Зеленський розкрив План перемоги, КНДР готується до війни та чутки про українську ядерну зброю: головні події тижня

Президент публічно у парламенті презентував пункти Плану перемоги та закликав депутатів об’єднатися, а США тисне на владу з вимогою зменшити мобілізаційний вік; тим часом стало більше новин про КНДР у війні проти України, з’явилися чутки про українську ядерку, а російські обстріли по Україні не припинялися весь тиждень

Події тижня 14-20 жовтня
Головні новини тижня, який минає. Колаж: Інформатор

Завершується черговий тиждень – вочевидь непростий для президента Володимира Зеленського: він презентував на публіку План перемоги, який суспільство сприйняло неоднозначно, здійснив робочий візит у Брюссель, провів пресконференцію з журналістами, а американці тиснули на нього з вимогою зменшити мобілізаційний вік. Тим часом з’явилося більше подробиць про вступ КНДР у війну проти України, Росію обстрілювала наші міста та села, а українські сили атакували військові об’єкти РФ у неї ж на території зокрема. А ще на Заході заговорили про те, що нібито Київ може виготовити ядерну зброю за тижні.

Понеділок, 14 жовтня: рейтинг Зеленського, проблеми з мобілізацію та новини про КНДР у війні

Тиждень розпочався з оприлюдненого рейтингу довіри українців до президента Володимира Зеленського від КМІС – він зменшився до рекордної з початку війни позначки, лише 59% все ще довіряють голові держави. Глава КМІС, соціолог Володимир Паніотто у коментарі Інформатору каже цікаве: рейтинг довіри до президента Зеленського набув максимуму після початку війни (у травні 2022 року 90% українців довіряли голові держави). Після цього він невпинно знижувався, найпомітніше – з літа 2023 року, тобто після невдалого контрнаступу.

Але за останні півроку рейтинг знизився лише трохи. Пан Паніотто впевнений - це через Курську операцію. Втім, на думку соціолога, він може впасти, зокрема, через рейди ТЦК.

Власне, ці ж самі рейди продовжилися і на цьому тижні. Крім того, аналітики вважають, що Україна наразі знаходиться у найскладнішій ситуації з початку війни. Росіяни давлять на Донбасі, стягують сили на Півдні.

Водночас кажуть, мобілізація в Україні відбувається неправильно. Кого мобілізовувати? За даними Інформатора, влада у кроці від рішення щодо зниження мобілізаційного віку до 20 років. Проте вона вагається, бо розуміє: це викличе нову хвилю суспільного обурення.

Також у понеділок Зеленський провів засідання Ставки Верховного головнокомандуючого, де заслухав доповідь Служби зовнішньої розвідки та ГУР щодо намірів російських окупантів на осінь та зиму. І йдеться про фактичне включення Північної Кореї у війну проти України.

Зеленський прокоментував інформація про приєднання військ КНДР до російських окупантів
Зеленський прокоментував інформація про приєднання військ КНДР до російських окупантів

А ще кореспондент Інформатора опинився в Суджі. Найцікавіше з його вражень у тому, як місто, що ще не в облозі, невпинно атакують російські війска. Обстріли майже не припиняються. Значна кількість будинків вже розтрощено. Немає газу, води, світла. Немає зв’язку.

Аптеки, магазини та пошта не працюють у Суджі, немає зв’язку, світла, газу та води.
Аптеки, магазини та пошта не працюють у Суджі, немає зв’язку, світла, газу та води

Вівторок, 15 жовтня: тиск США на Зеленського, РФ формує батальйон з північнокорейців 

Радник голови Офісу президента Сергій Лещенко цього дня підтвердив, що американські партнери дійсно тиснуть на Зеленського та вимагають зменшити мобілізаційний вік до 18 років. Однак глава держави, за його словами, поки не погодився на це і продовжує переконувати американців передавати нам зброю без зміни призовного віку.

Тим часом ЗМІ з посиланням на ГУР повідомили, що Росія формує батальйон із північнокорейських громадян на базі бурятської бригади. Орієнтовна кількість особового складу цього батальйону становить близько 3 тисяч осіб. А пізніше стало відомо, що начебто перші 18 північнокорейських воїнів вирушили у власне СЗЧ та покинули позиції у Брянській та Курській областях РФ.

Середа, 16 жовтня: презентація Плану перемоги, мобілізація у КНДР

Зеленський у Верховні Раді в цей день розкрив свій План перемоги, який складається з п’яти пунктів. Перший пункт – це запрошення в НАТО зараз. Другий пункт – оборона: розвернення війни на територію РФ, щоб росіяни почали розуміти, що таке війна. Цей пункт зокрема передбачає спільні дії ППО НАТО та України, тобто НАТО має повністю або частково закрити небо над нами. Також цей пункт передбачає дозвіл бити далекобійними засобами по території Росії.

Третій пункт – неядерне стримування. Четвертий пункт – про використання українських надр нашими союзниками. Він найменш прозорий, але Інформатор проаналізував його дуже докладно. Пʼятий пункт, що розрахований на післявоєнний час - це військове та інше співробітництво в Європі.

Президент оприлюднив цей план, коли стало відомо, партнери у США та Європі ключові пункти відхилили. Навіщо він тоді потрібен? Інформатор має дві версії. Перша у тому, що відмова Заходу - це добрий привід, аби почати переговори з Росією на невигідних умовах. А критикам казати - ми могли перемогти, але нам не дали.

Друга – про те, що відмови – ніщо, коли є план. Протягом 2,5 років великої війни ми вже отримували негативні відповіді стосовно ППО, танків, HIMARS, ракет, літаків F-16. То й що? Ми також поговорили про це з експертами.

План перемоги Зеленського не підтримав Захід, що буде далі
План перемоги Зеленського не підтримав Захід, що буде далі

Крім того, стало все більше новин про Північну Корею. Цього дня її правитель Ким Чен Ин заявив про мобілізацію до армії додатково 1,4 млн людей. Причому це вдалося здійснити за три дні. Зниження віку мобілізації в Україні може бути як симетрична відповідь.

Водночас є невелика надія, що висновки щодо наміру Кореї воювати на боці Путіна є передчасними. Саме так вважають зараз у НАТО.

Четвер, 17 жовтня: чутки про ядерку, Зеленський у Брюсселі, заяви Залужного, битва за храм у Черкасам

Експерт німецького видання Bild Юліан Рьопке з посиланням на слова українського високопосадовця заявив, що Київ серйозно розглядає можливість відновлення ядерного потенціалу. Ще більш сенсаційно звучать терміни - на створення першої бомби може піти лише декілька тижнів. Радник президента Дмитро Литвин порівняв цю заяву з вигадками роспропаганди та назвав її “дурницею”.

А ще цього дня Зеленський взяв участь у спецзасіданні Європейської ради та представив тамтешнім лідерам свій План перемоги – все це відбулось у Брюсселі. Там же він розповів, що Київ розглядає лише два варіанти: або вступ до НАТО, або в України зʼявиться ядерна зброя. Київ обирає НАТО, і про це глава держави також казав Трампу. Вже ввечері Зеленський спростував заяви про створення атомної зброї.

Володимир Зеленський та голова Євроради Шарль Мішель у Бельгії
Володимир Зеленський та голова Євроради Шарль Мішель у Бельгії

А колишній головком Валерій Залужний провів виступ в аналітичному центрі Chatham House у Лондоні. І зробив він там наступні заяви:

  • Україна опинилася у стані затяжної війни, вихід з якого майже неможливий. Сама ж війна РФ проти України набуває позиційного характеру зі статичними та виснажливими боями. Все це дозволяє Росії відновлювати військові сили;
  • Призов жінок на війну може стати реальністю, якщо буде потреба. Втім, слід працювати, щоб цього не допустити;
  • Україна вже втратила понад 30 тисяч людей загиблими та сотні тисяч пораненими за час повномасштабної війни;
  • назвав План перемоги Володимира Зеленського логічним і правильним.

А у Черкасах віряни билися за головний храм міста - Свято-Михайлівський собор, парафіяни якого вирішили перейти до складу ПЦУ. Прихильники московського патріархату на чолі з митрополитом Феодосієм нападали на людей з вогнегасниками та сльозогінним газом. Втім, врешті їх вдалося прогнати зі святині.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3399

П’ятниця, 18 жовтня: Байден у Німеччині, пресконференція Зеленського, абстрактні наміри КНДР

Президент США Джо Байден відвідав Німеччину, де востаннє американський лідер, коли ним був Рональд Рейган, був присутній аж у 1995 році. Головні теми обговорення – це Близький Схід та Україна. Що саме обговорювали про Україну - невідомо, але Байден сказав, що Україну очікує важка зима та ми не можемо бути осторонь.

Байден про важку зиму в Україні
Байден про важку зиму в Україні

А Зеленський у цей день провів пресконференцію, де у деталях розповідав журналістам про переговори у США, зустріч із Трампом, дискусії з прихильниками мирних переговорів в Європі. Також відзначив, що Україна має план Б – на випадок перемоги Трампа. Але яким він буде, не розповів.

 

Втім, глава держави не розповів ще багато чого важливого. Наприклад, чи справді великою є загроза для України через фактичний вступ у війну Північної Кореї. Ситуація тут суперечлива. НАТО, наприклад, взагалі схильне не помічати намірів КНДР.

Тим часом 18 жовтня Буданов, а слідом розвідка Південної Кореї підтвердили: КНДР не лише має якісь абстрактні наміри. Війська КНДР вже в Росії, проводять тренування, готуються до боїв на фронті та після 1 листопада з’являться на Курщині.

Субота, 19 жовтня: Росія атакувала Україну, Україна – Росію, Mirage 2000 від Франції

У ніч проти суботи росіяни почали масовано атакувати Україну – запустили понад 100 БПЛА та ракет загалом. Українська ППО збила 42 дрони та 4 ракети.

Ворог запускав ракети по Україні з акваторії Чорного моря
Ворог запускав ракети по Україні з акваторії Чорного моря

 Ще під час цієї атаки захисники нашого неба, ймовірно, вперше знищили новітню російську крилату ракету Х-69 з касетною бойовою частиною. Ці ракети почали використовувати лише у 2024 році, і вони відзначаються складністю для збиття. За словами представника Української добровольчої армії Південь Сергія Братчука, на місці падіння можуть залишатися небезпечні суббоєприпаси.

А ще тієї ночі дрони атакували російський Брянськ, зокрема завод "Кремній" – одне з найбільших оборонних підприємств, що виробляє компоненти для військової техніки. Внаслідок удару спалахнула потужна пожежа, заграву від якої було видно на кілометри.

Telegram oembed: https://t.me/u_now/143439

І ще важливе – Франція підтвердила передачу Україні винищувачів Mirage 2000, перші з яких прибудуть на початку 2025 року. Країна також забезпечить підготовку українських пілотів для використання цих “пташок”.

Неділя, 20 жовтня: Китай і КНДР, призупинення броні в Дії, удар по авіабазі у Липецьку

Лідер Південної Кореї Ким Чен Ин привітав Сі Цзіньпіна з 75-річчям заснування Китаю, а той у відповідь йому написав про готовність піднебесної спільно з КНДР “робити внесок у захист миру в регіоні та світі”. МЗС Китаю і державні ЗМІ поки не коментували цю заяву.

У ніч проти неділі Сили оборони України атакували авіабазу “Липецьк-2” у Липецькій області РФ, це уточнили у Генштабі ЗСУ. Також військові офіційно підтвердили удар по найбільшому у РФ заводу з виробництва вибухових речовин імені Свердлова у Дзержинську Нижньогородській області РФ. В операції брали участь дрони СБУ, ССО та ГУР.

Загалом вночі БПЛА атакували Липецьку, Тульську, Рязанську, Орловську, Іванівську, Курську, Калузьку, Нижегородську та Московську області Росії. Росіяни кажуть, що знищили 110 дронів, але відео у соцмережах свідчать про інше.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3409

А ще у “Ді” до 15 листопада зупинили функцію бронювання працівників від мобілізації. Це рішення пов’язане з проведенням аудиту заброньованих осіб. Нардеп Федієнко каже, що варто застосувати “запобіжник”, оскільки є багато працівників підприємств, які отримали бронь і втекли за кордон, не повернувшись. На його думку, треба або заборонити їм виїзд, або відпускати під гарантії керівництва.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube