Як Одеса готується до опалювального сезону та чи буде у домах тепло

Читать на русском

Мешканцям міста слід підготуватися на випадок надзвичайних ситуацій

Читать на русском
Як Одеса готується до опалювального сезону та чи буде у домах тепло

Мешканцям міста слід підготуватися на випадок надзвичайних ситуацій

Найважча зима в історії незалежності України вже незабаром. Початок опалювального сезону в Одесі заплановано на середину жовтня. Ми розповімо, як влада міста і області наразі готується до зими в Одесі. Також наведемо корисні рекомендації для громадян, як пережити цю складну зиму легше. 

Як влада Одещини і мерія Одеси звітують про підготовку до зими

30 серпня в Одеській обладміністрації повідомили, що готовність об’єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери Одещини до роботи в опалювальний період перевищує 80%. При військовій адміністрації працює Регіональний штаб з підготовки та перевірки об’єктів ЖКГ. По регіону ремонтують та оновлюють електромережі та обладнання, проводять техобслуговування трансформаторних підстанцій. Разом з тим населення застерігають, що влада буде діяти в умовах жорсткої економії ресурсів, 

"Для підготовки до опалювального сезону ДТЕК Одеські електромережі технічно оновлює майже 900 енергооб’єктів. Наразі фахівці вже відремонтували понад 600 км ліній електропередачі різного рівня напруги та розчистили більше тисячі кілометрів трас повітряних ліній від чагарників та гілок дерев", - зазначив зазначив директор департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОВА Антон Шалигайло. Також він повідомив, що у громадах мають вжити заходів з енергоефективності. 

Зазначимо, що міська влада Одеси, на відміну від влади Києва, Харкова, Дніпра, Запоріжжя практично не інформує громадян про перебіг підготовки до опалювального сезону у місті. Не публікують звіти з фотографіями ремонтів об’єктів теплоенергетики. Станом на середину серпня, за словами заступника мера Одеси Дмитра Жемана, місто Одеса було готовим до опалювального сезону на 70%

"На рахунок постачання газу велика робота ведеться державою, і я вважаю, що опалювальний сезон, він дійсно буде важким. Насамперед на чиновників навантаження ляже, на технічний персонал, але ми робимо усе можливе, аби мешканці міста не відчули будь-якого дискомфорту", - підкреслив Дмитро Жеман.

Мер Одеси Геннадій Труханов під час засідання щодо опалення

Мер Одеси Геннадій Труханов під час засідання щодо опалення

Однією з проблем може стати нестача коштів у теплових компаній через борги населення. Станом на 12 серпня мешканці Одеси заборгували КП "Теплопостачання міста Одеси" 1 млрд 89,9 млн грн. Одеситів закликали погасити ці борги для недопущення ризиків виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру. Своєчасна сплата за тепло дозволяє проводити закупівлю необхідних матеріалів для підготовки до опалювального сезону та своєчасне погашення заборгованостей по заробітній платі працівникам підприємства. Також мешканці Одещини заборгували за газ понад 700 млн грн - у рази більше, ніж у сусідніх регіонах.

Одеситам необхідно погасити борги за газ і опалення
Одеситам необхідно погасити борги за газ і опалення

Попри воєнний стан у країні та агресію російської федерації, КП «Теплопостачання міста Одеси» розпочало підготовку до опалювального сезону. Проводяться регламентні роботи із заміни ділянок теплових мереж, продовжується підготовка котелень, при цьому близько 30% котлів пройшли модернізацію. Також проводиться капітальний ремонт обладнання центральних теплових пунктів, у планах початку сезону – встановити теплолічильники в будинках, де їх ще немає. Так коментувала наприкінці червня підготовку до зиму директор КП “Теплопостачання міста Одеси” Ганна Позднякова.

А от мешканцям, які вирішили займатися підвищенням енергоефективності свого будинку, у цьому році не пощастило. Програма "Енергодім", за якою можна отримати кошти на модернізацію і утеплення багатоквартирних будинків від міської ради, у цьому році не фінансується.

Начальник Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко надав доручення провести інвентаризацію приєднання теплового навантаження, відпрацювати сценарії взаємодії всіх служб інфраструктури області з безперебійного теплопостачання. За його словами, від військової адміністрації є розпорядження перевірити підготовку персоналу та можливість швидкого усунення наслідків у разі пошкодження інфраструктури. Марченко закликав і до дбайливого використання ресурсів:

"Цього сезону наше головне завдання - раціональне використання енергоресурсів на всіх рівнях споживання. Підготовка до опалювального сезону є частиною оборони нашої країни. Ми повинні пройти його впевнено, незважаючи на всі виклики та погрози", - зазначив Максим Марченко. 

Буде холодно у помешканні: як до цього підготуватися

За словами голови НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка, у цьому році опалювальний сезон розпочнеться дещо пізніше, а завершиться у 2023 році дещо раніше. Разом з тим температура в оселях може бути на 4 градусів нижчою за норму (тобто навіть 14 градусів).

Хоча віце-прем’єр-міністр Олексій Чернишов зазначив, що оптимальна температура в оселі має коливатися в межах 18-20 градусів, але в жодному разі не нижче 16 градусів. Це практика розвинутих країн. Але, можливо, доведеться знижувати температуру у разі аварійних ситуацій. Про це попереджають запорізькі тепловики. 

Росіяни можуть спробувати завдати ударів по об’єктах теплоенергетики. Якщо влучать, то частина міста може залишитися без опалення. Одесі це мало загрожує, але вірогідність також є. Сценарії швидкої реакції на такий розвиток подій проробляють в обласній адміністрації. Тепловики будуть усувати аварії настільки швидко, наскільки це буде можливим. 

Депутат Одеської міської ради, секретар комісії з ЖКГ Олексій Асавуленко зазначив, що одне з головних питань у зверненнях громадян зараз - можливі проблеми з газом і відповідно теплопостачанням. Водночас це може також створювати навантаження на електромережі: “Менш проблемними є спальні райони - Київський, Суворовський. А в центрі Одеси, на Молдованці, Слободці, Пересипі можуть виникнути складнощі”. Втім, він переконує, що уряд працює над тим, щоб у регіонах вистачало газу. 

Олексій Асауленко радить містянам уже перевірити, в якому стані наразі перебувають електромережі в їхньому будинку. Можна зібрати гроші наперед у рахунок майбутніх платежів, щоб привести до ладу електромережі у своєму будинку. Такий механізм можливо реалізувати як у ОСББ, так і в будинках, які в відомстві ЖЕКів і керуючих компаній. Також важливо звернути увагу на встановлення в будинках теплових лічильників – до кінця року теплові лічильники мають встановити коштом бюджетних коштів в усіх багатоквартирних будинках Одеси, де вони ще не встановлені. Тож, жителям треба проконтролювати цей процес. Зокрема можна звернутись через портал Єдиного центру звернень громадян 15-35.

Тарифи на опалення будуть такими ж, як і минулого сезону. Їх заборонили підвищувати. Володимир Зеленський підписав відповідний мораторій. Тарифи залишаться на тому ж рівні протягом дії воєнного стану та 6 місяців після нього. Ціна на опалення зафіксована станом на 24 лютого 2022 року.

Ми писали, що на зиму бажано: 

  • придбати теплі речі і теплі ковдри;
  • мати електрочайник (на випадок відсутності газу);
  • мати світильник/ліхтарик на батарейках (якщо не буде світла);
  • запастися сухим спиртом, який можна використати для розігрівання їжі; 
  • придбати електроплиту (є маленькі) на випадок відсутності газу;
  • утеплити дерев’яні вікна за допомогою ущільнювача;
  • придбати дрова - для мешканців приватних будинків.


Додатково у Мінрегіоні України
радять: 

  • перефарбувати батареї у темно-коричневий або чорний колір (завдяки цьому від них буде тепліше на 8-10%);
  • заклеїти щілини у вікнах, не перегрівати приміщення; 
  • спати у теплому одязі;
  • у разі необхідності провітрити приміщення за 10-15 хвилин з широко відкритими вікнами (а не привідкривати вікна на багато годин); 
  • поставити лічильники тепла; 
  • поставити склопакети (втрати тепла зменшаться на 50%);
  • зачиняти двері у під’їздах (через відкриті двері втрати тепла будинку становлять 5-15%);
  • використовувати жалюзі або короткі штори (так втрати тепла з вікон на 8-15% менші). 


Як підготуватися до зими у багатоквартирному будинку відсутності газу, опалення і електрики -
читайте тут. Як обрати буржуйку чи твердопаливний котел - читайте тут. Чим можна утеплити стіни та скільки це коштує - читайте тут

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.