Чи буде у Харкові опалювальний сезон та як мешканцям міста готуватись до зими

Розповідаємо, як Харків готують до опалювального сезону

Чи буде у Харкові опалювальний сезон та як мешканцям міста готуватись до зими

Наближається найтяжча зима за всю історію незалежності. У Харкові повним ходом йде підготовка до опалювального сезону. Але тепло буде далеко не у всіх. Тому харків’янам потрібно буде підготуватися на випадок відсутності опалення, газу і світла.

За словами голови НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка, у цьому році опалювальний сезон розпочнеться дещо пізніше, а завершиться у 2023 році дещо раніше. Разом з тим температура в оселях може бути на 4 градусів нижчою за норму.

Підготовка до зими під російськими обстрілами

Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що незважаючи на постійні обстріли, комунальники готують місто до централізованої подачі тепла. Також створюють склади з теплим одягом, щоб у разі потреби розгорнути пункти обігріву та видавати його людям. 

"Агресор хоче, щоб у харків'ян не було ні тепла, ні води, щоб життя у місті фактично завмерло", - каже Ігор Терехов.

Харків’яни, які у лютому-березні знаходилися у місті, мають уявлення щодо можливих проблем з опаленням, світлом і газом під російськими обстрілами міста. 

Коштом обласного бюджету створюються обігрівальні пункти, які задіють у разі надзвичайних ситуацій.  У Харкові почали встановлювати мобільні котельні, які дозволять уникнути перебоїв з опаленням у житлових будинках. Загалом їх встановлять 17 штук. Хоча на все місто їх не вистачить, але вони допоможуть частині мешканців пережити холод.

За словами голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова, область готується до опалювального сезону. Спільно з міською владою Харкова і центральною владою відновлюється критична інфраструктура. 

На сьогодні система теплопостачання міста Харків готова до осінньо-зимового періоду на 70%. Заступник начальника ХОВА Михайло Харнам зазначив, що попри постійні ворожі обстріли Харкова відповідні служби роблять все можливе, аби підтримувати інфраструктуру міста.

Очікується, що у Харкові опалювальний сезон почнеться 15 жовтня

З усіх будинків, які перебувають на балансі КП «Жилкомсервіс», підготовлено до опалювального сезону 97%. А ще у 800 пошкоджених через бойові дії будинках міста відновили покрівлю. Хоча комунальники не встигають відновлювати всі постраждалі будинки, забивати вікна, розбирати завали, утеплювати домівки, тому залучають волонтерів.

"Ми відсікаємо зруйновані частини будинків та запускаємо тепло і воду у ті під'їзди, в яких перебувають люди. Ведемо відновлювальні роботи на внутрішньобудинкових мережах, забиваємо пошкоджені вікна. Так, взимку втрати теплоносія будуть великими, і ми свідомо йдемо на це", - відзначає мер Харкова Ігор Терехов.

Співробітники КП "Харківські теплові мережі" під щоденними обстрілами проводять роботи з підготовки до опалювального сезону згідно з графіком. Бригади завершують перекладання магістральних та внутрішньоквартальних мереж, а також виконують ремонтні роботи на пошкоджених джерелах тепла.

Ремонт тепломереж

Ремонт тепломереж

Як повідомили у міській раді, ремонтні бригади тепловиків готові цілодобово виїжджати на ліквідацію дефектів, навіть у комендантську годину.

"Харківські теплові мережі" просять людей надати доступ до квартир - особливо там, де вибито вікна та розморожено системи. Комунальники мають вчасно полагодити опалювальні системи будинків та заповнили їх теплоносієм. Майстри зріжуть пошкоджену батарею та замість неї встановлять кульовий кран. Відтак мешканці можуть будь-якої миті встановити новий радіатор і підключити його до системи опалення, і для цього не доведеться відключати весь під'їзд.

Теплові труби
Теплові труби

З 1 червня підприємства ЖКГ Харкова відновили оплату за свої послуги для містян, яка була скасована у лютому. КП “Харківські теплові мережі” тепер буде брати оплату за обслуговування тепломереж та за гарячу воду (раніше це робило КП “Жилкомсервіс”). Разом з тим тарифи на опалення і газ для населення (у кого все ж буде опалення) на опалювальний сезон 2022/2023 не зміняться згідно з рішенням Кабміну.

Опалення буде не у всіх

Мер Харкова Ігор Терехов застерігає, що російська армія цілеспрямовано знищує котельні, трансформаторні підстанції, ТЕЦ та інші об'єкти критичної інфраструктури, які мають забезпечити нормальну життєдіяльність міста в осінньо-зимових умовах. 

Приблизно 500 будинків, які були сильно пошкоджені російськими обстрілами та бомбардуванням, до системи теплопостачання вже не підключать. Ще 3,5 тисячі багатоповерхівок під питанням. У них частково пошкоджені окремі квартири, і це може стати на заваді тому, аби запустити всю систему. Але навіть якщо будинок поки що цілий, це зовсім не означає, що у ньому буде опалення.

Також комунальники зазначили, що їм потрібно обстежувати квартири та готувати опалювальні системи, а у значній частині квартир (насамперед, у найбільш постраждалих мікрорайонах) мешканці не на місці, інші - відчиняють двері не охоче. 

Ми писали, що на зиму бажано: 

  • мати електрочайник (на випадок відсутності газу);
  • мати світильник/ліхтарик на батарейках (якщо не буде світла);
  • запастися сухим спиртом, який можна використати для розігрівання їжі; 
  • придбати електроплиту (є маленькі) на випадок відсутності газу;
  • утеплити дерев’яні вікна за допомогою ущільнювача;
  • придбати дрова - для мешканців приватних будинків;
  • не відкривати вікна у морозну погоду.


За підрахунками тепловиків Харкова, до травня
кожна четверта котельня у місті вийшла з ладу через дії росіян, особливо у Салтівському і Київському районах. Об’єкти інфраструктури не повністю встигли відновити.

На початку серпня писали, що на Північній Салтівці старі понівечені теплообмінники замінюють на нові. 

А 7 серпня ракета з російського Бєлгорода частково зруйнувала ТЕЦ-3. Ця теплоцентраль забезпечує опалення і гарячою водою третину міста. До початку опалювального сезону обіцяють все відремонтувати та запустити. Дещо раніше росіяни нанесли удар по ТЕЦ-2. 

З початку бойових дій у Харкові пошкодили понад 140 об'єктів КП “Харківські теплові мережі”. Трохи менше половини з них відремонтували, на частині ще продовжуються роботи. Зберігається вірогідність, що тільки-но відремонтовані об’єкти теплопостачання можуть знову вивести з ладу обстрілами будь-якої миті.

Не припиняються  перекладки магістральних та внутрішньоквартальних  тепломереж
Не припиняються  перекладки магістральних та внутрішньоквартальних  тепломереж

Мешканцям приватних будинків керівник Харківщини Олег Синєгубов радить встановити альтернативне джерело опалення

Харків’яни вже активно закуповують обігрівачі, електрогенератори, запасаються дровами (хто мешкає у приватному секторі або має можливість їх використовувати на вулиці чи у гаражах). Газові обігрівачі і буржуйки ні в якомі разі не можна використовувати у багатоповерхівках!

Як підготуватися до зими у багатоквартирному будинку відсутності газу, опалення і електрики - читайте тут. Як обрати буржуйку чи твердопаливний котел - читайте тут. Чим можна утеплити стіни та скільки це коштує у Харкові - читайте тут.

Дмитро Чернишов

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube