"Не треба паніки": чому Конгрес заблоковав допомогу Україні та що це означає для нас

Читать на русском

Російсько-українська війна перетворюється на затягнуте протистояння, у якому важко зазделегідь визначити переможця

Читать на русском
Путін, Зеленський та Байден
Путін сподівається "пересидіти" єдність Заходу

Російсько-українська війна перетворюється на затягнуте протистояння, у якому важко зазделегідь визначити переможця

Серед українців росте занепокоєння через проблеми з допомогою США, але, ймовірно, усе ж страхи перебільшені. Помірковані республіканці погодилися шукати компроміс із демократами, щоб уникнути шатдауну, але фінансування України вирішать окремо. Представники обох партій Конгресу офіційно й не на камери висловлюють думку, що підтримку відновлять, хоча це може дорого коштувати демократам. У Білому Домі пов’язують допомогу Україні з антикорупційними реформами та хочуть бачити результати, щоби переконатися в їх ефективності. Це необхідно, для «гри в довгу» на яку перетворюється війна з росією і ще не відомо, хто витримає ці перегони.

«Катастрофи не сталося»

Якби ще місяць тому 27 міністрів зовнішніх справ ЄС прибули з неанонсованим візитом до Києва й тим продемонстрували свою готовність нас підтримувати, це було б однозначно розцінене як великий успіх. Однак тепер, на тлі прийняття тимчасового бюджету США без передбаченої допомоги Києву в 6 мільярдів доларів, це створює враження панічного жесту. Особливо зважаючи на те, що  Євросоюз не зможе самотужки підтримувати нас у російсько-українській війні. А ще більше аргументів на користь того, ці страхи не такі вже й безпідставні, додає інформація від джерел Bloomberg: президент Сполучених Штатів Джо Байден збирається здійснити дзвінки до союзників, щоб запевнити їх у тому, що Білий Дім не відмовляється від підтримки України.

CNN провела цікаве опитування, яке демонструє невротичну реакцію українців із цього приводу: одні бравують і кажуть, що ми виграємо війну й без Вашингтону, що є явним перебільшенням, а інші відмовляються вірити у втрату підтримки США і вважають, що все обов’язково налагодиться, але ж не можна сприймати допомогу Заходу як щось гарантоване на 100%.

Як так вийшло

Скориставшись мінімальною перевагою республіканців у нижній палаті Конгресу й тим, що спікеру Кевіну Маккарті допекли чимраз нахабніші вимоги ультраправих із «Кокусу свободи», демократи запропонували йому свою підтримку. Якби помірковані республіканці не погодилися шукати компроміс, країні загрожував би шатдаун і провина за це впала б саме на Республіканську партію.

Шатдаун виникає після непогодження бюджету, він означає заморожування виплат держслужбовцям, військовим та прошаркам населення, які залежні від соціальної допомоги. Загалом на ці статті видатків йде приблизно чверть бюджету США. Шатдаун виникає через специфіку американської державної системи: батьки-засновники Сполучених Штатів ввели таку процедуру погодження бюджету для того, аби сприяти пошуку компромісу між партіями та задля уникнення необдуманих рішень. У європейських країнах парламентська більшість несе відповідальність за бюджет. Але в США, де існує двопалатний парламент і де він оновлюється не одразу, а частинами, кожних два роки, опозиція має набагато більше важелів впливу. На практиці це періодично призводить до тимчасового удару по системі управління та негативно позначається на економічному рості.

В обмін на свою підтримку, президент Байден зумів просунути вигідні для демократів зміни до тимчасового бюджету, зокрема збереження високого рівня виплат на допомогу населенню та збільшення видатків на випадок надзвичайних ситуаціях. Але про фінансування України не зуміли домовитися — вирішили, що про це говоритимуть окремо, адже в сукупності всі ці питання занадто розділяють Конгрес.

Кевін Маккарті
Кевін Маккарті домовився з демократами, щоб уникнути шатдауну .Фото: Getty Images

Що це значить для України

Сенатори з обох партій після голосування за тимчасовий бюджет видали спільну заяву, у якій запевняли, що продовжать підтримку України найближчими тижнями. На цьому також наголошував лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер.

«Ми не припинимо боротися за більшу підтримку України», — запевнив він.

 Українське МЗС заявляє, що трагедії не сталося і допомога, яка була погоджена раніше, і далі йтиме до Києва. Наразі це близько 1,6 мільярда доларів на оборону та 1,2 мільярда доларів прямої бюджетної підтримки, виділені у вересні. Крім того, Пентагон має ще 5,2 мільярда доларів, яких має бути достатньо на кілька місяців. Є також значні суми на енергетичні та інші програми, але очевидно, що на довго такого фінансування не вистачить. 

Як повідомив 2 жовтня речник Держдепу США Метью Міллер, Вашингтон і далі зможе відправляти обладнання зі своїх запасів, але вони не безмежні. Водночас блокування допомоги означає кінець  можливості укладати довготермінові контракти на нове обладнання для ЗСУ. Військова допомога Україні в середньому становила близько 2,7 мільярда доларів на місяць, тому потрібно приймати новий законопроєкт.

«Наші союзники та вороги бачать, що існує дуже серйозне питання щодо Америки та того, як вони збираються діяти із цього приводу. Наступний раунд фінансування пройде, але щоразу стає все важче», — сказав Даг Гей, стратег Республіканської партії.

На думку опитаних Financial Times республіканців, відповідне рішення Конгрес знайде упродовж цього місяця, хоч, можливо, демократам доведеться багато чим поступитися заради його ухвалення. Водночас голосування за тимчасовий бюджет продемонструвало, якою хиткою може бути підтримка США, навіть у середньостроковій перспективі.

Джо Байден
Джо Байден закликає Маккарті підтримати Україну, як і домовлялися. Фото з відкритих джерел

Корупція та допомога Україні

Вашингтон пов’язує подальшу допомогу з антикорупційними реформами, хоч про це прямо не говорять. Як повідомив на брифінгу речник Держдепу США Метью Міллер, у Білому Домі бачать, що «Україна здійснює агресивні дії» в боротьбі із цим явищем, «зокрема в останні тижні».

«Це подається як те, що Україна повинна зробити, щоб заручитися підтримкою західних союзників і в кінцевому підсумку реалізувати свої європейські устремління, стати членом ЄС, і, звичайно, це правда. Є також члени Конгресу, які кажуть, що хочуть бачити, як Україна вживає заходів по боротьбі з корупцією, тому важливо, щоб Україна показала їм, що це так», — зазначив він.

Трампісти неодноразово виправдовували скорочення допомоги Києву корумпованістю українських політичних еліт, а путін взагалі «обґрунтовував» свій напад тим, що Україна, мовляв, корумпована й не здатна до самоорганізації. Але насправді — це маніпуляція: ніхто не має права забрати шматок території якоїсь країни на тій підставі, що вона, скажімо, займає 116 сходинку в рейтингу Transparency International. Тобто прив’язка допомоги до антикорупційних реформ, які, безперечно, вигідні насамперед Україні, може створювати передумови для згортання цієї допомоги.

Таліби та Китай
Після 20 років війни зі США, Талібан встановив контроль над Афганістаном. Фото з відкритих джерел

Але водночас США мають болючий досвід Афганістану, де вони майже двадцять років намагалися встановити демократичний режим і за офіційними даними витратили загалом близько 822 млрд доларів. Тим часом у країні розквітла корупція, адже влада вирішила, що так триватиме вічно, аж доки Білий Дім не вирішив припинити космічні витрати. Тож, нас не «зливають», але у Вашингтоні хочуть знати, що їх не дурять.

Перегони з росією

Про високу ймовірність виникнення подібної ситуації говорили ще торік, тож вона не була несподіванкою. Насправді те, що республіканці отримали мінімальну перевагу в Конгресі, як і те, що ультраправі намагаються нав’язати своє бачення решті партії й це вже всіх дістало, є, навіть, пом’якшеним варіантом розвитку подій. Водночас очевидними є хитання проукраїнського табору й тут Захід бере приклад із Вашингтону, де президентські перегони тільки набирають обертів.

Як пише The New York Times, американські офіційні особи переконані, що путін намагатиметься припинити підтримку України з боку США та Європи, використовуючи свої спецслужби для поширення проросійської пропаганди та розпалювання теорій змови за допомогою нових технологій, зокрема штучному інтелекту, китайського Tik-Tok та підконтрольної Ілону Маску соцмережі Х. За задумом кремля, це має послабити позиції України. Москва також, намагається сприяти проросійським кандидатам у Європі, бачачи благодатний ґрунт завдяки нещодавнім результатам на парламентських виборах у Словаччині, де переміг проросійський кандидат. Росія може також спробувати вплинути на вибори до Європейського парламенту наступного року. Зрештою це має призвести до відновлення переваги рф на полі бою.

Роберт Фіцо
Роберт Фіцо — один з проросійських політиків, його перемога у Словаччині надихає путіна. Фото з відкритих джерел

Доброю новиною є те, що стан справ у кремля далеко не блискучий і ще невідомо, хто виснажиться першим: 52 країни-союзниці чи примарна коаліція авторитарних країн. Намагаючись впоратися з дефіцитом пального, країна-бензоколонка скоротила експорт вуглеводнів. Але це призвело до чергового падіння курсу рубля — попри всі старання Центробанку, сто рублів знову коштують один цент. У 2024 році 6% ВВП країни планують скерувати на військові витрати, водночас заробітні плати бюджетників не проіндексують, повідомляють російські ЗМІ, а навіть за офіційними даними інфляція росте.

Водночас західні союзники працюють над встановленням допомоги Києву, з прицілом на довготривалу війну. До прикладу, ЄС ставить за мету схвалити чотирирічний «Український механізм» на суму 50 мільярдів євро, повідомляє Financial Times. Білий Дім і собі намагається продемонструвати, що налаштований на «довгу гру».

«Скоро ми оголосимо про ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу незмінну підтримку хороброго народу України. Україну підтримує дуже сильна коаліція. І якщо владімір путін думає, що він нас пересидить, то він помиляється», — заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.