Зрада союзника: Білорусь постачала зброю Азербайджану під час війни з Вірменією - ЗМІ

Баку пропонувалися модернізація артилерійських систем та постачання нового обладнання для ведення радіоелектронної боротьби та використання безпілотних систем

Пашинян, Лукашенко, Алієв
Білорусь постачала зброю Азербайджану під час конфлікту з Вірменією

Незважаючи на союзницькі відносини та спільне членство в ОДКБ під егідою Росії, Білорусь порушила принципи безпеки, постачаючи сучасне озброєння Азербайджану – ворогу Вірменії. У період з 2018 по 2022 рік Мінськ активно підтримував азербайджанські збройні сили, надаючи їм допомогу. Саме тоді напруженість у стосунках між Вірменією та Азербайджаном сягнула апогею.

Про це пише видання Politico з посиланням на документи, що свідчать про постачання зброї. Ці документи пояснюють рішення Вірменії цього тижня оголосити про наміри вийти з військового альянсу ОДКБ.

Пакет документів із понад десятка листів, дипломатичних нот, товарних накладних та експортних паспортів свідчить, що Білорусь активно допомагала збройним силам Азербайджану в період між 2018 і 2022 роками, коли напруженість у відносинах з Вірменією досягла піку.

Серед послуг, які пропонувалися Баку, були модернізація артилерійських систем та постачання нового обладнання для ведення радіоелектронної боротьби та використання безпілотних систем. Отримані документи свідчать про те, що білоруське державне агентство з експорту озброєнь вело листування з вітчизняними оборонними підприємствами щодо замовлення для Азербайджану найсучаснішого обладнання для наведення артилерії на ціль. Окрім того, листування між урядами двох країн підтверджує закупівлю Азербайджаном мобільних станцій радіоелектронної боротьби "Гроза-С" для потреб своїх збройних сил.

У вересні 2022 року Азербайджан розпочав військову операцію проти Вірменії, захопивши низку стратегічно важливих висот на вірменській території. Вірменська сторона звернулася за допомогою до Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), але згодом розкритикувала блок за бездіяльність, адже ОДКБ обмежилася лише відправленням делегації для врегулювання конфлікту.

Попри те, що на папері Александр Лукашенко є союзником Вірменії, раніше він називав президента Азербайджану Ільхама Алієва "нашою людиною" і казав, що ОДКБ було б "неправильно" протистояти йому. Алієв, зі свого боку, у 2022 році заявив, що "в ОДКБ у нас більше друзів, ніж у Вірменії". Експерти впевнені, що Білорусь, як один із найближчих союзників Москви, навряд чи діяла б без мовчазної підтримки Кремля.

Конфлікт в Нагорному Карабаху

Азербайджан вимагав від Єревану полишити територію чотирьох сіл у Нагірному Карабаху, які Вірменія контролює від початку 90-х. Йдеться про Баганіс Айрим, Ашаги Аскіпара, Хейрімли й Гизилгаджили. Ця вимога вважалася кроком до делімітації державного кордону, без чого неможливим є укладання мирного договору, що стабілізував би безпекову ситуацію в регіоні.

19 березня, на зустрічі із жителями спірних сіл, прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що його уряд розглядає можливість передати територію чотирьох населених пунктів Азербайджану. За його словами, це необхідно для продовження переговорного процесу, інакше Баку може вдатися до воєнних дій.

Після відновлення контролю над невизнаним Нагірним Карабахом, Баку запровадило заходи з реінтеграції регіону. У результаті приблизно сто тисяч етнічних вірмен покинуло регіон і мігрували до Вірменії. Поки триває переговорний процес, у регіоні зберігається висока ймовірність виникнення нових конфліктів. Періодично між збройними силами країн виникають прикордонні сутички. Єреван вважає, що Росія, союзник Вірменії по ОДКБ, зрадила свої зобов’язання, тому робить кроки до інтеграції в ЄС.

Нагадаємо, 12 червня прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про підготовку до виходу Вірменії з ОДКБ. За його словами, блок, в який завела країну колишня влада, виявився «альянсом-бульбашкою». Один з членів якого не те що відмовився виконувати свої союзницькі зобов'язання, а змовився з Азербайджаном, щоб Баку могло розпочати бойові дії в Нагірному Карабасі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube