Президент подав до Ради законопроєкт, який нібито має повернути незалежність НАБУ та САП. Але народний депутат Ярослав Железняк вже встиг охрестити документ дивним набором норм, частина з яких фактично дублює попередні порушення
Президент Володимир Зеленський подав до парламенту законопроєкт, який фактично скасовує нещодавні спроби урізати повноваження ключових антикорупційних структур - НАБУ та САП. Цей документ, на думку президента, має на меті відновити реальний баланс у системі правопорядку, очистивши її від політичного тиску і "російського впливу". Водночас із поданням законопроєкту сайт Верховної Ради оприлюднив його основні положення.
Народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк, який є співавтором альтернативного проєкту закону - №13531, різко розкритикував президентський. Зокрема, він натякнув на імітацію реформ і "повернення того, що самі ж і ламали". Згідно з текстом, документ:
Президент підкреслив, що це - крок у межах "стратегії трансформації держави". За його словами, документ містить напрацювання з боку очільників силових структур, антикорупційних органів та генерального прокурора.
"Не буде жодного російського впливу чи втручання в діяльність органів правопорядку, і - дуже важливо - всі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть", - заявив Зеленський напередодні.
Документ також містить низку положень, які стали предметом дискусій. Наприклад, як зазначив Железняк, внутрішні контролі НАБУ, САП, БЕБ, ДБР, НПУ та інших силових органів повинні проходити обов’язкове поліграфологічне тестування кожні два роки - за методикою, погодженою із СБУ.
Працівників із доступом до держтаємниці має перевіряти СБУ на предмет можливої співпраці з державою-агресором. Міністерству юстиції та Офісу генпрокурора доручено посилити міжнародну роботу з екстрадиції підозрюваних, а також з повернення вкрадених активів. Також Уряду доручено обмежити виїзд за кордон співробітникам НАБУ під час воєнного стану, окрім службових відряджень.
Нардеп Ярослав Железняк, коментуючи подання президента, іронічно заявив, що документ виглядає як "спроба відкрутити назад те, що було пролобійовано і проголосовано 22 липня в обхід закону та регламенту”.
"Ось це і є текст президента. Повернення норм, які так героїчно змінювали, тепер називають перемогою. Коротко - якась фігня", - додав нардеп.
Железняк помітив ще один цікавий нюанс у "рятівному" законопроєкті від президента. У сумнозвісному законі №12414, який фактично "ламав" НАБУ та САП, була одна маленька, але дуже показова правка.
Тепер підозру "керівнику постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України, або його заступнику" має право підписувати лише Генпрокурор. Якщо сказати простіше - йдеться про керівника Офісу Президента та його заступників.
"Зручно, але не прокатило", - підсумовує нардеп.
24 липня президент Володимир Зеленський заявив, що погодив текст нового законопроєкту, який має повернути незалежність антикорупційним органам - Національному антикорупційному бюро (НАБУ) та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП). За словами глави держави, документ також зміцнює систему правопорядку і захищає її від російського впливу. У Раді, при цьому попередньо вже зареєстрували альтернативний проєкт за авторством "Голосу" та "ЄС".
Нагадаємо, ухвалення перед цим скандального закону №12414, який фактично знищив незалежність НАБУ і САП, спричинило хвилю протестів у Києві, Львові та інших містах. Громадські організації та експерти вимагають повернення реальної незалежності антикорупційним органам, яка була основою для підтримки України з боку міжнародних партнерів, зокрема ЄС та США.