Промисловість б'є на сполох - через прорахунки Нафтогазу рекордно зросли тарифи на газ

Звичайні люди на собі це мало відчують, бо тариф на газ для населення не змінився. Втім, для промислових споживачів вартість газу з травня зросла на понад 60%

Газ, робота металургів. Фото: Pinterest
Газ, робота металургів. Фото: Pinterest

З травня в Україні спостерігається значне зростання вартості газу для бізнесу. Річ у тім, що дешевший вітчизняний газ державний "Нафтогаз України" забирає для наповнення своїх газосховищ і підготовки до наступного опалювального сезону. Через російські обстріли видобуток газу в Україні знизився, підприємства змушені купувати дорогий газ за кордоном. 

У середині червня газ в Україні на ринку подорожчав до понад 31 500 грн (з ПДВ) за тисячу кубометрів - такий рівень раніше був типовим лише для зимових періодів, коли значно зростало споживання. Ціни досягли найвищих показників з кінця листопада 2024 року. Для порівняння: на початку травня газ на внутрішньому ринку коштував 19,1 - 19,4 тис. грн (з ПДВ) за 1000 куб. м газу. Тобто подорожчання склало близько 65% з травня та на 75% з квітня. Порівняно з 2024 року - понад 90%!

І таке зростання відчули й виробники продуктів: наприклад, навіть цукру (енергоносії складають 20-30% вартості) та м'яса (курятини, свинини, яловичини). Щоб придбати тонну селітри (яка подорожчала услід за газом та електроенергією), аграрію тепер потрібно продати на 13% більше пшениці, ніж роком раніше. Як зазначає голова правління "Укрцукру" Яна Кавушевська, зараз проблема не стільки в вартості газу, як у відсутності його необхідної кількості на ринку.

Підняттю вартості енергоносіїв посприяв і конфлікт Ізраїля з Іраном (який грозив перекрити Ормузьку протоку - один з основних світових маршрутів для нафти й скрапленого газу), внаслідок чого подорожчав фрахт та страхування суден - на цих очікуваннях здорожчали добрива на 20-30% (через очікування ринку), але цей фактор поступово звівся нанівець після перемир'я між двома країнами. Через військовий конфлікт вартість газу у Європі (де його купує Україна) тимчасово підвищувалася у межах 15%

Роман Кравець з LNZ Energo підкреслює, що цього літа імпорт формує внутрішні ціни на ринку газу - і вони навіть можуть переважати вартість газу за кордоном, це пов'язано з низьким рівнем заповнення підземних газосховищ (ПСГ). Видання ExPro зазначає, що у першій половині 2025 року імпорт газу з-за кордону в Україну зріс у 12 разів - це найвищі показники з 2020 року. 

У компанії OSTHEM, яка виробляє добрива, зазначають, що для них газ - ключова частина собівартості. У травні компанія вже мала аварійні зупинки заводів та відправляла їй у простій. Це спричиняє додаткові витрати. 23 червня компанія підняла вартість на карбамід, селітру, КАС-32 - на 13-14%.

Черкаський "Азот" з групи OSTHEM
Черкаський "Азот" з групи OSTHEM

"Протягом червня ціна природного газу в Україні зросла майже на третину. І це враховуючи те, що в Україні з 2022 року заборонений експорт природного газу, і баланс між видобутком та споживанням мав бути нейтральним, отже як такий імпорт не був потрібен та не мав відобразитись на цінах на природний газ для промислових споживачів. Основна причина -  пошкодження виробничої інфраструктури "Нафтогазу", через що сильно зменшилася частка власного видобутку і довелось застосовувати імпорт", - підкреслює заступник директора з агровиробництва агрохолдингу "Галс Агро" Тарас Гавриленко. 

Експерт зазначає, що через загострення ситуації на Близькому Сході газ, який імпортує Україна з-за кордону, також подорожчав, і це відобразилося на цінах на внутрішньому ринку в Україні - бо дефіцит газу власного видобутку покривається імпортом. Експерт сподівається, що до осені ціни повернуться до більш-менш прийнятних - це буде пов'язано з заповненням газосховищ "Нафтогазом".

"Попри це ми вже бачимо розворот ринку, і ціна на біржах на природний газ почалася зменшувати. Саме тому особисто ми розглядаємо для себе можливість найближчими місяцями почати закупівлю природного газу в ПСГ, бо для нас, як для виробників цукру, дуже важливо мати запас газу на виробничий сезон. Як ми бачили минулого року, ціна на природний газ в Україні, як для населення, так і для виробництва, не залежала від зовнішніх котувань на біржах, а більше була прив'язана до рівня заповненості власних газосховищ. Тому є надія, що і цього року, як тільки власні газосховища будуть більш наповнені, ціна на ринку стабілізується, і на осінь ми будемо мати плюс-мінус адекватну вартість природного газу", - зазначає представник "Галс Агро" Тарас Гавриленко.

Голова концерну "Ярослав" (швейне виробництво) Олександр Барсук відзначає: бізнес витримає ціну на газ до 30 гривень за куб. А якщо ціна буде вищою, почнуться проблеми - не виключено скорочення виробництва та додаткове зростання цін.

Одна з галузей, яка відчула вплив подорожчання газу - це металургія. До війни газ давав до 15% вартості кінцевої продукції (крім електросталеплавильників). У компанії "Метінвест" у 2024 році витрати на електроенергію, газ та паливо зросли на 10% - до 749 млн дол. Така ж сама ситуація і в інших компаніях галузі.

Металургійне підприємство "АрселорМіттал Кривий Ріг" є одним з найбільших споживачів газу в Україні. Як нам повідомили на АМКР, подорожчання енергоресурсів (електроенергії та газу) ставить під сумнів рентабельність роботи. Нещодавно гендиректор заводу Мауро Лонгобардо в інтерв'ю вже казав, що при настільки дорогій електроенергії компанія може зупинити роботу в Україні - з початку повномасштабної війни іноземні власники вклали понад 1 млрд дол. на підтримку АМКР, який вже 3 роки є збитковим. 

"Ціна на газ вслід за цінами на електроенергію додатково б’ють по виробництву. Що нам робити? Закривати виробництво? Держава має подумати, як підтримати видобуток газу, збалансувати ринок. Можливо, потрібен якийсь міжнародний проєкт з транспортування газу в Україну з пільговим тарифом. У довготерміновій перспективі такі дії держави нам допоможуть", - зазначив представник "АрселорМіттал Кривий Ріг у коментарі Інформатору.

Виплавка металевих виробів на АМКР
Виплавка металевих виробів на АМКР. Фото: пресслужба компанії

У липні ціни на газ трохи зменшилися порівняно з серединою-кінцем червня. І хоча 17 липня ціна на газ досягала понад 30,6 тис. грн з ПДВ/1000 куб. м на Українській енергетичній біржі, зараз вона тримається на рівні 25,26 тис. грн/1000 куб. м (з ПДВ) без урахування доставлення.

Чому виник дефіцит газу

Станом на 11 травня 2025 року у газосховищах України залишалося 6,02 млрд куб. м газу - тобто сховища були заповнені на 19,4%. Показник менший, ніж за попередній рік, на 31,7% (на 2,79 млрд куб. м менше). У 2024 році тодішній голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов пообіцяв, що опалювальний сезон 2024/2025 року Україна пройде виключно на газі власного видобутку, і на початок опалювального сезону у сховища буде 13,2 млрд кубів газу. Але вдалося накопичити лише 12,9 млрд кубів - на 22% менше, ніж роком раніше. За оцінками експерта Сергія Макогона, "Нафтогазу" не вистачало 2,5 млрд кубометрів газу у сховищах для нормального проходження минулого опалювального сезону без імпорту газу з-за кордону.

Ці заяви збіглися зі збільшенням видобутку газу "Групи Нафтогаз" у першому півріччі 2024 року на 8%. У ЗМІ "Нафтогазу" часто дорікають, що вони не закупили газ для сховищ влітку 2024 року, коли він був значно дешевшим (350 млн дол./1 млрд кубів замість понад 700 млн дол. взимку 2025-го). Очевидно, компанія планувала закачати необхідний обсяг завдяки збільшенню власного видобутку протягом зими. Втім, вже з вересня 2024 року державна компанія почала купувати газ у ЄС.

Водночас за оцінками екскерівника Оператора ГТС України Сергія Макогона, у 2024 році споживання газу в Україні зросло на 10%. Це пов'язано з частковим відновленням роботи промисловості, а також з використанням газу для отримання електроенергії. У 2025 році, він прогнозує, споживання зросте ще більше, а видобуток знизиться, що створить нестачу власного газу на 4,73 млрд кубів (порівняно з 2,68 млрд у 2024 році).

Росіяни хотіли не тільки залишити українців без електроенергії, але й зірвати опалювальний сезон. До посилення російських повітряних атак у лютому на газову інфраструктуру Україна видобувала 52−53 млн кубометрів газу на добу, але російські атаки скоротили видобуток - адже били по місцях видобутку "Нафтогазу" і ДТЕК. Після серії обстрілів Україна втратила близько 40% від цього об’єму - відповідно видобувалося близько 30 млн куб. м/добу. Зараз після часткового відновлення видобувається близько 40 млн куб м. Цього все одно недостатньо, щоб покрити потреби економіки, тому закуповують за кордоном. У лютому тоді ще міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україні потрібно знайти додаткові кошти на купівлю щонайменше 1 млрд кубів газу до кінця 2025 року.

Доцент кафедри теплогазопостачання і вентиляції Львівської політехніки Богдан Гулай пояснив нам, що багато влучань було по компресорних станціях, які закачують газ в сховища. Наприклад, на одній з таких станцій лише 1 з 7 компресорів працював станом на червень. Також після початку війни Ізраїля з Іраном європейські країни мали проблеми в отриманні іранського газу у Туреччині, а ще європейці також закачували газ у свої сховища, створюючи додатковий попит та впливаючи на його вартість на ринку.

Сергій Макогон вказував на те, що громадяни отримують газ по 7,96 грн/куб. м. У цей час ТЕС, ТЕЦ, газотурбінні установки отримували газ по 14-18 грн, облгази на виробничі витрати - по 7,42 грн/куб. м. А тим часом газ з-за кордону купували за понад 30 грн/куб. м. Державну "Укрнафту" змусили продавати "Нафтогазу" добутий нею газ по 12 грн/куб (лише 1,17 млрд куб. м/рік). Відповідно "Нафтогаз" має проблеми з фінансовим ресурсом для купівлі газу за кордоном на зиму - на цей рік потрібно 2,5-3 млрд дол.

На початку червня Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна може зіткнутися з дефіцитом газу. Унаслідок російських обстрілів газової інфраструктури власний видобуток зменшився майже вдвічі.

"Обсяги доступного газу для промисловості є обмеженими: держава зберігає соціальний пріоритет для накопиченням ресурсу насамперед для регульованого сектору, а газ, який традиційно спрямовувався для комерційного сектору, зменшився. Це означає, що навіть при стабільному попиті баланс буде схильний до дефіциту, що стимулюватиме зростання", - зазначає експерт Артем Петренко.

На початок червня запаси газу в підземних сховищах України становили тільки п’яту частину від потрібного обсягу. Зараз закачується близько 50 млн кубометрів на добу.  Голова правління Асоціації "Нафта і газ України" Андрій Закревський оптимістично прогнозував, що до кінця липня Україна усуне відставання від графіка закачування газу до своїх сховищ, а необхідний обсяг імпорту експерт оцінив у 1,7 млрд кубів. 18 липня запаси газу в українських сховищах перевищили 9 млрд кубів, однак це на 13,9% менше (1,45 млрд куб. м), ніж роком раніше. 

За оцінками ExPro, у липні-жовтні необхідно імпортувати близько 2,3-2,6 млрд куб м природного газу (та закачати з липня ще 2,4-2,7 млрд кубів вітчизняного газу), щоб досягти рівня 13 млрд куб м газу в сховищах на 1 листопада. За іншими оцінками - потрібно імпортувати 5 млрд кубометрів газу та знайти десь на це кошти. 

Що сприяє збільшенню вартості газу

Значною мірою зростання цін на природний газ в Україні пов’язано з ростом цін на європейських хабах. Інший фактор - стабільно високий попит на ресурс в Україні. Промислові споживачі активно купують природний газ як на наступний місяць, так і створюючи запаси на осінь-зиму. Помітними покупцями на українському ринку є і державні компанії, "Оператор ГТС України" та "Нафтогаз Трейдинг". 

Крім того, обсяги пропозиції газу на українському ринку знижені після того, як Кабмін зобов’язав "Укрнафту" продавати газ власного видобутку для "Нафтогазу" за фіксованою ціною 12 000 грн/тис. куб м для постачання споживачам на умовах ПСО. Відповідно ті обсяги, які "Укрнафта" могла б постачати на ринок, йдуть "Нафтогазу", щоб населення та електростанції мали газ.

За словами виконавчого директора Асоціації газовидобувних компаній України (АГКУ) Артема Петренка, різке зростання цін на газ пояснюється тим, що трейдери та промислові споживачі активізували закупівлі, щоб запастися ресурсом. Це створило ланцюгову реакцію на ринку. Крім того, ринок очікує суттєвого дефіциту на тлі зростаючого попиту, а також збільшення споживання через сезонні особливості.

Аналітики Morgan Stanley вважають, що ціни на газ у ЄС протягом літа зростуть приблизно на 10% на тлі зусиль усіх європейських країн із заповнення сховищ (які на початку червня були заповнені трохи більше, ніж на 50%). І чим ближче буде до осені, тим більше будуть зростати ціни. Крім того, є ризик того, що "Нафтогаз" вирішить закупити великі обсяги на європейському  ринку і це призведе до зростання цін.

В Україні європейський газ коштує дорожче, ніж у Європі, бо його ще потрібно транспортувати до України. Наприклад, коли в Європі газ коштував 40 євро/МВт-год (18 червня), то в Україні - 51,1-52,3 євро/МВт-год (а це додавало ще близько 30% до його вартості порівняно з Європою). Відповідно європейські промислові підприємства отримують газ дешевший, ніж українські аналогічні підприємства.

Порівняння цін на газ на біржах Європи і України. Інфографіка: ExPro
Порівняння цін на газ на біржах Європи й України (яскраво червоний) до травня 2025-го. Інфографіка: ExPro

"Якщо орієнтуватися на рівень європейських котувань на біржах, то треба мати на увазі, що вони не враховують транспортування, розмитнення і прокачку природного газу по території країни-отримувача. Як приклад: тариф на транспортування природного газу від хабу NCG до віртуальної точки в Словаччині з входом в українську ГТС може сягати 3 євро за мегават-годину. Якщо це все врахувати, то ймовірно така, на перший погляд, суттєва різниця перекриється цими стандартними платежами й в цьому немає нічого страшного", - зазначає заступник директора агрохолдингу "Галс Агро" Тарас Гавриленко.

За даними МВФ, на початок 2025 року до 50% газової інфраструктури НАК "Нафтогаз України" було атаковано та тимчасово пошкоджено, що призвело до різкого падіння видобутку газу та зниження обсягів його зберігання до історично низького рівня. Крім того, в оновленій програмі МВФ розширеного фінансування України (EFF) зазначається, що "Нафтогаз" впроваджує комплексний план імпорту газу у 2025 році для заміни внутрішнього виробництва, втраченого через атаки на його інфраструктуру. Для фінансування цих закупівель очікується, що компанія покладатиметься переважно на підтримку міжнародних фінансових установ і донорів, власні гроші та кредити від українських банків, але не на бюджетні гроші.

НБУ прогнозує, що вартість імпорту газу 2025 року складе до 2,9 млрд дол., що частково профінансують міжнародні партнери. У 1 кварталі 2025 року ЄБРР та Норвегія виділили близько 430 млн євро "Нафтогазу" на закупівлю 1 млрд кубів імпортного газу. На початку липня "Нафтогаз" повідомив, що закупить через Польщу 140 млн кубометрів скрапленого газу зі США.

Не зайвим буде нагадати, що тариф на транспортування природного газу постановою НКРЕКП з 2025 року збільшився зі 124,16 до 501,97 грн за 1000 куб. м, або майже на 305%. Рішення прийняте у зв’язку із зупинкою транзиту російського газу через Україну (завдяки чому підтримувалася робота газотранспортної системи). Це теж стало неприємним ударом по промисловим підприємствам. 

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити