Патнери України дали негативні відповіді щодо деяких пунктів плану перемоги, що до його презентації: експерти кажуть, що так відбувається вже не перший раз, але не завжди у решті надходить остаточна відмова
Коли президент Володимир Зеленський почав 16 жовтня у Верховній Раді промову щодо Плану перемоги, вже було відомо: низку пунктів цього плану, у тому числі - найважливіші, Захід вже відхилив. Зокрема Україна вже має відмову щодо дозволу на удари далекобійною зброєю по території Росії та щодо термінового запрошення вступити у НАТО. Тоді залишається два варіанти, навіщо взагалі той План перемоги був потрібний. Чи щоб змушувати партнерів передумати, змушуючи на них тиск. Чи щоб сказати у решті: я міг перемогти, але мені не далі. Інформатор поцікавився, що думають з цього приводу експерти.
У другому пункті плану, який передбачає оборону України, йдеться зокрема про посилення протиповітряної оборони України та спільні захисні операції разом із європейськими сусідами, які членами НАТО.
Захід міг би розмістити систему перехоплення ракет середньої дальності THAAD на західних кордонах України, щоб збивати ворожі ракети та дрони, які допомагають Ізраїлю. Але партнери відмовилися – 16 жовтня заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх заявила, що “російсько-українська війна та війна на Близькому Сході є різними”, тому і зобов’язання перед країнами начебто різні. У чому саме – не відповіла.
З далекобійними ударами історія схожа – США поки відмовляються (це навіть викликало розкол у Білому домі), а агентство Reuters писало, що рішення Британії щодо ударів Storm Shadow теж поки незмінне – відмова.
Якщо американська і британська зброя у нас вже є і готова до застосування, то у Німеччині і того не дають. Канцлер Олаф Шольц все ще відмовляється давати далекобійні ракети Taurus і заявив, що це фінальне рішення.
Вступ до НАТО, якщо він терміновий, теж є невирішеним питанням. Можливий сценарій приєднання до Альянсу за західнонімецький сценарієм – тобто без приєднання окупованих Росією територій.
“Вступу до НАТО не буде, дозволу на удари вглиб РФ західною зброєю не буде, спільного ППО проти російської авіації не буде. А про повне звільнення країни навіть не згадується. Немає слів”, – написав аналітик німецького Bild Юліан Рьопке в X.
Виходить, План перемоги почав провалюватися ще до презентації у Раді. Навіщо тоді взагалі про нього говорити?
Є кілька версій. Перша – західним партнерам потрібен час для ухвалення позитивних рішень. Цю тезу у коментарі Інформатору також озвучив політолог Володимир Фесенко. Він каже, що план цілком розрахований на Захід:
“Заходу завжди потрібен час на ухвалення позитивних рішень. Була негативна відповідь щодо надання ППО, танків Abrams, HIMARS, ракет, F-16. Все, що ми отримали під час війни, не одразу – після тиску на партнерів. Тож задача Плану перемоги – тиск на Захід. Президент закликав і народних депутатів об’єднатися у цій місії. Рішення буде, але не зараз”, – зауважив експерт.
За словами Фесенка, рішення можуть бути різними і залежатимуть від того, хто очолить Білий дім. Втім, каже він, не тільки п’ятий пункт плану є післявоєнним, оскільки може виявитися так, що під час війни можуть реалізувати не всі пункти.
Політолог Ігор Рейтерович каже, що Зеленський озвучив План перемоги, щоб він вийшов у публічний простір і поставив партнерів на “дипломатичну розтяжку”:
“Ми публічно це робимо, а партнери змушені реагувати. Всі пункти не реалізують, але в деяких положеннях спеціально планка піднята високо, щоб її потім опустили і вона все одно була мінімально прийнятна для нас”, – підкреслив експерт.
Політолог Максим Ялі зауважив, що реалізувати цей план у короткостроковій перспективі буде важко. Співпрацю України і НАТО блокують прем’єри Словаччини і Угорщини – Фіцо та Орбан. А якщо у США президентом стане Трамп, то на його думку, він не дозволить Україні доєднатися до Альянсу. Втім, Ялі вважає план справедливим.
“Просувати його потрібно, адже він дійсно є запорукою сталого миру не лише в Україні, але й в Європі та світі, як зазначив президент Зеленський”, – пише Ялі.
І дійсно, швидкого прийняття рішень вимагає і сам Зеленський – AP написало, що у вересні він дав три місяці партнерам на ухвалення рішень. Втім, і тут треба робити поправку на темперамент Зеленського.
“Зеленський нетерплячий. Три місяці – це дуже умовно. Думаю, що президент міг відштовхуватися від календарного року. Він може ставити питання грубо, але ми не в тій ситуації, щоб ставити ультиматуми партнерам”, – пояснив Володимир Фесенко.
Водночас існує версія про те, що глава держави спеціально прописав вимогу до Заходу у плані, щоб у разі поразки звинуватити той самий Захід. І цю тезу вже почала використовувати опозиція.
“Це не план перемоги Зеленського, це план того, що мають зробити усі навколо, щоб верховний Зеленській зміг забезпечити перемогу. Це фактично призначення винних на випадок, якщо перемоги не буде”, – написав журналіст з оточення Порошенка Олександр Бригинець.
Ось, що про це думає Ігор Рейтерович:
“Ця версія має право на існування. Зеленський під час виступу згадав Захід близько 40 разів і це певна відсилка, що проблеми створили не ми, а це через відсутність підтримки”, – підкреслив політолог.
Експерт каже, що дізнатися, яка доля у Плану перемоги, можна буде найближчої п’ятниці, 18 жовтня. У цей день президент США зустрінеться у Німеччині з канцлером Шольцем, президентом Франції Макроном та прем’єром Британії Стармером. Тому ймовірно, вони прийматимуть рішення і щодо України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.