Бомбардування Лондону та закінчення 36-річної війни в Гватемалі — чим запам'яталося 29 грудня в історії

В цей день 1999 - Конституційний Суд України визнав неконституційними статті Кримінального кодексу, що передбачають смертну кару

Бомбардування Лондону та закінчення 36-річної війни в Гватемалі — чим запам'яталося 29 грудня в історії
Зруйнований німецьким авіанальотами Лондон, 1941 рік , фото: GettyImages.

29 грудня 2022 року – четвер –  День інформаційно-медійних структур Міністерства оборони України та Збройних Сил України. Українська боротьба з російськими орками триває вже 309 день. До Нового року залишається лише кілька днів. Про найважливіші події, що сталися в цей день в історії – читайте в нашому матеріалі.

В грудні 2010 року тодішній Міністр оборони України Михайло Єжель підписав наказ  "Про встановлення Дня інформаційно-медійних структур Міністерства оборони України та Збройних Сил України". Дату обрали неспроста, саме 29 грудня 1991 року був призначений перший прессекретар військового відомства незалежної України і створена пресслужба Міністерства оборони України. Встановлення цього свята стало початком становлення та формування спеціальних структур ЗСУ, що повідомляють громадськості останні військові новини. 

Наймасовіший наліт гітлерівської авіації на Лондон

29 грудня 1940, за кілька днів до Нового року німецькі бомбардувальники здійснили найпотужніший масовий обстріл столиці Британію. Фашисти скинули кілька десятків тисяч запалювальних бомб просто в центр Лондона, загинуло 160 осіб, ще 260 мирних – отримали поранення. Атакувати місто 136 бомбардувальників Люфтваффе вирішили саме в час відпливу, аби пожежники не могли качати воду з Темзи. Боротися з вогнем прибули 20 тисяч пожежників. Однак ні вони, ні солдати, ні цивільні – не змогли загасити підхоплений вітром вогонь, який вже встиг перекинутися і спустошити історичний центр столиці, зруйнувавши історичні пам'ятки XV-XVII століття й вісім церков, збудованих Крістофером Реном. Під час пожежі постраждали й собор св. Павла, Вестмінстерське абатство, Букінгемський палац і Палата представників, але їх вдалося відновити. Загалом за час другої світової війни Німеччина випустила більш як 2 тисяч ракет, від яких загинуло понад шість тисяч англійців.

Пожежа у Лондоні після авіанальоту, 1940 року, фото: US Library of Congress
Пожежа у Лондоні після авіанальоту, 1940 року, фото: US Library of Congress

Історичні події, що стались в цей день

1845 — Через 9 років після проголошення незалежності від Мексики Республіка Техас вступила як 28-й штат до складу США, що стало причиною початку війни між США та Мексикою.

1891 — Томас Едісон запатентував радіо.

Саме Едісон запропонував вітатися словом «алло», коли розмовляємо телефоном.
Саме Едісон запропонував вітатися словом «алло», коли розмовляємо телефоном.

1911 — Ігор Сікорський на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами — 111 км/год.

1937 — Набула чинності конституція Ірландії. Ірландська Вільна держава отримала офіційну назву Ейре.

1989 — Федеральні збори Чехословаччини одноголосно обрали письменника та дисидента Вацлава Гавела президентом країни. Відтак він став дев'ятим та останнім президентом Чехословаччини, а також першим президентом Чехії.

Вацлав Гавел був критиком комуністичного режиму.
Вацлав Гавел був критиком комуністичного режиму.

1992 — Міністерство юстиції України зареєструвало Українську скаутську організацію «Пласт».

1995 — Відкриття метрополітену у Дніпропетровську. Всі шість станцій дніпропетровського метрополітену розташовані на одній лінії. Довжина цієї лінії лише 7,1 км, а проїзд з одного кінця до іншого займе лише 14 хвилин.

Фото Дніпропетровського метро
Фото Дніпропетровського метро

1996 — У Гватемалі закінчилася 36-річна громадянська війна. До дестабілізації обставин в країні призвів державний переворот 1954 року, в результаті якого було усунуто від влади президента Хакобо Арбенса. Але врешті-решт після серії збройних конфліктів супротивники встановили мир.

1998 — Червоні кхмери в Камбоджі попросили вибачення за геноцид 1970-х років, у якому загинуло близько мільйона камбоджійців. Рішенням трибуналу ООН, кхмер звинуватили в терорі та геноциді проти мирного населення. 

Доктор Ватсон з фільму Шерлок Холмс святкує 50-річчя

29 грудня  народився Джуд Хейворт Лоу.
29 грудня  народився Джуд Хейворт Лоу.

Британський актор відомий за кінострічками «Талановитий містер Ріплі», «Штучний розум», «Холодна гора», «Хранителі часу, «Король Артур: Легенда меча», «Капітан Марвел» та «Фантастичні звірі» – Джуж Лоу сьогодні святкує 50-річчя. За свою кар’єру чоловік двічі номінувся на премію «Оскар» та чотири рази— на премію «Золотий глобус». За фільмів «Талановитий містер Ріплі» у 1999 Лоу отримав премія БАФТА.

Хто з українських визначних діячів народився в цей день

1875 - народився Микола Стражеско, визначний український лікар-терапевт, засновник і директор Українського науково-дослідного інституту клінічної медицини.

1893 — Роберт Лісовський, український художник-графік, послідовник Михайла Бойчука і Георгія Нарбута. Автор емблеми ОУН «Тризуб з мечем».

1970 — Григорій Місютін, український гімнаст, чемпіон світу.

1972 — Євген Нищук, український актор театру і кіно. Міністр культури України.

Нагадаємо, вчора, 28 грудня у світі відзначали Міжнародний день кіно. 

Щодо погоди, то в четвер, 29 грудня, в Україні опадів не передбачається. Вдень триматиметься навіть плюсова температура повітря.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube