Законопроєкт 13533, поданий президентом України як невідкладний, відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП
У НАБУ відреагували на законопроєкт президента Володимира Зеленського про незалежність антикорупційних органів. Там кажуть, що документ відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності антикорупційних інституцій.
Про це повідомила пресслужба НАБУ у Telegram. Антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура брали участь в розробці законопроєкту.
Також там відповіли на запити медіа щодо нібито нових ризиків для незалежності НАБУ у зв’язку з положеннями документу. Зокрема, уточнили, що перевірку на поліграфі пропонується проводити не СБУ, а Управлінню внутрішнього контролю Бюро. Закон передбачає, зокрема, проходження поліграфа працівниками НАБУ, які мають доступ до державної таємниці. Ці перевірки пропонується проводити саме УВК НАБУ.
"Варто наголосити: застосування поліграфа в таких випадках — усталена внутрішня практика Бюро. Працівники проходять поліграф під час службових розслідувань, призначень і перепризначень. Це не новація, а інструмент внутрішньої доброчесності. У 2024 році УВК провело понад 200 психофізіологічних опитувань працівників НАБУ із використанням поліграфа. Важливо, щоби методологія таких перевірок, затверджена НАБУ і СБУ, виключала ризики втручання в оперативну діяльність або тиск на працівників", - йдеться у повідомленні.
Крім того, спікер парламенту Руслан Стефанчук розповів, коли Верховна Рада може розглянути законопроєкт. Він уточнив, що документ розглянуть "значно раніше, ніж за місяць".
"Документ буде розглянуто парламентом на найближчому пленарному засіданні", - сказав Стефанчук.
Президент Володимир Зеленський подав до парламенту законопроєкт, який фактично скасовує нещодавні спроби урізати повноваження ключових антикорупційних структур - НАБУ та САП. Цей документ, на думку президента, має на меті відновити реальний баланс у системі правопорядку, очистивши її від політичного тиску і "російського впливу". Водночас із поданням законопроєкту сайт Верховної Ради оприлюднив його основні положення.
Народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк, який є співавтором альтернативного проєкту закону - №13531, різко розкритикував президентський. Зокрема, він натякнув на імітацію реформ і "повернення того, що самі ж і ламали". Згідно з текстом, документ: