Саміт Миру, Путін вимагає капітуляції, США та Україна підписали безпековий договір: головне за тиждень

Читать на русском

Україна продовжувала демілітаризацію Криму та збивала російські літаки, Вірменія задумалася про вихід з ОДКБ, а в Італії лідери країн G7 вирішили передати в розпорядження Києва прибутки з заморожених російських активів

Читать на русском
Події тижня
Головні події за 10–16 червня

Україна продовжувала демілітаризацію Криму та збивала російські літаки, Вірменія задумалася про вихід з ОДКБ, а в Італії лідери країн G7 вирішили передати в розпорядження Києва прибутки з заморожених російських активів

Одразу дві потужні міжнародні події трапилися цього тижня: зустріч "Групи семи" в Італії та Глобальний саміт миру. Обидві посприяли суттєвому посиленню позицій України й викликали шквал негативних емоцій в росіян. Поки окупанти завдавали ударів по цивільній інфраструктурі, житловій забудові, а зрідка й по українських аеродромах, ЗСУ знищували авіацію та протиповітряні комплекси в Криму. Тиждень запам'ятався скандалом зі звільненням Мустафи Наєма з посади очільника Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури, мовним скандалом в Одесі та «Маршем рівності» у Києві.

Понеділок, 10 червня: ППО окупантів у Криму палає, скандал із Найємом

У ніч проти понеділка українські військові знищили одразу три дивізіони систем протиповітряної оборони С-400 та С-300 в окупованому Криму. На додачу здетонував боєкомплект. За повідомленням Генштабу, російські окупанти не спромоглися збити жодної ракети. Крім ударів по системах ППО, були численні вибухи поблизу Євпаторії, Джанкоя, Симферополя, Красноперекопська, у Джанкойському, Сакському та Бахчисарайському районах. Інститут вивчення війни дійшов висновку, що удари України по військових об’єктах у Криму є частиною стратегії ЗСУ, спрямованій на перетворення півострова на велетенську «Чорнобаївку».

Тим часом розгорівся скандал: голова Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм подав у відставку. За його словами, причиною стали «системні перепони», які не дають йому можливості ефективно виконувати свої повноваження. Найєм заявив, що прем’єр Денис Шмигаль відхилив його прохання на відрядження до Берліна на міжнародну конференцію з відбудови України. Скандал відбувся через місяць після звільнення міністра інфраструктури Олександра Кубракова. Західні ЗМІ написали, ніби ці кадрові рішення викликали невдоволення у Вашингтоні та Брюсселі.

Вівторок, 11 червня: кілер вбив критика очільника Запорізької ОВА, російські Су «розбиваються»

Вранці у вівторок у середмісті Запоріжжя біля підʼїзду кілер чотири рази вистрілив у колишнього директора Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради Максима Денщіка. Поки надавали медичну допомогу, він помер. Нападника розшукають. Справа стала резонансною, оскільки після свого звільнення Денщік оприлюднив інформацію про тиск зі сторони голови Запорізької ОВА Івана Федорова щодо ситуації орендою територій у місті. Сам Федоров заявив, що бере розслідування вбивства Денщіка під особистий контроль.

Фото аеродрому Ахтубінськ фіксують пошкодження двох літаків Су-57. Фото: ГУР МО
Фото аеродрому Ахтубінськ, де стояли літаки Су-57. Фото: ГУР МО

Головне управління розвідки підтвердило, що на аеродромі Ахтубінськ в Астраханській області вдалося пошкодити не одного, а два російських Су-57. Ці винищувачі вважаються гордістю російського ВПК, адже належать до п’ятого покоління, таких у росіян менше десятка. У вівторок українські воїни зі 110 ОМБР збили ворожий штурмовик Су-25 на Покровському напрямку фронту. І в той же самий день росіяни повідомили, що в горах Північної Осетії розбився літак Су-34. Російські пропагандисти заявляють, що причиною стали «технічні причини». Обидва пілоти розбилися на смерть.

Середа, 12 червня: масова атака російських безпілотників, Вірменія може вийти з ОДКБ

У ніч проти середи росіяни завдали по Україні удару з використанням понад 30 засобів повітряного нападу. Йдеться здебільшого про безпілотники, але також були ракети Х-101/Х-555, «Іскандер-М» та «Кинджал». Не вдалося збити лише одну. На Київщині уламки пошкодили декілька обʼєктів у двох районах і одну людину поранили. Одна ракета прилетіла у житлову забудову Кривого Рогу. Загинуло дев’ятеро жителів, 21 людина отримала поранення.

Тим часом лідер Вірменії Нікол Пашинян заявив про підготовку до виходу країни з ОДКБ. Заява пролунала в розпал суперечки з опозицією в парламенті країни і спричинила величезний резонанс. За його словами, Мінськ та Москва не лише відмовилися від виконання союзницьких зобов’язань, але й допомагали Азербайджану у війні за Нагірний Карабах. Пашинян додав, що більше ніколи жоден вірменський чиновник не поїде з візитом до самопроголошеного президента Олександра Лукашенка, оскільки Білорусь озброювала Баку. Москва у відповідь активізувала свою агентуру проти Пашиняна. Вірменія давно здійснює переорієнтацію на Захід і навіть узяла участь у Саміті миру.

Четвер, 13 червня: Саміт G7 та безпекові угоди з Америкою та Японією

У четвер відбулася знакова подія міжнародного життя — саміт G7 в Італії. Найбільші економіки світу домовилися передати Україні 50 мільярдів доларів із заморожених активів РФ та заявили, що росіяни повинні відшкодувати збитки, завдані війною. Водночас Китаю пообіцяли санкції, якщо Пекін продовжить допомагати Росії.

Україна та США підписали угоду про двосторонні безпекові зобов'язання на саміті G7. Фото: Getty Image
Україна та США підписали угоду про двосторонні безпекові зобов'язання на саміті G7. Фото: Getty Image

На зустрічі «Групи семи» був присутній президент Володимир Зеленський. На полях саміту вони разом із президентом США Джо Байденом підписали угоду про двосторонні заходи безпеки між Україною та США. Подібну угоду підписали також із прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою. Критики зазначають, що без ратифікації парламентом договір не матиме обов'язкової сили і його може легко розірвати Дональд Трамп, якщо виграє вибори. Втім, експрезидента навряд зупинить ратифікація в Конгресі: не даремно в НАТО хвилюються через його можливе повернення. В Італії Зеленський також зустрівся з Папою Франциском.

Пʼятниця, 14 червня: російський удар по Хмельниччині, «мирний план» Путіна

У п’ятницю російські окупанти завдали комбінованого удару по Україні. Цього разу використали 17 ударних дронів та 14 ракет, а метою став Старокостянтинів на Хмельниччині. Українські військові знищили всі БПЛА та 7 ракет. У Старокостянтинові, де розташований аеродром базування літаків тактичної авіації, лунали вибухи. Начальник служби зв’язків із громадськістю Повітряних сил Ілля Євлаш заявив, що цього разу росіяни змінили тактику, вдаючись до маневрування.

Напередодні Саміту в Швейцарії вождь росіян Володимир Путін висунув Україні новий ультиматум, замаскований під мирну ініціативу. На його думку, українські війська мають вийти з усієї території чотирьох українських областей — Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької, навіть там, де ще Кремль не контролює ситуацію. Далі Київ має офіційно заявити про відсутність планів вступу до НАТО. Тоді, мовляв, «Росія негайно, у той же момент, припинить вогонь» і війну буде «остаточно завершено».

Володимир Зеленський назвав ці слова ультиматумом, спрямованим на зрив Саміт миру та порівняв Путіна з Гітлером. Подібною була також реакція світових лідерів, зокрема канцлера Німеччини Олафа Шольца та віцепрезидентки США Каміли Гарріс. Навіть Китай лише знизав плечима й заявив, мовляв, треба йти на взаємні поступки.

 "Мирний план" Путіна виявився звичайним ультиматумом, при чому не зрозуміло, чим він погрожує, якщо його не приймуть

Субота, 15 червня: Глобальний саміт миру, ЗМІ оприлюднили проєкт «Стамбульських угод»

У суботу у швейцарському Бюргенштоці розпочався довгоочікуваний Саміт миру. Участь у заході взяли девʼяносто дві країни, 57 — на найвищому рівні. Це набагато кращі результати, аніж очікувалося, зважаючи на спротив Пекіну та Кремля. За словами президента Володимира Зеленського, метою зустрічі є створення плану дій із деескалації війни. Одразу було відомо, що спільне комюніке саміту підпишуть не всі учасники. Однак рішення зустрічі всеодно мають донести до РФ та запросити представників країни-агресора на черговий Саміт миру. Зеленський вважає, що наступного разу буде можливість зафіксувати реальний кінець війни. Про те, як минув перший день саміту у Швейцарії, читайте тут.

Тим часом видання The New York Times оприлюднило текст документа, який напрацьовували в Стамбулі українська та російські делегації ще на початку війни, коли російські танки стояли під Києвом. На цей документ, який за словами Путіна «майже ратифікували» у Верховній Раді, любить посилатися вождь росіян. Оприлюднений американським виданням «мирний план» важко назвати якось інакше, аніж капітуляцією.

Неділя, 16 червня: прайд у Києві, мовний скандал в Одесі, фінальна декларація саміту

У неділю за ініціативою ЛГБТ-спільноти в Києві відбувся «Марш рівності». Подія, до якої доєдналися представники іноземних посольств, тривала приблизно пів години. Очолили колону військові з «нетрадиційною орієнтацією». Але подолали вони близько ста метрів, після чого розійшлися — організатори боялися провокацій. Річ у тім, що водночас у центрі столиці зібрався мітинг «За традиційні цінності». Учасники прорвали поліцейський кордон, проте масштабних сутичок не було.

Тим часом Одесі розгорівся мовний скандал: з бізнес-заходу «Вечір нетворкінгу» вигнали учасницю, яка вимагала вести його українською мовою, або надати перекладача. Організатори оголосили, що вона зриває захід і під оплески публіки наказали охороні «розібратися». Скандал набув розголосу, у мережі організаторам радили забиратися до РФ, або виконувати українське законодавство. Користувачі нагадали, що однією з вимог Путіна в його «мирному плані» є забезпечення статусу російської мови, як другої державної.

У неділю був фінальний день Глобального саміту миру. Сторони визначилися щодо формулювань, які виявилися позитивнішими для України, ніж у попередніх варіантах. Комюніке саміту миру у Швейцарії підписали 80 країн і чотири організації. Відмовилися підписувати документ Індія та Саудівська Аравія, натомість дещо неочікувано поставили свої підбписи представники Угорщини, Сербії та Туреччини. Наприкінці учасники зробили фінальну фотосесію, під час якої прем’єр Канади Джастін Трюдо вигукнув «Слава Україні!», а йому дружньо відповіли «Героям слава».

На перший Саміт миру прибули представники 101 країни та організації з різних куточків планети. Фото з відкритих джерел
На перший Саміт миру прибули представники 101 країни та організації з різних куточків планети. Фото з відкритих джерел

Рішення Саміту стане основою для майбутніх перемовин із Путіним — на цьому сходяться більшість лідерів світу. У Росії подія викликала напад люті, пропагандист Володимир Соловйов закликав до геноциду українців, зокрема пропонував завдати удару по Київській греблі. Прем'єр-міністрка Італії Джорджа Мелоні заявила, що потрібно змусити Росію погодитися з умовами, які висунула світова громадськість.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.