Не лише південь: сарана загрожує Полтавській та Кіровоградській областям

Висока температура повітря, тривала посуха та наявність занедбаних земель поблизу зони бойових дій сприяють розвитку цього шкідника, також вагомою причиною виникнення поточної ситуації в Херсонській та Запорізькій областях є екоцид РФ - руйнація Каховської ГЕС та ведення бойових дій

Сарана Фото: Держпродпотребслужба
Сарана Фото: Держпродпотребслужба

Нашестя сарани охопило щонайменше п’ять областей: Херсонську, Запорізьку, Одеську, Дніпропетровську та Вінницьку. Фахівці б’ють на сполох, адже якщо не буде найближчим часом рясних опадів або зниження температури, зграї сарани можуть мігрувати далі на північ – до Полтавської та Кіровоградської областей.

Як зазначив еколог заповідника "Хортиця" Михайло Муленко, спалах може вщухнути лише з приходом холодів або вологої погоди, оскільки ці комахи не здатні виживати у зимових умовах, а їхні яйця при зниженні температури – вимерзають. 

За даними Держпродспоживслужби, на території України наразі виявлено кілька видів сарановидних комах, які активно розмножуються та мігрують. Основною причиною масового поширення вказують катастрофу на Каховській ГЕС, яку спричинила Росія. Знищення екосистеми та тривалий період посухи створили ідеальні умови для розмноження сарани. За словами заступника Голови Держпродспоживслужби, Головного державного фітосанітарного інспектора Вадима Чайковського, розмноженню комах сприяє надмірна температура та відсутність обробки полів у посушливих районах. Саме це дозволяє популяції сарани швидко зростати та охоплювати дедалі більші території.

Як йде боротьба з сараною

Як зазначив Вадим Чайковський, боротьба із сараною – це спільна справа влади, бізнесу та населення. У регіонах, де зафіксовано розвиток саранових створюються координаційні штаби, до складу яких входять представники Держпродспоживслужби, місцевої влади, аграріїв, ДСНС та інших служб.

“Для знищення та локалізації сарани застосовують інсектициди, дозволені до використання в Україні відповідно до "Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні" з дотриманням регламентів їх застосування. Після проведення захисних заходів державні фітосанітарні інспектори здійснюють обстеження сільськогосподарських та інших угідь”, - сказав він.

В Україні є достатня кількість засобів захисту рослин, в тому числі інсектицидів, тому тут проблеми немає. Але повномасштабне вторгнення РФ і активні бойові дії на території нашої країни обмежують можливості щодо здійснення фітосанітарних заходів.

“Це створює додаткові ризики як для сільського господарства, так і для збереження ареалу дикої природи. Зміни стратегії з масовим розмноженням сарани – це лише відмова від авіаобробок та неможливість моніторингу на окупованих та прифронтових територіях”, - каже Вадим Чайковський.

Що робити фермерам

Вадим Чайковський зазначив, що у фазі личинок комахи малорухливі та легко піддаються локалізації. Тому він рекомендує фермерам та агропідприємствам ретельно відстежувати стан угідь та:

Не лише під час війни

Раніше в Україні також фіксувались випадки масового поширення сарани. Наприклад, влітку минулого, 2024 року, на території Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області було виявлено розвиток сарани перелітної (Locusta migratoria), у зв’язку з чим запроваджено особливий режим захисту рослин від на площі приблизно 100 га. Тоді поширення сарани вдалось локалізувати завдяки вчасно вжитим заходам, в тому числі застосовування дозволенних до використання в Україні інсектицидів наземним способом та авіаобробка. Загалом ліквідаційні та локалізаційні заходи були здійснені на площі 342 га. Найбільш значне поширення сарани в Україні було зафіксоване в 1958 році, що призвело до часткового знищення урожаю. Тоді для боротьби з сараною в Херсонській та Запорізькій областях залучались військові для боротьби з нашестям.

Як раніше повідомляв Інформатор, у Дніпрі зафіксували зграї сарани, які масово знищують рослинність і можуть викликати алергію в людей. Біологи пояснюють це наслідками кліматичних змін та руйнування екосистеми після знищення Каховського водосховища. Слідом за комахами до міста потягнулися й жаби - вчені закликають не панікувати: це природна міграція, яка відбувається щороку.

Читайте нас у Facebook

Image
Оперативні новини: Україна, світ, війна. Підпишись 👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити