МВФ дав два прогнози, коли завершиться війна в Україні: негативний сценарій не потішить

Вплив війни буде більше зосереджено на областях із вже зниженою економічною активністю через ситуацію з безпекою

мвф лого, пушка стріляє, графік ввп україни
Війна між Україною та Росією припиниться ближче до четвертого кварталу 2025 року, а в гіршому випадку – у 2026 році, і це погано для економіці, вважають у МВФ станом на жовтень 2024-го

Очікується, що війна Росії проти України буде йти протягом майже всього 2025 року - і це найкращий зі сценаріїв (базовий). Таким чином, експерти Міжнародного валютного фонду оновили прогноз тривалості війни та терміни закінчення інтенсивних бойових дій відсунуті на рік. Про це йдеться у звіті МВФ, опублікованому 18 жовтня.

Базовий сценарій МВФ передбачає, що вплив війни буде більше зосереджено на областях із вже зниженою економічною активністю через ситуацію з безпекою. А негативний прогноз передбачає, що війна може завершитись у середині 2026 року.

"В оновленому базовому сценарії війна зійде нанівець в останньому кварталі 2025 року, що вплине на сильний гальмуючий вплив, але Україна зможе підтримувати помірне (економічне) зростання", - йдеться в документі.

Нагадаємо, що ще в червні МВФ прогнозував у базовому сценарії закінчення війни наприкінці 2024 року. А завершення війни наприкінці 2025 року містив негативний прогноз фонду.

У звіті наголошується, що війна Росії в Україні продовжує завдавати зростаючих економічних, соціальних і гуманітарних втрат через більш постійну невизначеність, нестачу робочої сили, тиск імпорту, пов'язаний з обороною і ремонтом, і динаміку населення, йдеться в меморандумі. Атаки на енергетичну інфраструктуру завдали серйозних економічних збитків та втрат, і перспективи залишаються вкрай невизначеними.

Попри позитивні показники відновлення, тривала війна негативно впливатиме на економіку України через постійну невизначеність, дефіцит робочої сили, високий рівень імпортної залежності, пов'язану з обороною та ремонтом інфраструктури, а також демографічні зміни, зазначають у МВФ. 

Інфляція та ВВП в Україні: оновлений базовий прогноз МВФ

Реальне зростання ВВП у 2024 році прогнозується на рівні 3%. Зростання, ймовірно, помірно уповільниться у третьому кварталі, при цьому ранній урожай та стійкість експорту компенсують негативний вплив дефіциту енергії. Економіка ще більше сповільниться в четвертому кварталі через дефіцит енергії, що зростає, через більш високий попит в опалювальний сезон, прогнозує МВФ.

Фонд оцінює зимовий дефіцит енергії в 3-4 ГВт, що "відповідає оцінкам інших зацікавлених сторін", при цьому переважають негативні ризики через ракетні атаки й сезонні фактори, йдеться в меморандумі. Інфляція продовжить зростання до 9% (р/р) до грудня, відбиваючи різке підвищення цін виробників (переважно з допомогою енергії) і витрат за робочої сили.

Загалом оновлений базовий прогноз передбачає сукупну втрату реального рівня ВВП на 2% до 2027 року (і на 2,7% до 2033 року) щодо прогнозу за червень.

"Однак потенційне зростання залишиться в цілому незмінним, оскільки інвестиційні потоки та загальна продуктивність факторів (рухлива рішучими реформами, зусиллями з реконструкції та впевненістю) домінуватимуть над несприятливим впливом більш тривалої війни на основний капітал та робочу силу", - йдеться у прогнозі.

Зеленський хоче закінчити війну цієї осені, чи у 2025 році

На початку вересня 2024 року президент України Володимир Зеленський під час засідання контактної групи у форматі "Рамштайн" закликав західних партнерів вжити заходів, щоб припинити російську агресію вже цієї осені. Пізніше Зеленський заявив, що нинішня ситуація на фронті створює умови для досягнення миру не пізніше 2025 року

Водночас за словами голови ГУР МО України Кирила Буданова, влітку 2025 року у російських економіці та суспільстві вистрілять одразу кілька проблем, наслідки яких важко прогнозувати. Поки втома від бойових дій не стала критичною, РФ хоче "у своєму розумінні" здобути якусь "перемогу" в Україні та завершити війну.

Кабмін планував, що війна закінчиться влітку 2024 року, і тепер є складнощі у бюджеті та з МВФ

10 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що зараз тривають "дуже складні" переговори з місією МВФ щодо нової програми розширеного фінансування України та невідомо, чим вони закінчаться.

"Тяжка робота, непроста місія, я абсолютно відповідально говорю, складні переговори з МВФ, багато викликів, фактично ця місія дивиться вперед у 2025 рік", – зазначив глава уряду.

Він пояснив складність роботи тим, що ведеться дискусія та діалог про те, яким буде 2025 рік, яким має бути бюджет 2025 року. За словами Шмигаля, прямо зараз тривають переговори з МВФ, і коли місія буде завершена, буде спільна заява.

Зокрема, голова уряду зізнався, що при плануванні бюджету на 2024 рік разом із МВФ враховувався прогноз, що війна триватиме до літа 2024 року. Тому бюджет передбачав значні витрати на військові потреби, але мобілізація та заповнення вакансій у ЗСУ потребують додаткового фінансування.

"Ми знаємо, що фінансування кожного військового для бюджету коштує 1,2 млн гривень, відповідно коли ми підбираємо людей - маємо збільшувати бюджет ЗСУ. Цифра в 500 млрд, яка озвучена і подана - це той дефіцит, який потрібен ЗСУ до кінця цього року", - заявив Шмигаль.

За словами прем'єра, наступного року бюджет враховуватиме нові реалії, і зараз триває дискусія з МВФ щодо подальшого фінансування. Шмигаль зазначив, що партнери не надають кошти на ЗСУ, тому фінансування здійснюється із внутрішніх ресурсів, включаючи запозичення на внутрішньому ринку та інші фінансові інструменти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube