Сім порад, як не набрати вагу у новорічні свята
Новорічні свята – справжнє випробування не лише для здоров'я та гаманця, а й фігури. Хоча уберегтися від похмілля 1 січня «допоможе» робочий день. А від надмірних витрат - поради Інформатора, як не спустити все гроші перед святом, щоб потім не сидіти на вівсянці до зарплати. І втримати вагу, не дивуючись наприкінці січня, як можна було влізти у новорічну сукню, також можна. Для цього просто дотримуйтесь порад дієтологів, будьте здорові і залишайтесь у минулорічній вазі.
Гаряче, холодець, бутерброди з ікрою та рибою, п'ять салатів та ковбаска з сиром «про всяк випадок» – наша незмінна традиція новорічної гастрономічної вседозволеності. Результат її всім відомий: їжа залишається, частина грошей витрачена даремно, у шлунку - пекельна суміш із продуктів, що не поєднуються, те, що залишилося, шкода викинути, тож ще два дні доїдаємо.
А новорічна вечеря – чудовий привід для вишуканих експериментів, гарної подачі страв, можливості спробувати те, що зазвичай ви не купуєте. Тому експерти радять переглянути традиційне меню і зосередитися на тому, щоб на столі було красиво, незвично і всього потроху. Наше завдання – не наїстися до знемоги, а отримати насолоду.
Сценарій цього дня найчастіше такий: метушня, хвилювання, біганина по магазинах, візити до рідних, підготовка столу, вбрання, подарункі під ялинку, кухонні клопоти. Часу поїсти в такому ритмі зазвичай немає, а багато хто вважає, що це й не потрібно, адже попереду святкова вечеря. І це велика помилка.
Тому експерти рекомендують 31 грудня харчуватися у звичайному режимі – з повноцінним сніданком та легким обідом, з упором на овочі та рослинну їжу, щоб не перевантажувати шлунок.
Це стосується і новорічної вечері, і всього дня 31 грудня. Склянка води вранці натщесерце і потім протягом дня між прийомами їжі. Для покращення равлення можна додавати лимон, якщо немає проблем зі шлунком. Вода притупляє відчуття голоду, не дозволить з'їсти зайвого, до того ж убереже від сп'яніння та його неприємних наслідків. А для тих, хто стежить за фігурою, залізно працює правило «Хто п'є, той їсть» - і мова не про шампанське, а саме про воду.
Попри те що, що Зелений Дерев'яний Дракон схвалює свинину, прихильний він і до індички чи яловичини. Якщо ви контролюєте свою вагу, краще зупинитись на двох останніх варіантах.
Урізноманітнюйте святкове меню оригінальними овочевими стравами. Вони мають незвичайний вигляд, до того ж корисні та не зашкодять фігурі. До речі, починати застілля дієтологи радять саме з овочів, які не лише покращують травлення, а й виводять зайві жири.
Якщо ніяк не обійтися без салатів із майонезом, зробіть його самі – це мінус калорії та шкода організму, проте чудова можливість поекспериментувати зі смаками.
Незважаючи на свято, намагайтесь вживати менше спиртного: вкупі з рясною їжею воно швидше, ніж зазвичай додасть зайвої ваги та неприємних відчуттів.
Не запасайтеся тортами, тістечками та солодощами на десерт. По-перше, багато хто не здолає солодке після м`ясного та салатів. Тож знову прийдеться доїдати ще кілька днів, а кондитерські вироби, що полежали в холодильнику - не накращий варіант.
По-друге, тісто з кремом, з'їдене вночі – удар по підшлунковій, печінці та талії. І якщо в гостях вам запропонували шматочок «Наполеона», краще загорніть його з собою – на сніданок 1 січня він принесе менше шкоди і більше задоволення.
А в новорічну ніч найкращий десерт – це фрукти, особливо цитрусові. Тільки не кілограмами і не одразу після холодця. Мандарини – це окрема їжа, і їсти їх потрібно хоча б через півгодини після основного прийому їжі.
Якщо ви не можете відмовитися від олів'є і «шуби», зробіть їх менш небезпечними для фігури. Нагадаємо, що майонез легко зробити самому, а у випадку з «шубою» дієтологи радять зменшити його кількість у салаті простим способом. Не змащуйте соусом кожен шар, а спершу розкладіть усі інгредієнти по окремих тарілках, і в кожну додайте майонез. А вже потім викладайте у блюдо шарами.
Крім того, замість майонезу можна покласти густий несолодкий йогурт, картоплю в обох салатах замінити авокадо або селерою, про ковбасу в олів'є - просто забути, замінивши на пісне м'ясо. А ще краще – поекспериментувати, приготувавши традиційний новорічний салат у абсолютно новому вигляді.
Якщо ж ви побоюєтеся за фігуру, але не уявляєте свята без олів'є або «шуби», найкращий вихід – зробити їх 31-го ввечері, а з'їсти 1 січня, але не на вечерю, а на сніданок чи обід.
Починайте зустрічати наступний рік у звичайний для вечері час, принаймні – не пізніше 21 години. З'їжте потроху, точніше, скуштуйте всієї святкової їжі, а після бою курантів розважайтеся фруктами, канапе, легкими салатиками. І то лише за умови, що не збираєтеся спати до ранку, інакше обмежте себе келихом шампанського. Вся «важка» їжа має закінчитися для вас до 22 години, а то й раніше. А після опівночі танцюйте, проводьте конкурси та ігри, виходьте у двір, якщо живете у приватному будинку, тобто активно рухайтеся.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.