Китай приховано постачає Росії дрони під виглядом холодильників - Reuters

За даними журналістів, китайські двигуни, вироблені компанією Xiamen Limbach Aviation Engine Co., потрапляють до російського оборонного підприємства "Купол"

Допомога Китаю Росії
Як Китай допомагає Росії. Колаж: Інформатор, Getty Images

Китай допомагає Росії з дронами. Піднебесна прихован постачає росіянам бойові двигуни під виглядом "промислових холодильних установок". Все це для того, щоб обійти західні санкції.

Про це пише Reuters. За даними журналістів, китайські двигуни, вироблені компанією Xiamen Limbach Aviation Engine Co., потрапляють до російського оборонного підприємства "Купол" під виглядом "промислових холодильних установок".

Відомо, що у жовтні 2024 року США та ЄС запровадили санкції проти Xiamen та низки інших компаній. Після цього з постачанням запчастин почала працювати нова китайська фірма Beijing Xichao International Technology and Trade. Ця компанія передає деталі російській стороні - і це підтверджується рахунками-фактурами, митними документами та внутрішнім листуванням "Купола".

У розпорядженні журналістів опинився внутрішній документ "Купола", де йдеться, що цього року з Міноборони РФ укладено контракт на виробництво понад 6 тисяч дронів "Гарпія" порівняно з 2 тисячами у минулому. Станом на квітень 2025 року уже передали понад 1,5 тисячі апаратів.

Українська розвідка зазначає, що Росія щомісяця запускає близько 500 цих безпілотників по військових та цивільних об’єктах в глибокому тилу України. Водночас у Пекіні заперечують цю інформацію.

"Те, що ці товари вказуються як "охолоджувальні прилади", дозволяє експортувати їх до Росії, не викликаючи підозр в уряду Китаю", - кажуть джерела Reuters.

Китай та РФ

Володимир Зеленський ввів у дію санкції РНБО проти п'яти китайських компаній. Під обмеження потрапили, зокрема, ті, що допамагають Росії. Їхні деталі знайшли були виявлені Шахедах, якими росіяни атакують Україну.

У квітні президент Володимир Зеленський ще у квітні повідомляв, що українські спецслужби мають докази постачання Пекіном зброї до РФ. Зокрема, йдеться про боєприпаси, артилерійські компоненти, а також виробництво окремих видів озброєнь на території Росії за участю китайських фахівців.

"За нашими даними, Китай не лише допомагає Росії технічно, а й фактично залучений до виробництва зброї на її території", - заявив Зеленський, посилаючись на дані СБУ та військової розвідки.

Окремі джерела, зокрема Financial Times, звертали увагу на оголошення китайських організацій, які шукали для РФ обладнання для боротьби з безпілотниками - зокрема глушники, детектори дронів і системи РЕБ.

У Китаї всі звинувачення офіційно відкидають. Речник МЗС Лінь Цзянь наголосив, що Пекін не лише не постачає летальну зброю, а й суворо контролює експорт технологій подвійного призначення. Він також заявив, що КНР виступає виключно за мирне врегулювання війни та підтримує дипломатичний підхід.

Попри це, країни НАТО продовжують фіксувати тісну кооперацію між Москвою та Пекіном, зокрема у сфері технологічних закупівель. Західні аналітики вказують на непрямі схеми постачання та "сірі" маршрути обігу товарів подвійного призначення. У підсумку, питання можливої китайської участі в озброєнні Росії залишається одним із ключових факторів занепокоєння у Вашингтоні, Брюсселі та Києві - і, ймовірно, продовжить домінувати в міжнародному порядку денному найближчим часом.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити