Буржуйка чи твердопаливний котел: скільки коштує та як обирати

Читать на русском

Буржуйки стають все більш популярними

Читать на русском
Буржуйка чи твердопаливний котел: скільки коштує та як обирати

Буржуйки стають все більш популярними

Все більше українців починають замислюватися над тим, щоб купити собі буржуйку. Зимою можуть бути перебої з газопостачанням. Люди, у яких у будинках газові котли, хочуть підстрахуватися. І бути готовими до того,  що топити доведеться дровами. В деяких регіонах вже навіть звучать заклики місцевої влади купувати буржуйки для мешканців багатоповерхівок. Чи варто це робити? Скільки коштує така піч, які її переваги та недоліки – все це з’ясував «Інформатор»

Буржуйка як крайній варіант

Буржуйка у квартирі в багатоповерхівці. Для Олександра із Маріуполя – це було питання виживання. Одразу через кілька днів після повномасштабного вторгнення росіян у лютому – через обстріли в його місті одразу зникли і газ і централізоване теплопостачання.

Маріуполь. Березень 2022
Маріуполь. Березень 2022

На дворі вночі була мінусова температура, розповідає «Інформатору» Олександр. Сам він за освітою інженер та енергетик. Вирішив змайструвати у себе у квартирі примітивну піч. Трубу-димохід вивів просто через кватирку. 

«Ми палили паркет, палили гілля дерев. Усе, що могли знайти. Тоді треба було просто вижити», - розповідає «Інформатору» Олександр.

Ольга Желновацька ще чотири роки тому змушена була встановити буржуйку у квартирі у Красногорівці Донецької області.

Буржуйка у квартирі
Буржуйка у квартирі

Вже тоді через постійні обстріли бойовиків у місті не було опалення. В одному з вікон вийняли скло, замість нього встановили ОСБ-плиту.

Труба від буржуйки просунута через вікно
Труба від буржуйки просунута через вікно

В ній зробили отвір, через який провели трубу-димохід. І так опалювали квартиру дровами. Їх запаси були складені прямо на сходових клітинах у під’їзді.

Люди складали дрова прямо у під’їзді
Люди складали дрова прямо у під’їзді

Так само у 90-х роках рятувалися від холоду люди у Грузії. Труби в багатьох багатоповерхівках виходили ледве не з кожної квартири. А у дворах влаштовували ярмарки, на яких продавали дрова.

Чи може це бути виходом для України, якщо будуть суттєві перебої з газопостачанням, а росія завдаватиме ракетних ударів по газовій інфраструктурі та котельнях і ТЕЦ?

Переваги та недоліки буржуйки 

У Грузії зими значно тепліші, ніж в Україні. І буржуйки там використовували від безвиході, каже «Інформатору» директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк. Він досить скептично ставиться до ідеї опалення квартир у багатоповерхівках буржуйками.

 «Ну це хіба що у випадку, якщо буде якийсь комунальний армагеддон, якщо все буде дуже погано», - каже Святослав Павлюк.

Проблема і в тому, де взяти стільки дров, щоб на всіх вистачило. І що все місто буде в диму. І найголовніше – буржуйка – дуже неефективний спосіб опалення. 

Буржуйка у будинку
Буржуйка у будинку

«Вона не акумулює, і не віддає тепло нормально – це все одно, що багаття розвести. Це ж просто, умовно кажучи, залізна бочка, де горить вогонь і з якої виведена труба для диму. Ви не замерзнете, хіба що якщо будете безпосередньо біля буржуйки сидіти. Казати, що давайте всі - купуйте буржуйки, це божевілля», каже «Інформатору» Святослав Павлюк.

Та все ж про те, що «грузинський сценарій»  відкидати не можна - кажуть деякі керівники міст. Мер Фастова на Київщині Михайло Нетяжук розповів «Інформатору» - взагалі буржуйки у квартирах ставити заборонено. Це порушення і пожежних і будівельних норм. Запитуємо в нього – а як буде діяти місцева влада, якщо жителі все ж встановлюватимуть буржуйки у себе у квартирах?

«Ми всі свідомі того, що в воєнних умовах може бути по-різному. Будемо орієнтуватися по ситуації. Можливо, буде так, що не будемо офіційно дозволяти встановлювати буржуйки, але й забороняти не будемо», - відповідає міський голова Фастова.

Саме ж місто вже закупило у свій матеріальний резерв буржуйки, каже Михайло Нетяжук. Як і де їх будуть використовувати – це також вирішать по ситуації. Тим часом у Львові місцева адміністрація закликає голів Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків закуповувати буржуйки. Про це «Інформатору» розповів керівник одного з ОСББ Василь Коцюк. Та він цього робити не збирається.

«Навіщо нам буржуйки? Це так само буде, як з коктейлями молотова – от понаробляли, а потім думали, що з ним робити. Це те саме – не знають люди, що потрібно робити, то роблять хоч щось, не думаючи, треба воно чи ні. Нам кажуть – ну якщо не знадобляться вам буржуйки, то відправите їх на фронт. То може, краще зразу відправити?», - каже Василь Коцюк.

Щоправда, у Львові закликають купувати буржуйки не для того, щоб їх у квартирах встановлювати, а щоб ставити на дворі – робити такі собі пункти обігріву.

Купувати чи ні?

Скільки коштує зараз буржуйка? «Інформатор» поцікавився цим і передзвонив у фірми, які їх продають.

«Є найпростіший варіант, буржуйка буде опалювати одну кімнату, і ви маєте коло неї стояти і підкидати дрова часто. Вона коштує 4 800 грн. На ній є одна конфорка, на якій можна і їжу готувати. Це така чавунна пічка, вона не є економною, вона гріє тільки поки в ній горить вогонь» - каже нам представник фірми, що торгує буржуйками.

Ми ж запитуємо чи є більш оптимальні варіанти та скільки коштують вони.

«Є більш сучасна пічка. З двома камерами, стальна. Найпростіший варіант – коштуватиме 7 900 грн. Вона більш ефективна. Ви не грієте вулицю, ви грієте приміщення. Тому, що дим, тепло не вилітає відразу у трубу, а воно йде по спіралі в самій конструкції печі. І додатково є допал газів. Плюс там є і дві конфорки – щоб можна було приготувати їжу», - каже представник фірми. 

І він наполягає – буржуйки все ж дуже не бажано використовувати у квартирах. А в будинках під них краще зробити димар. А не виводити дим через вікно чи отвір у стіні. На цьому наголошує і директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк. Це питання безпеки. Необхідно, щоб була добра тяга.

«Твердопаливною пічкою можна вчадіти, так само як і газом – якщо воно все не вигоріло і залити його – можна вчадіти! Треба, щоб був вихід для диму», - наголошує Святослав Павлюк.

Оголошень про продаж буржуйок з’являється дедалі більше. Люди, які вже купували їх для своїх дачних будинків, пишуть у коментарях – краще не брати найдешевші.

Буржуйка із тонкою сталлю
Буржуйка із тонкою сталлю

Уважно дивитися, чи не зроблена піч з занадто тонкого металу. Інакше будуть проблеми.

«Через тиждень задню стінку сильно покрутило, і під час топки вона розжарюється до червоної, відповідно прослужить дуже недовго, і про пожежну безпеку не може бути й мови. Довелося купувати вже іншу буржуйку, яка зроблена по всій площині із 4-міліметрової сталі, а не як тут – халтура та обман. Думаю, що фірма висновків не зробила і продовжує клепати це непорозуміння, на якому заощадила на металі» - пише у коментарях один з покупців.

Які альтернативи?

Буржуйка – це варіант для тих людей, у який обмаль грошей, каже «Інформатору» директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк. Хоча й бувають вони різні. Є й високотехнологічні та елегантні конструкції без варильної поверхні, з віконцями із жароміцного скла на дверцятах та з дорогим декоративним оформленням. Але й коштують вони значно дорожче.

Сучасна буржуйка
Сучасна буржуйка

Але якщо є можливість, краще встановити в будинку твердопаливний котел, в якому також можна спалювати дрова. 

Твердопаливний котел
Твердопаливний котел

«Ви твердопаливний котел поставите і будете користуватися ним багато років, тому що газ буде дорожчати. А якщо у вас буде бочка ржава стояти посеред хати – це тимчасовий вихід – і дров цих вам треба буде набагато більше», - каже Павлюк.

Найдешевший твердопаливний котел буде коштувати приблизно 50 тисяч гривень – про це «Інформатору» розповів засновник фірми, яка займається виготовленням обладнання для опалення Іван Надєїн.  

«Найпростіший коштує від 50 тисяч гривень. І вище – все залежить від потужності, від автоматики. Це доволі прості технології. Виробляються в Україні. В 50 тисяч можна вкластися – це й обкладання і робота. В самому мінімальному пакеті можна обійтися такою сумою. Але тут не йде мова про обігрів всього будинку – це обігріти там одну кімнату», - каже Іван Надєїн

Однак є великий ризик, що перебої зимою можуть бути не лише з газом, а й з електроенергією. А більшість твердопаливних мають автоматику і тому мусять бути підключені до мережі. Тож для того, щоб бути впевненим, що взимку не замерзнете, окрім котла потрібно мати ще й електрогенератор.

Грубки на дровах знову у тренді

Оптимальним варіантом зараз може бути ось такий: обладнати у будинку звичайну піч, грубку, каже нам експерт Святослав Павлюк. Тут ви вже точно не будете залежати ні від газу, ні від електрики. Аби дрова були.

Піч-грубка
Піч-грубка

«Інформатор» вирішив зателефонувати майстрам, які роблять такі печі. Запитуємо, скільки коштує?

 «Робота буде коштувати десять тисяч. Ще приблизно десять тисяч будуть коштувати матеріали», - каже нам один із майстрів. 

Але і це ще не все. Для пічки потрібен димар. Щоб зробити його – на це піде ще десять тисяч. Тож в сумі пічка обійдеться у тридцять тисяч гривень. Теж не мало.

Піч-грубка
Піч-грубка

«Інформатор» вирішив дізнатися – чи можна дешевше. І поспілкувався з жінкою, яка лише кілька днів тому обладнала в себе піч.

Піч, зроблена своїми руками
Піч, зроблена своїми руками

Її звати Ніна Яковчук. Живе у приватному секторі. Розповідає нам – піч обійшлася їй у п’ять тисяч гривень. Це – вартість матеріалів. А робив її – рідний син. Він будівельник.

Матеріали обійшлися у 5 тисяч гривень
Матеріали обійшлися у 5 тисяч гривень

«Ми зробили її на літній кухні в окремій будівлі. В будинку у мене газовий котел. Якщо будуть проблеми з газом – зимою переберуся у цю свою літню кухню і тут буду жити», - каже «Інформатору» Ніна Яковчук.

Дрова вона вже також замовила. Запаси на зиму обійшлися їй у чотири тисячі гривень.

Запаси дров на зиму
Запаси дров на зиму

«Треба шукати оптимальний варіант»

Росіяни намагатимуться морити нас холодом. В цьому вже мало хто сумнівається. Але чи варто усім запасатися буржуйками, купувати твердопаливні котли та мурувати печі? Директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк радить – краще шукати оптимальний варіант – можливо, у когось є родичі чи друзі, що живуть у приватному будинку, де вже є піч чи твердопаливний котел. Можна домовитися – і скооперуватися із ними – у разі потреби ми у вас перезимуємо і візьмемо на себе частину витрат на дрова. У будь-якому разі – кожен повинен мати для себе план Б. Зима, найімовірніше, буде найскладнішою за всі роки незалежності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Максим Урлапов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.