ПАК ДА: що відомо про новий стелс-бомбардувальник рф і чому про нього заговорили

Очікується, що основною зброєю нового літака ВКС рф будуть ракети великої дальності Х-101, Х-102, Х-550 і Х-55.

ПАК ДА
В Британії припустили, що рф має успіхи в розробці літака

В росії працюють над заміною літакам стратегічної авіації Ту-95 та бомбардувальникам-ракетоносіям Ту-160 і Ту-22М3. Цю функцію, як очікується, візьме на себе Перспективний авіаційний комплекс дальньої авіації (ПАК ДА).

Інформатор зібрав дані про перспективну російську розробку.

ПАК ДА: розвиток проекту

У серпні 2009 року міноборони росії уклало контракт з виробником "Туполєв" на створення ПАК ДА терміном на три роки. Цей проект отримав назву "виріб 80" і був затверджений у березні 2013 року. У квітні 2014 року росіяни завершили передескізне проектування нового літака. У тому ж році стало відомо, що за розробку двигуна ПАК ДА відповідає компанія "Кузнєцов".

Перша відкрита інформація та фотографії однієї з версій літака з'явилися у березні 2017 року. На той момент вже було збудовано перший повнорозмірний макет з дерева та кілька макетів із композитних матеріалів. У лютому 2019 року було затверджено остаточний ескіз та характеристики авіаційного комплексу. Будівництво першого дослідного зразка бомбардувальника під кодовою назвою "Посланник" розпочалося у травні 2020-го.

ПАК ДА
Макет ПАК ДА

У 2021 році стало відомо, що Міноборони затвердило ескіз та погодило характеристики ПАК ДА. Також повідомлялося, що новий бомбардувальник прийде на заміну застарілим стратегічним ракетоносцям Ту-95 та Ту-160 до кінця 2027 року. У жовтні 2022 року гендиректор Науково-виробничого підприємства "Звєзда" Сергій Поздняков заявив про початок випробувань катапультного крісла для ПАК ДА. За його словами, це будуть кліматичні, ресурсні випробування, а також перевірки на механічну дію.

Зразок ПАК ДА
Макет ПАК ДА

В росії обіцяють, шо літак будують з використанням "стелс" технологій. Невидимість забезпечуватиме спеціальне радіопоглинаюче покриття, застосування композитних матеріалів та засоби радіоелектронної боротьби. При цьому перспективний літак не зможе долати швидкість звуку - дозвукова швидкість, як очікується, збільшить дальність та час польоту. Також відомо, що ПАК ДА зможе виконувати дозаправлення у повітрі.

Згідно з даними з відкритих джерел, ракетно-бомбова зброя буде розміщена всередині фюзеляжу та крил.

ПАК ДА: характеристики

Дані про нову російську розробку засекречені. Однак російські ЗМІ поділилися приблизними характеристиками ПАК ДА:

  • максимальна тяга – 24 тс;
  • максимальна злітна вага – 145 тонн;
  • максимальна тривалість польоту – 30 годин;
  • маса корисного навантаження – 35 тонн;
  • максимальна швидкість – дозвукова;
  • дальність польоту – 15 тисяч кілометрів;
  • бойовий радіус – 6-7 тисяч кілометрів;
  • екіпаж – 4 особи;
  • мінімальний термін служби – 12 років із можливістю продовження терміну експлуатації до 21 року;
  • озброєння – спеціальні авіабомби, існуючі та перспективні стратегічні крилаті ракети, протикорабельні ракети, високоточні бомби, оборонне авіаційне озброєння, гіперзвукова зброя.

"Основною його зброєю, ймовірно, будуть ракети великої дальності: Х-101 та Х-102, Х-550 і Х-55. Він матиме можливість застосовувати і бомби безпілотного падіння, як Spirit", - зазначав член Російської академії ракетних та артилерійських наук Костянтин Сівков.

Ескіз ПАК ДА
Ескіз ПАК ДА

Конструкція літака та велика площа поверхні крила дозволять маневрувати на малих висотах біля землі та створять необхідну підйомну силу на висоті 20 кілометрів, де повітря сильно розріджене. Таким чином бомбардувальник зможе і огинати рельєф місцевості, і атакувати зі стратосфери, запевняють російські ЗМІ.

Гіперзвукові ракети на озброєнні ПАК ДА дозволять завдавати ударів по наземних цілях, авіаносних угруповань та всього, що знаходиться у ближньому космосі. Новий авіаційний комплекс, як обіцяють в рф, зможе знищувати як військові супутники, і боєголовки стратегічних ракет. Застосовуючи певну тактику, бомбардувальник зможе долати передові рубежі протиповітряної оборони НАТО, залишаючись непоміченим.

ПАК ДА: чому про нього говорити зараз

За даними ЗМІ, міністр з питань збройних сил Великої Британії Джеймс Хіппі надіслав листа голові Спеціального комітету з питань оборони британського парламенту Тобіасу Еллвуду, в якому описав стан флоту ВКС рф. Як стверджує Хіппі, дальня авіація рф має в строю близько 80 літаків - мова йде переважно про Ту-95МС і Ту-22М3. Також британський міністр вказав, що росіяни мають приблизно по 10 літаків типів Ту-160 та МиГ-31К, і що вони планують "модернізувати або добудувати кілька наявних планерів Ту-160".

Ту 160
Ту-160

Ця інформація може свідчити про те, що у рф в 1,5 рази менше стратегічних бомбардувальників Ту-22М3 і Ту-95МС, аніж було відомо за довідковими даними. Згідно з ними, ВКС рф має 60 літаків Ту-22М3 і 60 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС, тобто загалом 120 "бортів". Тепер, з огляду на дані Великої Британії, відомо, що фактично у рф є 80 літаків.

Ту-22М3
Ту-22М3
Ту-95
Ту-95

В цьому контексті Хіппі згадав і ПАК ДА. Міністр не виключив, що у росіян може бути суттєвий прогрес по створенню перспективного бомбардувальника, який має взяти на себе функції Ту-95, Ту-160 і Ту-22М3. Британський чиновник припустив, що прототип може бути близький до завершення. Проте Хіппі зберіг обережний тон, заявивши, що "мало що підтверджує" цю інформацію, і що санкції та триваюча війна в Україні можуть призвести до подальших затримок.

В росії очікують, що ПАК ДА буде взятий на озброєння у 2027 році.

Тим часом Австралія обговорює зі США можливість передати Україні винищувачі-бомбардувальники F/A-18 Hornets.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube