30 грудня — створили СРСР: як цей день вплинув на формування світу

На сьогодні відновлення СРСР не хочуть 87% українців

30 грудня — створили СРСР: як цей день вплинув на формування світу
Ілюстрація “СССР будує соціалізм”, Фото: GettyImages

30 грудня 2022 року - п’ятниця. В цей день рівно сто років тому створили СРСР. Про передумови, діяльність, наслідки й розпад – читайте в нашому матеріалі. Війна росії проти України триває вже 310 днів. До кінця року залишився лише один день.

30 грудня 1922 —2215 делегатів, що входити до Першої ради СРСР приїхали в Москву, щоб прийняти Конституцію СРСР. Одначе на самому засіданні РСФРР, УСРР, Білоруської СРР та Закавказької СФРР розглянули й схвалили “в основному” проєкт Декларації та Договору про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік. За яким нова комуністична держава об'єднала більшу частину території колишньої російської імперії з населенням 134 мільйони чоловік і стала першою у світі країною, заснованою на ідеології марксизму.

Створення СРСР

Доопрацьований “Договір про створення СРСР” у ЦВК затвердили лише за рік, в липні 1923. Тоді ж ввели в дію і Конституцію СРСР, яку ухвалили якраз 30 грудня 1922 року як “Декларацію про створення СРСР”. В той таки час з'явилися й Ради народних комісарів й всесоюзних наркоматів, а 6 липня згодом визнали святковим днем.

Карта СРСР станом на середину 1923 року
Карта СРСР станом на середину 1923 року

За 69 років існування Союзу в цей же день, 30 грудня, в Києві відкрили першу лінію швидкісного трамвая. Для радянського часу це було в новинку. Разом з тим, цього ж дня 1981 року президент США Рональд Рейган звинуватив СРСР у причетності до політичної кризи в Польщі. Тоді ж проти на Радянський Союз наклали економічні санкції й припинили переговори про продаж зерна і ембарго на постачання обладнання для Транссибірського газопроводу.

Як радянська влада шкодила українцям

1. Страти НКВДшниками

Головний каральний орган більшовицької держави – НКВД був відомий тим, що страчував людей без будь-якого вироку й розбору, від підозрюваних до випадково затриманих. Найбільш жорстоким епізодом виявися розстріл у Львові, де в трьох в’язницях, згідно зі свідченнями начальника тюремного відділу НКВД по Львівській області лейтенанта Лермана, у 1941 році розстріляли 924 людини.

2. Замовчування небезпеки

Під час другої світової, радянська пропаганда взагалі нічого не казала про масові розстріли єврейського населення. А коли діватися було нікуди такі акції визнавали подавали як страти “комсомольського та комуністичного активу”. Найжорстокішим свідченням цього злочину став розстріл більшовиками майже всього єврейського населення Києва. Відтак, із приблизно 1,5 млн євреїв, що залишилися на окупованій німцями території України, не вижив майже ніхто.

3. Депортації мирного населення

Як тоді, так і нині Кремль займається політикою “переселення”. Так званих “зрадників” примусово вивозили з країни аби знищити протестний потенціал. Спочатку на Волгу вивезли приазовських німців. А потім кремлівське керівництво звинуватило в колабораціонізмі чимало етносів. Найвідомішим прикладом такої практики стали кримські татари. З Криму радянська влада в 1944 році вивезла майже 180 тис. кримських татар – до Середньої Азії. А згодом, депортувала кримських вірмен, болгар та греків. Українців вивозили на Донбас та Сибір. Тож протягом 1945–1947 років через звинувачення в націоналізмі та “пособництві УПА”  понад 80 тис. людей із Західної України “вимушено переїхали”, а ще близько 500 тис. були вивезені із західноукраїнських земель, які згідно з рішенням Сталіна передали Польщі.

Які історичні події сталися цього дня у світі

1905 — Француз Віктор Емері на автомобілі «Darracq» з бензиновим двигуном встановив новий світовий рекорд — поблизу Арле-Салон він розвинув швидкість 109.589 миль/год (177.5 км/год).

1927 — в Токіо між районами Уено і Асакуса почав діяти перший в Азії метрополітен.

1947 — під тиском комуністів останній король Румунії Міхай I зрікся престолу. Міхай став третім і останнім східноєвропейським монархом, який втратив владу в країнах, що опинилися під впливом СРСР після Другої світової війни. На сьогодні (квітень 2012) — Міхай I — єдиний із живих кавалерів вищого радянського ордену "Перемога".

1968 –  четвірка британських рокерів під назвою Led Zeppelin дали перший концерт у США — вони виступили на "розігріві" групи Vanilla Fudge. Через рік Led Zeppelin стали знаменитими, через два — великими, через три — найкращой рок-групою у світі.

2006 – у Багдаді за вироком суду повішено президента Іраку Саддама Хусейна. Страта Саддама Хусейна відбулась о 3:00 за місцевим часом за кілька хвилин до початку свята Курбан-байрам (Дня жертвопринесення) в штаб-квартирі військової розвідки Іраку в Багдаді. У момент страти він читав молитву під гнівні крики оточуючих.

2011 – майже через два тижні по смерті Великого Керівника Корейської Народно-Демократичної Республіки Кім Чен Іра, його спадкоємцем при владі став молодший син 28-літній Кім Чен Ин. 

95 років з дня народження Робера Оссейна

30 грудня 1927 року народився французький актор, режисер та театральний діяч Робер Оссейн. За все своє життя чоловік встиг знятися у сотні фільмів, серед яких: “Мороз по шкірі", "Грім небесний", "Друга істина", "Точка падіння", "Пограбування", "Якби Дон- Жуан був жінкою ... ", "Професіонал", "Знедолені", "Людина та її собака" та інші. Однією з найвідоміших робіт актора була роль графа Жоффрея де Пейрака у французькій кіносазі “Анжеліка”, що стала знаковою подією у кар'єрі Робера.

Партнеркою з п'яти фільмів із циклу «Анжеліка» стала французька актриса Мішель Мерсьє.
Партнеркою з п'яти фільмів із циклу «Анжеліка» стала французька актриса Мішель Мерсьє.

Режисерський дебют у кіно відбувся у 1956 році, коли у світ вийшла картина під назвою “Негідники потраплять у пекло”. В цьому фільмі Осейн був і автором сценарію та і головним персонажем. Як режисер він зняв близько 20 фільмів, до яких сам же писав сценарії.

Сьогодні Роберо Оссейну було б 95.
Сьогодні Роберо Оссейну було б 95.

Життя актора зупинилося два роки тому. За словами дружина Оссейна, актриси Кендіс Пату, її коханий помер уранці 31 грудня у лікарні після Covid-ускладнень.

Робер Оссейн разом з третьою дружиною актора Кендіс Пату.
Робер Оссейн разом з третьою дружиною актора Кендіс Пату.

День Народження сьогодні відзначають:

1906 — Святослав Гординський, український художник, графік, поет, мистецтвознавець, журналіст, громадський діячів.

1912 — Андрій Сова, український актор, гуморист, майстер художнього слова.

1935 — Омар Бонго, президент Габону у 1967—2009. Як африканський президент розкрадав скарбницю заради молодих коханок, дорогих машин та будинків у Парижі

Омара Бонго вважають найбільшим корупціонером.
Омара Бонго вважають найбільшим корупціонером.

1942 — Володимир Буковський, радянський дисидент, правозахисник, письменник, публіцист, історик.

1946 — Патті Сміт, американська співачка, автор текстів, композитор.

1961 — Бен Джонсон, канадський спринтер, рекордсмен світу з бігу на 100 метрів. Однак 1988 року чоловіка дискваліфікували. Він вживав допінг й через дорогу у великий спорт та участь у Олімпійських іграх для спортсмена закрита.

Чоловіка позбавили золотих нагород через вживання допінгу.
Чоловіка позбавили золотих нагород через вживання допінгу.

1971 - Волощук Назар Олександрович, український бандурист, співак, громадсько-політичний діяч.

1975 — Тайґер Вудс, легенда світового гольфу, переможець понад 100 турнірів. Один з найбагатших спортсменів світу. Його унікальна техніка принесла наприкінці 2000-х близько 100 мільйонів доларів.

Найбільше коштів Тайгер Вудс заробив на зйомках в рекламних кампейнах.
Найбільше коштів Тайгер Вудс заробив на зйомках в рекламних кампейнах.

1984 — Леброн Джеймс, один з найвідоміших баскетболістів світу. Триразовий чемпіон НБА. (2012, 2013, 2016)

Нагадаємо, вчора, 29 грудня, ми розповідали про наймасовіший наліт гітлерівської авіації на Лондон. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube