В деяких країнах 31 грудня є офіційним вихідним днем, а в інших, як 2021 року в Україні, скороченим робочим
31 грудня 2022 року - субота. Цього дня 54 роки тому відбувся перший у світі політ надзвукового пасажирського літака Ту-144, а у 1999-му Борис Єльцин пішов у відставку з посади президента Російської Федерації і передав свої повноваження Володимиру Путіну. Сьогодні останній день 2022 року і 311 день війни Росії проти України. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
Сьогодні Переддень Нового року. По всьому світу готуються зустрічати новий рік та святкувати. Також сьогодні - День солідарності азербайджанців всього світу.
Новий рік – одне з державних свят в Україні, яке є найдавнішим і найпопулярнішим календарним святом. Відзначається Новий рік 1 січня кожного року, святкується в ніч з 31 грудня на 1 січня за григоріанським календарем. Дата святкування Нового Року, так само як і традиції, пов'язані з ним, зазнали істотних змін за останні століття.
Щоб задобрити символ наступаючого року, необхідно підібрати відповідний одяг, прикраси для дому та сервіровку столу. Астрологи запевняють, що таку уважність і повагу Господар року обов'язково помітить, оцінить і обдарує своєю прихильністю, збільшуючи шанси на чудове втілення наших бажань і цілей.
Святкова вечеря зазвичай складається з кількох страв, серед яких часто (традиція з радянських часів) є салат олів'є, мандарини, традиційний напій — ігристе вино. З віддаленням від радянських часів святковий стіл стає різноманітнішим, зокрема, популярними новорічними стравами стали стейки, м'ясо по-французьки, запечені індичка чи качка, свиняча вирізка, грецький салат тощо.
Також 31 грудня – Всесвітня година миру (або Медитація заради миру у всьому світі). Вперше глобальна медитація була проведена 1995 року. Це був задум доктора школи метафізики Барбари О’Гуїнн Кондрон (штат Міссурі, США). Традиційно медитацію проводять з 23:30 31 грудня до 12:30 1 січня.
Якщо ви також хочете приєднатися до медитації, вам знадобиться інструкція для початківців:
Перший президент незалежної Росії Борис Єльцин запам'ятався полум'яними демократичними спічами, боротьбою з прибічниками посилення радянської влади і ліквідацією СРСР (разом із постом його президента - політичного конкурента Єльцина Михайла Горбачова).
Інші знакові явища життя вже пострадянської Росії, які асоціюються з Єльциним - економічна криза, війна в Чечні, загроза комуністичного реваншу, алкогольні скандали в верхах, "дорррогие рассияне, паннимаеш" і подібність до пізнього Брєжнєва.
Рейтинг Єльцина впав дуже низько, але він не став очікувати чергових президентських виборів - у канун міленіуму він оголосив, що йде у відставку. Для промови він обрав найбільш ностальгічний для багатьох момент - новорічне телезвернення президента. Це стало сюрпризом і шоком для росіян.
"Я втомився, я йду, - говорить в останній офіційній промові Борис Єльцин. - Поступаюся місцем новому поколінню, яке зробить краще".
Виконуючим обов'язки голови держави став тодішній прем'єр-міністр РФ Володимир Путін. Він теж виступив із новорічним вітанням, а через три місяці, у березні 2000 року його успішно обрали президентом.
1347 — в Європі почалася епідемія бубонної і легеневої чуми, що тривала чотири роки.
1695 — в Англії запровадили податок на вікна — щоби його не платити, дехто з громадян закладав їх цеглою.
1807 — чеський професор Франтішек Герстнер представив перший в Європі проєкт кінної залізниці.
1808 — французький вчений Жозеф Гей-Люссак сформулював один зі своїх газових законів.
1857 — указом британської королеви Вікторії столицею Канади проголошено місто Оттава.
1869 — британський археолог Джон Вуд виявив на південь від Ізміра руїни храму Артеміди, який вважався одним із семи античних чудес світу.
1907 — мешканці Нью-Йорку вперше масово зібралися зустріти Новий рік на площі Таймс-Сквер (тоді — Лонгакр).
1938 — в США презентували прилад для визначення вмісту алкоголю в крові водіїв через аналіз повітря, яке ті видихали.
1968 — перший у світі політ надзвукового пасажирського літака Ту-144.
1989 — у Києві відкрили першу ділянку Сирецько-Печерської лінії метрополітену з трьома станціями — «Золоті ворота», «Палац спорту», «Мечникова» (нині «Кловська»).
1990 — Гаррі Каспаров переміг Анатолія Карпова у матчіза звання чемпіона світу з шахів.
2004 — на Тайвані відкрили хмарочос «Тайбей 101», найвищий на той час у світі — 509 м.
2009 — у Литві зупинили Ігналінську атомну електростанцію, що працювала з 1983 року.
Сер Філіп Ентоні Гопкінс (англ. Philip Anthony Hopkins; нар. 31 грудня 1937, Порт-Толбот, Уельс, Велика Британія) - валлійський актор і режисер. Обіймає британське та американське громадянство.
1963 - закінчив Королівську академію драматичного мистецтва і почав роботу у театрі. 1967-1970 - був членом трупи Британського національного театру, потім переїхав до США і почав зніматися у кіно та на телебаченні. 1992 - отримав нагороду «Оскар» за роль маніяка-канібала в «Мовчанні ягнят». Режисерська робота Гопкінса - кінострічка «Серпень» (1996), за мотивами твору Антона Чехова «Дядя Ваня».
1987 - отримав від королеви Єлизавети II титул командора ордену Британської імперії, у 1993 - лицаря-бакалавра. Так був оцінений його доробок у кіномистецтві та участь у популяризації Британії у світі. 12 квітня 2000 - зберігаючи британське громадянство, Гопкінс став громадянином США. 26 квітня 2021 року - отримав нагороду «Оскар» у номінації «Найкращий актор» за роль у фільмі «Батько».
1378 — Альфонсо де Борджіа, згодом Папа Римський Калікст III.
1596 — Петро Могила, український політичний, церковний і освітній діяч.
1747 — Готфрід Бюргер, німецький поет.
1842 — Джованні Больдіні, італійський художник.
1869 — Анрі Матісс, французький художник.
1880 — Джордж Маршалл, американський генерал, голова об'єднаного штабу союзників у роки Другої Світової війни, держсекретар США, розробник плану економічного відродження післявоєнної Європи.
1935 — Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд, король Саудівської Аравії з 2015 року.
1941 — Алекс Фергюсон, шотландський футбольний тренер.
1943 — Бен Кінгслі, британський актор індійського походження.
1948 — Донна Саммер, американська співача.
Нагадаємо, 30 грудня рівно сто років тому створили СРСР. Нова комуністична держава об'єднала більшу частину території колишньої російської імперії з населенням 134 мільйони чоловік і стала першою у світі країною, заснованою на ідеології марксизму.
Новорічні вихідні, 31 грудня - 1 січня, в Україні будуть зовсім не зимовими. Сніг очікується лише у Сумській та Чернігівській областях. В інших регіонах без істотних опадів та до +10 тепла.