З квітня 2024 по травень 2025 року документ для підписання відхиляли 57 762 користувачі Вчасно.ЕДО, серед них — майже 20 тисяч бухгалтерів, що становить 33%
З квітня 2024 по травень 2025 року документ для підписання відхиляли 57 762 користувачі Вчасно.ЕДО, серед них — майже 20 тисяч бухгалтерів, що становить 33%. Найбільше випадків перепідписаних бухгалтерами документів серед компаній, що працюють — в оптовій торгівлі (14.6%), у сфері транспорту і логістики (7.8%) та сільського господарства (7.4%). YouControl спільно з “Вчасно” проаналізували сектори та географію перепідписання і з'ясували, які наслідки це може мати для підприємств. Детальніше — в матеріалі.
Щодня тисячі бухгалтерів по всій Україні обробляють, перевіряють і підписують фінансові документи в електронному вигляді. Але далеко не кожен документ підписується з першого разу. Повторне перепідписання — тобто ситуація, коли документ вже був підписаний, але через помилки, невідповідності або зміну умов його доводиться відкликати, виправляти й підписувати повторно — виявляється поширеним і недооціненим явищем. У середньому, кожен такий випадок може коштувати компанії від кількох сотень до кількох тисяч гривень — з урахуванням часу, оплати праці, ризику штрафів та затримки угод.
Найбільша кількість компаній, де бухгалтери перепідписували документи, зареєстрована в місті Київ — 8 074 компанії, що становить 44.9% від загальної кількості.
Значну частку мають також Київська область (8%) та Дніпропетровська область (6.4%), з кількістю компаній, де були перепідписані документи, відповідно 1 437 і 1 144. Крім того, такі області як Харківська (6.2%) і Львівська (6.0%) також мають значну частку у загальному розподілі. Менші показники зафіксовані в Сумській (1%), Кіровоградській (0.9%) та Закарпатській (0.9%) областях, а найменші — в тимчасово окупованих Луганській області, Севастополі та Криму, де зафіксовані нульові значення. Загалом, у всіх регіонах України було зареєстровано 17 988 випадків перепідписаних документів.
Аналіз даних щодо міст, де бухгалтери найчастіше перепідписували документи, показує чітке домінування Києва, де зареєстровано понад 44% всіх випадків. Це можна пояснити тим, що столиця є економічним і фінансовим центром країни. Тут сконцентрована найбільша кількість компаній, підприємств та організацій, що збільшує ймовірність коригування документів. Також багато бізнесів у Києві мають складну структуру бухгалтерії, що може сприяти більшій кількості змін в документах.
Інші великі міста, такі як Харків, Дніпро, Львів та Одеса, також демонструють значну частку перепідписаних документів, що свідчить про високий рівень економічної активності у цих регіонах. Ці міста є важливими економічними, торговими та культурними центрами, що зумовлює велике число підприємств, а отже й більше випадків зміни бухгалтерських документів. Крім того, в регіонах з розвиненими індустріями, такими як Харків (технології та виробництво) чи Одеса (транспорт та логістика), часто виникають ситуації, коли документи потребують уточнень або коригувань через специфіку ведення бізнесу в таких секторах.
Найбільше випадків перепідписаних документів серед компаній різних секторів економіки спостерігається в оптовій торгівлі, де таких компаній 2 623, що становить 14.6% від загальної кількості. Значна частка зафіксована також у секторах транспорту і логістики (7.8%) та сільського господарства (7.4%), де бухгалтери перепідписували документи в 1 398 і 1 329 компаніях відповідно. Інші важливі сектори, де відбувається значна кількість перепідписаних документів, включають інформаційні технології (5.7%) і харчову промисловість (5.2%).
Серед інших секторів, в яких часто перепідписували документи, можна виділити роздрібну торгівлю (5.1%), інші послуги (5.1%), медичні заклади (4.1%), будівельні компанії (3.9%) та рієлторський бізнес (3.8%). Далі йдуть машинобудування, реклама і маркетинг, фармацевтична промисловість, громадське харчування та громадські організації, де частка перепідписаних документів варіюється від 2.4% до 3.2%. Ці дані відображають широкий спектр галузей, де спостерігається високий рівень необхідності коригування документів, що може вказувати на певні особливості бухгалтерського обліку в кожному з цих секторів.
Повторне перепідписання документів — це сигнал про глибші процеси в організації бізнесу: від рівня внутрішнього контролю до якості комунікації між підрозділами.
На думку фахівців відділу бухгалтерії YouControl, перепідписання — це не тільки про помилки, а й про особливості робочих процесів. Адже підписантом може бути не лише директор чи бухгалтер, а й начальник департаменту чи менеджер. До того ж відповідальна особа може піти у відпустку і підписант буде інший, а контрагент може не звернути на це увагу. Саме такі ситуації і стають частою причиною перепідписань. Також трапляються технічні помилки або спрацьовує людський фактор.
Полегшенню роботи і мінімізації кількості помилок може сприяти автоматизація бізнес-процесів. Наприклад, для бухгалтерів при роботі з підписанням документів дуде корисним YouScore — це API від YouControl для автоматизації комплаєнсу та заповнення даних контрагентів.
Перепідписання — одна з найменш очевидних, але найпоширеніших проблем у щоденній діяльності компаній. “Кожне відхилення — це повернення документа на доопрацювання, що потребує повторного залучення відповідального спеціаліста. А це — додаткові витрати часу та ресурсів. У паперовому форматі перепідписання може затягнутися на дні або навіть тижні. В електронному — достатньо кількох кліків. І при великих обсягах документообігу ця різниця має вирішальне значення”, — коментують фахівці сервісу цифрових рішень для бізнесу “Вчасно”.
Середня вартість підписання одного паперового документа може сягати до 300 гривень — сюди входить друк, логістика, і робочий час відповідального фахівця. У разі перепідписання ці витрати зростають. Для компаній, які щомісяця відправляють сотні або тисячі документів, це перетворюється на десятки тисяч гривень додаткових витрат.
Для порівняння: вартість електронного підписання одного документа становить від 1 до 5 гривень. Але головна перевага — не в ціні. Це — швидкість, контроль і зручність. Погодити, підписати чи надіслати електронний документ можна будь-де й будь-коли. Електронний документообіг дозволяє в реальному часі бачити статус документа, історію змін, дії контрагента. Помилку можна виправити онлайн, не друкуючи документ знову. Це — час, який бухгалтер може заощадити й витратити на інші задачі, а не на рутину з паперами.Спрощення щоденної рутини — один із вагомих ефектів цифровізації. Там, де раніше бухгалтери витрачали 2–3 години на підготовку документів, тепер достатньо 5–10 хвилин.
Повна версія матеріалу на сайті YouControl
Партнерський матеріал