Довіра до Зеленського може впасти більше, але не через рейди ТЦК: соціолог Паніотто назвав можливу причину

Рейтинг довіри до президента нині стабілізувався і залишається рекордно високим через війну – на його спад може вплинути внутрішньополітична ситуація та поточні рішення щодо безпеки держави

Рейтинг Зеленського
Через що рейтинг довіри до Зеленського може впасти ще більше. Колаж: Інформатор

Рейтинг довіри до президента Володимира Зеленського в умовах великої війни значно знизився у порівнянні з 90% на початку вторгнення РФ, але є рекордно високим для українських президентів – 59%. Він може впасти нижче через поточні рішення влади. На це зокрема впливатимуть рейди ТЦК, що активізувалися у великих містах останніми днями. Але здебільшого довіра до глави держави залежатиме від ситуації на фронті, вважає соціолог, гендиректор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто.

Суттєве падіння рейтингу президента компенсувала Курська операція ЗСУ

В коментарі Інформатору Володимир Паніотто наголосив, що рейтинг довіри до президента був чутливим до коливань від початку великої війни. Але він майже не змінювався з травня по вересень 2024 року. І ці 59% є рекордними, оскільки зазвичай до українських президентів, тим більше через кілька років каденції, довіря становила 10-20%, каже соціолог. І, безумовно, високим він залишається саме через війну.

Зеленському довіряє трохи більше половини українців: як змінився рейтинг президента 1

“Ситуація постійно погіршувалася, але травневі дані не сильно відрізняються від вересневих. Ми гадаємо, що це пов’язано з Курською операцією ЗСУ. Вона деякою мірою компенсувала негативний вплив на громадську думку через наступ росіян на Сході. І на те, як змінюватиметься рейтинг довіри до президента Зеленського, залежатиме, як розвиватимуться події у війні”, – зауважив експерт.

За словами Паніотто, після початку каденції довіра до президента зазвичай спадає. Так було і з Зеленським, хоча рейтинг падав не настільки стрімко, як це було з попередніми президентами. Втім, в лютому 2022-го він становив рекордно низькі 37%, але з початком повномасштабного російського вторгнення відбулося “гуртування навколо прапора”, коли до президента і влади довіра зростала швидкими темпами (до Зеленського вона становила тоді 90%). Так зазвичай буває на початку війн, але довго тривати не може – ейфорія у людей закінчується.

“Дослідження показують, що таке гуртування триває приблизно півроку, але тут тривало довше. Рейтинг довіри до влади і президента не сильно падав аж до кінця 2023 року, коли суспільство відчуло розчарування у контрнаступі. Тоді він становив вже 77% і почав падати. Негативний вплив на це мало і звільнення Валерія Залужного (з посади головкома ЗСУ – ред.), який був найбільш популярною фігурою, по кому ми вимірювали рейтинги. Після цього рейтинг Зеленського впав до 64%”, – зауважив Паніотто.

Соціолог зазначив, що рейтинг президента може впасти ще більше (нині йому довіряють 59% українців), але це залежатиме від ситуації у війні, від того, наскільки безпечно себе почуватиме суспільство. Вплинути можуть і новини про активізацію рейдів працівників ТЦК у великих містах. Водночас багато людей, зокрема військових і їхніх сімей, незадоволені темпами мобілізації, тому ці події у суспільстві мають різну трактовку і ключову роль у зміні рейтингу довіри до влади не відіграють.

Рейтинг довіри до Володимира Зеленського

Кількість українців, щодовіряють голові держави, знизилася до 59%. Ще 37% не довіряють Володимиру Зеленському. Такі дані навів 14 жовтня КМІС. Опитування проводилося з 20 вересня по 3 жовтня 2024 року. Відзначається, що рівень довіри приблизно однаковий у всіх регіонах України. Лише на Сході він дещо нижчий, але й там Зеленському довіряють більш, ніж 50% опитуваних. 

Виконавчий директор КМІС Антон Грушевський зауважив – попри те, що Зеленському все ще довіряє більшість, його рейтинг став більш чутливим до коливань, зумовлених поточними рішеннями влади. Для збереження високого рівня довіри до президента соціологи радять підтримувати прозору та щиру комунікацію із суспільством.

“Від збереження керованості та легітимності державних інституцій (які, звісно, недосконалі, але які маємо зараз і які все-таки працюють) значною мірою залежить виживання України та українців, тому необхідно розставити пріоритети – нищівні атаки та руйнування довіри до конкретної людини з ризиком занурення держави в хаос? Чи все-таки відкласти суперечки (хоча би заморозити на майбутнє) та спільно діяти для забезпечення відсічі підступному агресору?”, – підсумував Грушевський.

Нагадаємо, влітку схоже дослідження проводив "Разумков центр", і за цим попереднім опитуванням Зеленський мав 53% довіри. Його рейтинг значно упавв порівнянні з близько 80% у 2023 році.  Баланс довіри-недовіри до нього як до політика становить 16,0%. Водночас рейтинг довіри-недовіри до інституції президента становить 6,9%.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал уViber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube