Розповідаємо, як місто готують до опалювального сезону
Ця зима буде найскладнішою для українців за багато десятиліть. За планом 15 жовтня має розпочатися опалювальний сезон у Запоріжжі. Ми розповімо, наскільки місто встигає підготуватися до холодів. Також нагадаємо, що потрібно зробити мешканцям, щоб легше прожити зиму.
Концерн "Міські теплові мережі" у Запоріжжі в умовах воєнного стану виконує свої зобов'язання перед споживачами послуг та посилено вже з травня готується до початку опалювального сезону. Проводяться планові гідравлічні випробування на міцність і щільність теплових мереж. Це дозволяє виявити пошкоджені місця та швидко здійснити ремонт.
Водночас, станом на кінець серпня борги населення перед концерном “Міські теплові мережі” складали 1 млрд 813 млн грн. Від своєчасної оплати за надані послуги, напряму залежать обсяги виконаних робіт під час підготовки котелень та тепломереж до роботи в наступному опалювальному сезоні. Тому тепловики закликають мешканців міста вчасно сплачувати за надані послуги.
В.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв зазначив, що “на сьогодні немає ніякої загрози зриву опалювального сезону через борги. Але все ж прошу вас не забувати за можливості сплачувати комунальні послуги. Це важливо і для економіки, і для зарплати комунальників, і для функціонування житлово-комунального господарства міста. Також це значно полегшить підготовку до нового опалювального сезону”.
Станом на 12 серпня концерн “МТМ” виконав наступні роботи:
Міська влада вчасно впорається з підготовкою до зими. Наприклад, за 5-12 серпня (за тиждень) було підготовлено 8 котельних, замінено 0,41 км теплових мереж, перевірено на щільність та міцність 150 км 373 м тепломереж, підготовлено 8 центральних теплових пунктів, підготовлено 65,19 тонни вугілля запасів. Хоча через мобілізацію частини фахівців зараз у роботах задіяно менше спеціалістів, ніж у мирний час. До того ж на процес ремонту впливає обмеження по паливу.
За словами голови НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка, у цьому році опалювальний сезон розпочнеться дещо пізніше, а завершиться у 2023 році дещо раніше. Разом з тим температура в оселях може бути на 4 градусів нижчою за норму (тобто навіть 14 градусів).
Хоча віце-прем’єр-міністр Олексій Чернишов зазначив, що оптимальна температура в оселі має коливатися в межах 18-20 градусів, але в жодному разі не нижче 16 градусів. Це практика розвинутих країн. Але, можливо, доведеться знижувати температуру у разі аварійних ситуацій. Про це попереджають запорізькі тепловики.
Тарифи на опалення будуть такими ж, як і минулого сезону. Їх заборонили підвищувати. Володимир Зеленський підписав відповідний мораторій. Тарифи залишаться на тому ж рівні протягом дії воєнного стану та 6 місяців після нього. Ціна на опалення зафіксована станом на 24 лютого 2022 року.
Росіяни можуть спробувати завдати ударів по об’єктах теплоенергетики. Якщо влучать, то частина міста може залишитися без опалення. Настільки довго, наскільки наслідки ворожої атаки усуватимуть ремонтні бригади концерну “МТМ”. Голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух закликав мешканців утеплювати помешкання та готуватися до надскладної зими:
"Вже сьогодні треба думати про утеплення своїх осель, приватному сектору, по можливості, запасатися дровами та паливними брикетами. Крім того, спираючись на ситуацію, мають бути створені стратегічні запаси та передбачені альтернативні газу види палива”, – зазначив Олександр Старух.
За його словами, у багатоповерхівках по газу розраховані всі можливі варіанти з мінімальною та оптимальною подачею тепла. Але всередині буде прохолодніше. На думку керівника ЗОВА, хороший варіант - це провести зиму всією сім’єю у селі, обігріваючи будинок дровами, вугіллям, пелетами.
Наприкінці серпня голова “Нафтогазу України” Юрій Вітренко зазначив, що країні необхідно придбати ще 2 млрд кубометрів газу. Інакше енергосистема може протягом зими не витримувати та вимикатися на окремих ділянках. На випадок припинення постачання газу у Запоріжжі для котелень розробляється альтернативна програма. Про це каже директор комунарського філіалу “Міських теплових мереж” Юрій Лютий:
"Розглядаються різні варіанти. Наприклад, перехід котелень на зріджений газ, перехід котелень на електроенергію та переобладнання. Також серед варіантів твердопаливні котли на маленьких котельнях. Все відбувається в штатному режимі. Маю надію, що люди це зрозуміють, і паніки не буде", - зазначає комунальник.
Мешканцям багатоповерхових будинків радять встановлювати бойлери. У серпні у Запоріжжі змінили порядок надання адресної матеріальної допомоги (до 6 тис. грн) на встановлення водонагрівачів для окремих категорії населення. У той же час міські служби забезпечили бойлерами лікарні та почали встановлювати нагрівачі у школах та дитячих садках.
Ми писали, що на зиму бажано:
У зоні ведення активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях ворог перебив електромережі та газопроводи. Наразі обласна влада з представниками критичної інфраструктури вирішує, як забезпечити там “хоча б мінімальне проведення опалювального сезону”. Але в окупованій частині регіону опалення під питанням. У Мелітополі опалювального сезону не буде. Віце-прем’єр-міністерка Україна Ірина Верещук закликає громадян, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях Запорізької області, евакуюватися. Насамперед, мова йде про Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, Пологи, інші населені пункти.
Як підготуватися до зими у багатоквартирному будинку відсутності газу, опалення і електрики - читайте тут. Як обрати буржуйку чи твердопаливний котел - читайте тут. Чим можна утеплити стіни та скільки це коштує - читайте тут. Чим відомий призначений росіянами “губернатор” окупованої частини Запорізької області Євген Балицький - читайте тут.
Дмитро Чернишов