Глобальний саміт миру 15 червня стартує у Швейцарії: чи допоможе він Україні

Читать на русском

У дводенному саміті візьмуть участь представники майже 100 країн

Читать на русском
Глобальний саміт миру 15 червня стартує у Швейцарії
Саміт миру у Швейцарії

У дводенному саміті візьмуть участь представники майже 100 країн

У суботу, 15 червня, у швейцарському Бюргенштоці стартує дводенний Глобальний саміт миру. Як пишуть швейцарські ЗМІ, місто вперше за століття відкрився для заможної публіки. Делегації 92 країн та восьми міжурядових організацій візьмуть участь у міжнародній конференції про шляхи досягнення миру в Україні.

Про старт роботи саміту повідомив уряд Швейцарії. Серед учасників – 57 глав держав та урядів. Відкриє конференцію, яку також називають Самітом світу, 15 червня президент Швейцарії Віола Амхерд.

Саміт пройде на курорті Бюргеншток у кантоні Люцерн. Швейцарія з ініціативи Києва організувала цей міжнародний захід, щоб обговорити шляхи протистояння російській агресії та досягнення миру в Україні. Учасники мають обговорити мирний план із 10 пунктів, запропонований президентом України Володимиром Зеленським. Він передбачає повне виведення російських військ з території України у межах 1991 року, повернення Україні окупованого Криму та виплату репарацій.

Глобальний саміт миру 15 червня стартує у Швейцарії: чи допоможе він Україні 1

Крім того, на саміті обговорюватимуться й інші сторони мирного процесу: продовольча безпека, важливою частиною якої є постачання сільськогосподарської продукції з України, ядерна безпека, повернення українських дітей, яких незаконно викрала Росія, обмін військовополоненими та інші гуманітарні питання.

Хто візьме участь у саміті?

До 14 червня свою присутність на саміті підтвердили 16 президентів, включаючи Володимира Зеленського та президента Швейцарії Віолу Амхерд, а також глави 20 урядів. До списку увійшли канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, глава японського кабміну Фуміо Кісіда, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президент Франції Еммануель Макрон, президент Грузії Саломе Зурабішвілі, а також президенти Молдови та Польщі. Угорщина теж буде присутня на конференції. Щоправда, від Будапешта поїде не прем’єр-міністр Віктор Орбан, а глава МЗС Петер Сійярто.

Спочатку повідомлялося, що на саміті не буде президента Аргентини Хав'єра Мілея, проте потім у Каса Росада (його резиденції) заявили, що аргентинський лідер таки прилетить до Швейцарії на перший день конференції і відлетить відразу після переговорів із Зеленським.

У заході також візьмуть участь голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн та голова Євроради Шарль Мішель, генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Буріч та представники ОБСЄ. Буде і делегація ООН, проте без генсека Антоніу Гутерріша. Свою участь також підтвердив патріарх Константинопольський Варфоломій I. Запрошення надійшло і Папі Римському Франциску.

Сполучені Штати на саміті у Швейцарії представлятиме віце-президент Камала Гарріс, також у складі делегації – радник президента з нацбезпеки Джейк Салліван. А ось американського лідера Джо Байдена на саміті не побачать - на цей час у нього заплановано передвиборчий збір коштів для його кампанії у Каліфорнії, повідомляло агентство Bloomberg.

При тому, що напередодні конференції Байден географічно перебував у Європі, причому двічі: 5 червня він прибув у рамках великого передвиборчого турне до Франції, де провів п'ять днів та взяв участь в урочистостях з нагоди 80-річчя висадки союзників у Нормандії. Після цього голова Білого дому встиг злітати додому — побачити сина Хантера, а потім знову вирушив до Італії на саміт G7, який проходив 13—15 червня. Саме там, на полях "сімки", Байден та Зеленський підписали угоду про безпеку. Однак далі до Швейцарії вони разом не пішли.

Глобальний саміт миру 15 червня стартує у Швейцарії: чи допоможе він Україні 1

Раніше президент України не приховував розчарування рішенням Байдена не їхати на саміт миру. Зеленський назвав це не найсильнішим рішенням США.

"Я вважаю, що Байден потрібен на саміті миру та іншим лідерам, які дивляться на реакцію США. Його відсутності аплодуватиме Путін, причому стоячи", — заявляв Зеленський на спільній прес-конференції з прем'єром Бельгії Олександром Де Кроо наприкінці травня.

Москва до участі у саміті не запрошена. Російських представників планують залучити через посередників на наступному етапі. Росія, у свою чергу, заявляла, що не взяла б участі у зустрічі, навіть якби її запросили, оскільки не збирається обговорювати виведення військ з України. Зеленський неодноразово заявляв, що Росія намагатиметься зірвати мирну конференцію, можливо, і з використанням своїх китайських союзників.

Справедливий мир для України

Пріоритетом мирного саміту у Швейцарії є просування української концепції справедливого миру та підтримка дипломатичних зусиль Києва, пояснив в інтерв’ю Fake Hunter німецький політик, депутат Бундестагу від ХДС Родеріх Кізеветтер.

"Конференція у Швейцарії – це дуже хороша ініціатива, яка підтримує мирний план Зеленського", – каже депутат від ХДС.

Він пояснює, що найважливішим завданням цього саміту є формування політичної підтримки Києва якомога більшою кількістю країн, щоб забезпечити розвиток "тривалого миру в Україні та Європі на основі Статуту ООН і міжнародного права, а також у довгостроковій перспективі"

Кізеветтер попереджає, що не варто очікувати, що конференція у Швейцарії "раптом призведе до того, що Росія піде з України" і почне предметні переговори.

Мирний саміт, написав Зеленський у X, "дозволить світовій більшості зробити кроки у сферах, важливих для всіх: ядерна та продовольча безпека, звільнення в’язнів і депортованих, у тому числі депортованих українських дітей".

"Я вдячний усім, хто вирішив взяти в цьому участь і продемонструвати свою вірність ідеї миру, міжнародного права та Статуту ООН", – написав Зеленський.

Він додав, що як відповідальна глобальна більшість учасники "повинні докласти всіх зусиль, щоб війни, акти агресії, окупації припинилися і ніколи не повторювалися".

Тому саміт був підготовлений у формі, який би дозволив "кожній нації продемонструвати свої лідерські якості" для досягнення спільних цілей, зазначив український президент.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.