оземпіку і його активне обговорення в соціальних мережах нагадує вірусний маркетинг.

Австралійський регулятор з лікарських препаратів розпочав розслідування щодо соціальних мереж і блогерів після того, як користувачі почали рекламувати препарат від діабету як засіб для схуднення. У TGA заявили, що розповсюдження відеороликів, які рекламують Ozempic для схуднення, викликало різкий попит і сприяло дефіциту препарату в усьому світі.

Відповідно до австралійських законів, лікарські засоби, що відпускаються лише за рецептом, не можуть рекламуватися серед громадськості. Це зроблено для того, щоб захистити людей від неправдивих і оманливих заяв, а також забезпечити збалансованість і точність інформації про ліки.

Що в Україні? Професорка Катерина Амосова заявила, що поява ефективних ліків може кардинально змінити ситуацію з ожирінням.  

«За вираженістю втрат маси тіла сучасна медикаментозна терапія ожиріння стає гідним конкурентом хірургічним методам лікування - операціям на шлунку і тонкій кишці. Обидва варіанти мають свої «плюси» і «мінуси», але можливість вибору з урахуванням, в тому числі, уподобань пацієнта - це великий прогрес», — резюмувала лікарка.

За словами Амосової, важливо, що в таких препаратах  відсутній потенційно шкідливий вплив на серце, який був проблемою з деякими попередниками для схуднення.

Лікарі закликають до обережності

Вчені вказують на ряд побічних ефектів і необхідність подальших спостережень. Серед побічних ефектів Оземпіка (семаглутида) - нудота, діарея, блювота і запори. Вченим ще належить з'ясувати, наскільки тривалим є ефект приймання цього препарату.

Інші побічні ефекти включають панкреатит, проблеми зі шлунково-кишковим трактом і жовчним міхуром. Щобільше, застосування препарату може викликати серйозні побічні ефекти, такі як можливі пухлини щитоподібної залози, включаючи рак, низький рівень цукру в крові та запалення підшлункової залози. 

Лікарі закликають до обережності тих, хто використовує препарат від діабету для схуднення.

Вони попереджають, що користь може бути короткочасною. Особливо, якщо у людини нездорове харчування та нестача фізичних вправ.

«Їм обіцяють, що це спрацює. Вони вірять, що так і буде. Але що відбудеться далі? Ви не можете приймати препарати все життя», - каже Джеремі Авнер, співвласник клініки зі зниження ваги Nuvia Medical в Лейк-Мери. 

Доктор Бен Каплан, лікар первинної медичної допомоги  в Orlando Health, який лікує пацієнтів з діабетом та ожирінням сказав, що препарат призначений для того, щоб допомогти пацієнтам зі значною вагою. Він підкреслив, що це не для людей, які хочуть скинути надлишкові кілограми «тут і там».

Благодійні організації, що займаються боротьбою з ожирінням, Obesity Collective і Weight Issues Network, підкреслили, що люди з ожирінням, які приймали Ozempic, «робили це тому, що їхні лікарі вважали це клінічно важливим для їхнього здоров’я та призначили ці ліки».

Важливо не займатися самолікуванням. Прописати подібні ліки й підібрати правильне дозування може тільки лікар за результатами аналізів. До того ж він повинен попередити про побічні ефекти та переконатися, що людині за станом здоров’я дозволено худнути таким засобом.

Від «сенсації» з Оземпіком постраждали діабетики

Кажуть, що людям з діабетом тепер важко знайти Оземпік, оскільки він стає популярним як засіб для схуднення. Невідомо наскільки він дефіцитний в Україні - в Інтернеті досить багато пропозицій щодо його продажу. Але в багатьох країнах світу дефіцит спостерігається. Наприклад один із сайтів в Болгарії повідомив: 

«У дописі від 15 липня 2022 року сайт «24 години» дав інше пояснення відсутності – «Оземпік» розбирають люди, які сидять на дієті, таким чином позбавляючи діабетиків рятівного препарату. Сайт цитує Пловдивський фармацевтичний союз, вони стверджують, що пропозиція Ozempik загалом обмежена, а споживання людьми, що худнуть, збільшується. Ось тому його не вистачало. За даними регіонального управління, Ozempik немає ні в столиці, ні у Варні, ні в Пловдиві, ні на складах», - йдеться в інформації. 

Дефіцитний Оземпік і в росії. Але це, скоріше, не тому, що його скуповують для схуднення. А внаслідок дії санкцій.  Якщо він і з’являється в аптеках, то ціну на нього завищують у два-три рази. Про складнощі з постачанням  повідомляють самі фармацевти. 

Раніше ми повідомляли, що 3-го січня Асоціація ритейлерів України повідомила, що декілька мереж українських аптек почнуть приймати криптовалюту. Покупці зможуть оплачувати товари за допомогою різних видів крипти. У Києві вже запустили ініціативу з 3-го січня. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube