Ця теорія заснована на припущенні вчених, що спиртне зміцнює соціальні зв'язки і творчі здібності
Історія винайдення алкоголю сягає дуже глибокої давнини. Археологічні знахідки свідчать про те, що люди вживали алкогольні напої близько 7000 років тому. Тоді вони були не просто засобом для розслаблення, а виконували більш важливу функцію.
Як пише видання IFLScience, посилаючись на дослідження вчених, алкоголь може бути кандидатом на місце спільного знаменника, який лежить в основі досягнень людського суспільства щодо утворення соціальних зв'язків та творчих надбань. Ця теорія отримала назву "гіпотеза пияцтва". Згідно з нею, вживання людством ще з прадавніх часів спиртного могло сприяти політичній згуртованості у стародавніх культурах, сприяючи виникненню складних товариств.
Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені проаналізували історичні етнографічні звіти, що відносяться до 186 неіндустріальних товариств по всьому світу. Вони шукали будь-які згадки про місцеві алкогольні напої. У ході цього дослідження було виявлено кореляцію між культурними традиціями вживання алкоголю та політичною складністю. Автори включили в дослідження тільки інформацію про традиційні слабоалкогольні ферментовані напої, такі як пиво і вина, бо більш міцні пов'язані зі значними негативними соціальними наслідками.
За їх словами, у сучасних західних культурах вживання міцного алкоголю пов'язане з соціальними заворушеннями, домашнім насильством, низькою продуктивністю праці, а також зі смертями. Натомість більш легкі напої можуть принести позитивні ефекти, які переважують негативні. За словами дослідників, антропологи давно відзначають, що алкоголь відіграє найважливішу сполучну функцію. Його соціальне вживання є активною силою у формуванні і трансформуванні особистої та групова ідентичність. Ба більше, вчені називають алкоголь потужним політичним інструментом, який зіграв значну роль у формуванні ранніх держав. Наприклад, Месопотамія, Єгипет, Китай та Анди.
За словами вчених, у стародавніх культурах вживання спиртного було частиною релігійних ритуалів та світських бенкетів, саме вони на той час виступали певним механізмом створення спілок, мобілізації робочої сили, створення взаємних зобов'язань та здійснення політичної влади. У деяких випадках алкоголь навіть виконував військову функцію. Тоді правителі влаштовували бенкети для воїнів з метою їх єдності.
Тож дослідження показують, що соціальні вигоди від вживання пива та вина вища ніж їх руйнівні ефекти. Тобто в цілому ці результати підтверджують "гіпотезу пияцтва", припускаючи, що алкоголь цілком міг зіграти певну роль у формуванні складних товариств по всьому світу.